BMW 530 MLE: Mnichovská automobilka připomíná jihoafrický původ divize M

  • Jihoafrická pobočka automobilky BMW našla vzácný exemplář sportovního sedanu 530 MLE

  • BMW 530 MLE představoval sériovou verzi závodního auta 

  • Fakticky to byl první model divize M. Vznikl dva roky před M1

  • Odkoupený exemplář má sériové číslo 770100 a projde kompletní renovací 

Nebývá zvykem, aby se o automobilce BMW psalo v kontextu Jihoafrické republiky. Tím spíš, když je řeč o sportovní divizi M. Jenže pokud jde o úplné počátky slavných sportovních modelů, ty sahají právě až na samotný jih Afriky. Aktuálně to připomněla tamní pobočka BMW, když oznámila, že našla a odkoupila vzácný exemplář modelu 530 MLE.

BMW 530 MLE je právě ten automobil, který se stal de facto prvním modelem divize M. Byť neoficiálně. Vše začalo v roce 1973, kdy byl v Jihoafrické republice otevřen výrobní závod Rosslyn. Do té doby BMW vyrábělo všechna svá auta v domácím Německu, takže tato pobočka znamenala první továrnu umístěnou v zahraničí. Nedlouho poté přišel nápad vyrazit s některým modelem BMW na závodní tratě. Přesně řečeno šlo o seriál Modified Production Series. Předpisy požadovaly minimálně stokusovou sérii určenou do běžného provozu a právě tak nakonec vzniklo BMW 530 MLE, založené na první generaci řady 5 (E12).

Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10

V roce 1976 bylo vyrobeno 110 exemplářů, kvůli značné poptávce pak v roce následujícím vzniklo dalších 117 kusů. Každý z nich dostal úpravy v podobě snížení hmotnosti (například za pomoci hliníkových dílů), vylepšené aerodynamiky, lehkých kol Mahle a samozřejmě posíleného motoru. Třílitrový řadový šestiválec nabízel výkon 147 kW (200 k) a vrchol točivého momentu 277 Nm. Sprint na 100 km/h zvládl za 9,3 sekund a uměl se rozjet na 208 km/h.

Odkoupený exemplář nese výrobní číslo 770100 a jeho aktuální stav není zrovna veselý. BMW Group South Africa ale vůz kompletně zrenovuje. Do renovace se zapojí i lidé, kteří se podíleli na původní výrobě.

BMW 530 MLE: Mnichovská automobilka připomíná jihoafrický původ divize M
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: