Benzin už lze tankovat za méně než 39 korun, ale jen na některých stanicích

Zdroj: Lukáš Dittrich
  • Výraznější pokles průměrné ceny paliv prodávaných na českém trhu neodpovídá vývoji ceny ropy. Zlevňuje se proto, že si největší prodejci konečně začali snižovat své marže 

  • Řada čerpacích stanic už nabízí benzin za méně než 40 Kč/l, ty nejlevnější se dostaly ještě o korunu níže 

  • Aktuální cenu paliv můžete snadno najít třeba na mapy.cz pomocí fráze „nejlevnější benzin“

Zlevňování paliv na českém trhu z poslední doby pokračuje. V případě benzinu prodejci snižují cenu rychleji než u nafty. Průměr se v prvním případě po řadě měsíců dostal pod 42 korun za litr, nafta v průměru stojí 43,2 Kč/l. Trend vývoje průměrné ceny paliv prodávaných na tuzemském trhu neodpovídá vývoji ceny ropy na burze. Důvodem zlevňování je skutečnost, že prodejci konečně začali snižovat své nebývale vysoké marže.

O vysokých maržích informovalo ministerstvo financí už minulý týden. Zjištění vyplývá z neustále probíhající kontroly. Přesná čísla za měsíc červenec budou známa v blízké budoucnosti, až ministerstvo financí bude mít od prodejců kompletní data. O tom, že si někteří prodejci stanovili nepřiměřeně vysoké marže, ale informovalo ministerstvo už krátce po březnovém zahájení monitoringu cen. Tehdy se ukázalo, že marže vzrostly klidně o 130 %.

Benzin za 22 korun a záporná cena ropy: Dva roky stará realita se už téměř jistě nezopakuje

Cena ropy dosáhla začátkem června dalšího svého vrcholu (120 dolarů), od té doby ale postupně klesala. Aktuálně stojí barel zhruba 100 dolarů. Jenže ceny paliv od začátku června narostly na přibližně 48 korun a někteří prodejci je drželi na této úrovni až do poloviny července. Během tohoto období ropa zlevnila zhruba o 20 dolarů. Ceny začaly výrazněji klesat zejména v posledních dnech, kdy se začalo hovořit o možnosti zastropování marží.

Z grafu vývoje ceny ropy na burze je patrné, že ropa od začátku června začala postupně zlevňovat. Situace na trhu by se měla dále stabilizovat navzdory problémům s ropovodem Družba (zdroj: kurzy.cz)
Vývoj průměrných cen paliv prodávaných na českém trhu ale trendu vývoje cen ropy neodpovídá. Je to dáno zvýšenými maržemi, které si prodejci nastavili (zdroj: kurzy.cz)

Nejen Tank ONO 

Právě rozdíly v maržích zapříčinily dramatické rozdíly v cenách u různých čerpacích stanic. Nejnižšími cenami je známá společnost Tank ONO, která už před pár dny prolomila u benzinu hranici 40 Kč. Aktuálně Tank ONO prodává benzin dokonce za 38,9 Kč/l. Jinde ovšem můžete narazit na ceny vyšší klidně o šest korun na litr.

Tank ONO ale není jedinou společností, kde lze dnes koupit benzin pod 39 korun. Přesvědčit se o tom můžete v našem přehledu, ve kterém sledujeme ceny paliv průběžně:

Nejnižší ceny benzinu a nafty v českých krajích: Podívejte se, kde aktuálně natankujete nejlevněji

Právě díky zlevňování z posledních dnů se pod 40 korun za litr dostali už i velcí prodejci jako je Shell nebo Benzina, ale jen na některých čerpacích stanicích. Hodí se připomenout, že mapy.cz mají už nějakou dobu funkci, pomocí které si snadno zobrazíte aktuální ceny na čerpacích stanicích. Stačí do vyhledávání napsat frázi „nejlevnější benzin“ a následně uvidíte aktuální ceny benzinu i nafty na stanicích v dané oblasti.

V Evropě patříme k průměru 

Z každotýdenního přehledu průměrných cen vydávaného Evropskou komisí vyplývá, že tuzemské ceny paliv odpovídají celoevropskému průměru. Jak známo, v Polsku natankujete levněji, stejně jako třeba v Chorvatsku. Naopak dražší paliva mají v Rakousku nebo Německu, ale rozdíl není příliš velký. Aktuální ceny si můžete prohlédnout v následujícím článku:

Aktuální ceny paliv v zahraničí přehledně: Podívejte se, kolik dnes stojí benzin, diesel i LPG v Evropě

Zdroj: Mapy.cz, mbenzin.cz

 

Benzin už lze tankovat za méně než 39 korun, ale jen na některých stanicích
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: