Avia slaví 100 let a v Přelouči chystá novinky

Společnost Avia Motors letos zákazníkům dodá nově vyrobené vozy modelové řady Avia Initia. Na podzim by měla skončit výroba vozů se spalovacími motory, ale to neznamená zánik Avia Motors.

Ve výrobních prostorách Avia Motors nadále běží výroba středních nákladních vozů, na jejichž kompletaci pracují desítky zaměstnanců. Další stovky pracovníků firma zaměstnává nepřímo díky subdodávkám potřebným pro výrobu. Celková produkce bude o něco nižší než v minulém roce, což je dáno i tím, že se společnost letos soustředí především na výrobu vozů s pohonem 4×4, s nimiž počítá i do budoucna.

Na podzim vstoupí v platnost nové evropské emisní normy, které přinášejí technické změny vozidel, nové požadavky na jejich vybavení a nutnost nových homologačních osvědčení. Všechny tyto náležitosti podmiňují významné investice a také zdraží výrobu vozidel. To je pro malovýrobce, jakým je i Avia Motors, nevýhodné a nerentabilní. Proto se majitelé společnosti rozhodli produkci vozidel se spalovacími motory na podzim tohoto roku ukončit. Nadále bude pokračovat zakázková výroba vozidel Avia Initia s pohonem 4×4.

V průběhu letošního roku firma vyrobí celkem 19 výročních vozů, které připomenou 100 let od vzniku značky Avia. Na podzim se navíc chystá vydání a křest knihy mapující celou historii firmy.

Důležitou součástí nabídka Avia Motors bude i nadále servisní podpora flotily několika tisíc vozidel Avia modelových řad D a Initia. „Celý náš systém servisní podpory a distribuce náhradní dílů zaručí uživatelům spolehlivé fungování vozů Avia nejméně po následující desetiletí. Budeme potřebné součástky i nadále vyrábět, a to včetně montáže dílů do celků. Naše společnost navíc jako jediná disponuje dostatečným množstvím náhradních dílů a nadále budeme zajišťovat jejich rychlou a spolehlivou distribuci,“ informuje generální ředitel Avia Motors Tomáš Adamec.

V Avia Motors i nadále zůstává součástí holdingu Czechoslovak Group. Soustředí se i na nové projekty, které společnost přenesou do nové etapy její existence. V současnosti probíhají jednání o rozšíření výrobního programu. Avia Motors by se tak mohla stát subdodavatelem některých komponent potřebných pro automobilový průmysl.

Budoucnost společnosti se rýsuje především v oblasti elektromobility. Poslední měsíce se nesou ve znamení hledání vhodných partnerů pro projekt užitkových elektromobilů lehké a střední kategorie. V Avii už s takovouto spoluprací mají zkušenosti. V letech 2009 až 2012 se totiž elektromobily na podvozku Avia modelové řady D vyráběly ve spolupráci s britskou firmou Smith`s Electric Vehicles. Tyto vozy se uplatnily na britském i americkém trhu v distribuční společnosti TNT.

Avia slaví 100 let a v Přelouči chystá novinky
Ohodnoťte tento článek!
2.7 (53.33%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: