Britové vybrali nejlepší ojetiny současnosti. Škoda uspěla hned třikrát

Zdroj: David M. Bodlák
  • Magazín Auto Express vybíral nejlepší ojetiny na britském trhu, rozdělil je do 18 kategorií

  • Škoda uspěla hned třikrát. Bodovalo malé Citigo, rodinná Octavia i kombi Superb

  • Absolutním vítězem se ale stal Seat Ibiza, který si ve své páté generaci odnesl cenu Ojetina roku 2020

Když jde o nákup ojetého vozu, není výběr právě snadný. Člověk se může lehce spálit a pak své koupě litovat. Proto existuje řada žebříčků, které mají potencionálnímu zájemci o ojetinu napovědět, po jaké se poohlédnout. Jedním z nich je také pravidelná anketa britského magazínu Auto Express o Ojetinu roku 2020.

Britové zařadili auta celkem do 18 kategorií, z nich pak ještě vybrali jednoho jasného vítěze. Tím se stal Seat Ibiza páté generace, která se vyrábí teprve od roku 2017. Redaktoři kladně ohodnotili nebývale velké množství místa na zadních sedadlech (na danou třídu) a povedený motor 1.0 TSI který označili za ideální volbu. Díky relativně nové verzi je také v autobazarech velký výběr kusů s malým nájezdem.

Nejčastěji stočené ojetiny? U nás škodovky, v Anglii BMW X5 nebo Opel Combo

Poměrně mladé ojetiny vyhrávaly i v dalších kategoriích, týká se to i vozů značky Škoda. Ty uspěly hned třikrát. Škoda Citigo zaujala jako nejlepší ojeté městské auto, Škoda Octavia bodovala v kategorii zánovních kompaktních rodinných vozů a Škoda Superb si získala redakci Auto Expressu ve třídě kombi.

Škoda vede díky kufru i dostupnosti

U Škody Citigo porotu zaujala velmi nízká cena ojetin. Auto lze v britských bazarech koupit už od 3 500 liber, tedy asi 108 tisíc korun. V Česku je situace ještě lepší, nejlevnější kusy koupíte okolo 90 tisíc korun. Porotci doporučili model z roku 2014 vybavený motorem 1.0 MPI. Pozitivně přitom ohodnotili i velikost kufru 251 litrů, která je na tak malé auto rozumná.

Ceny mladších ojetin spadly. Sehnat čtyřletou Octavii do 200 tisíc není problém

Velký kufr byl zásadním plusem i u hodnocené Škody Octavia, hodnota 590 litrů patří na trhu v této třídě k největším. Stejně tak prostor na zadních sedadlech je špičkový. V hodnocení se objevuje i chvála na úspornost vozu, dostupnost a variabilitu. Porotci doporučují Octavii 1.0 TSI z roku 2017.

Případě Škody Superb Combi by sáhli ještě o rok později do historie a vybrali vůz s motorem 2.0 TDI, což je klasika. Britský magazín upozornil, že Superb je na desáté příčce v průzkumu Driver Power 2020, který řeší spolehlivost aut. Jeho majitelé oceňují vhodnost pro rodiny s dětmi, zábavní systém, provozní náklady nebo prostor na zadních sedadlech. I u tohoto modelu z Mladé Boleslavi Auto Express zmiňuje velký kufr o kapacitě 660 litrů v základu a 1950 litrů po sklopení.

Vítězové jednotlivých kategorií ankety Ojeté auto roku 2020 magazínu Auto Express

Model Hlučnost
Ojetina roku 2020 Seat Ibiza
Ojeté městské auto Škoda Citigo
Ojeté supermini Seat Ibiza
Ojeté kompaktní rodinné auto Škoda Octaiva
Ojeté kombi Škoda Superb
Ojeté rodinné auto Vauxhall (Opel) Insignia Grand Sport
Ojeté malé SUV Citroën C3 Aircross
Ojeté střední SUV Renault Kadjar
Ojeté velké SUV Kia Sorento
Ojeté malé manažerské auto Jaguar XE
Ojeté manažerské auto Volvo S90
Ojeté luxusní auto Mercedes třídy S
Ojeté MPV Ciroën Grand X4 Picasso
Ojeté kupé Audi TT
Ojetý kabriolet Mazda MX-5
Ojetý hot hatch Ford Fiesta ST
Ojetý sporťák Porsche 911
Ojetý hybrid Toyota Prius
Ojetý elektromobil Volkswagen e-Golf

Žebříček Auto Expressu nicméně vůbec nezohledňuje kritéria typu servisních nákladů či provozní spolehlivosti, které přinejmenším u českých zájemců o auta z druhé ruky patří k významným rozhodovacím faktorům. V tomto směru lépe poslouží jiné přehledy, například ostře sledované výzkumy JD Power, statistiky z německých STK, popřípadě specializované žebříčky jiného britského časopisu, WhatCar? Relevantní informace najdete také u nás na webu v sekci Ojetiny.

Britové vybrali nejlepší ojetiny současnosti. Škoda uspěla hned třikrát
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: