Aston Martin Rapide E je historicky první elektrický Aston. Vznikne 155 kusů

  • Také Aston Martin zařadí do nabídky elektromobil 

  • Model Rapide E vznikne v počtu 155 kusů

  • Vůz nabídne výkon přes 610 koní a schopnost velmi rychlého dobíjení

  • První zákazníci se dočkají koncem příštího roku 

Běžní zákazníci sice o elektromobily nestojí, přesto ale automobilky přichází s jedním novým elektromobilem za druhým. Aktuálně se přidává dokonce Aston Martin, což je značka, která stále ještě sází na velké motory a navíc je jednou z mála, která zákazníkům pořád může nabídnout dvanáctiválec. Nicméně časy se mění, takže už brzy dorazí na trh také historicky první elektrický Aston Martin.

Doporučujeme: Aston Martin DB slaví sedmdesátiny. Prohlédněte všechny modely od DB1 pod DB11

Automobilka zatím vůz neodhalila, ale zveřejnila některé zajímavé údaje. Připravovaný elektromobil bude vycházet z modelu Rapide a ponese označení Rapide E. Nepůjde samozřejmě o obyčejné elektrické auto. Tady se myslí nejen na dojezd, ale i na patřičně sportovní chování. To má být blízké původnímu dvanáctiválcovému modelu. Právě kvůli snaze nabídnout mimořádný elektromobil se na vývoji podílela společnost Williams Advanced Engineering.

Rapide E používá lithium-iontové akumulátory umístěné tam, kde u spalovací verze najdeme dvanáctiválec, převodovku a palivovou nádrž. Kapacita baterií je 65 kWh. Poháněna je zadní náprava, a sice dvěma elektromotory. Celkově dostane řidič k dispozici výkon 448 kW (610 k) a točivý moment 950 Nm. Akcelerace z nuly na 100 km/h se bude pohybovat kolem čtyř sekund.

Doporučujeme: Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes

Vzhledem k tomu, že je kapacita baterií relativně malá, bude celkem nízký i dojezd. Cílem je překročit hranici 320 km. V dnešní době nové luxusní elektromobily slibují podstatně více. Aston to ale bude kompenzovat schopností velmi rychlého dobíjení. S využitím nabíječky o výkonu 50 kW by řidič měl získat dojezd 300 km už za hodinu. U rychlodobíjecí stanice (100 kW) by se teoreticky měl vůz nabít na maximum za necelých 40 minut.

Speciální péče byla věnována jízdním vlastnostem, aerodynamice a jízdním odporům. Rapide E dostane upravené pneumatiky Pirelli P Zero, které kromě adekvátní přilnavosti nabídnou také nižší valivý odpor a nižší hluk. Aston Martin vyrobí pouze 155 exemplářů, přičemž první zákazníci dostanou svůj vůz ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku.

Aston-Martin Rapide E_2 Aston-Martin Rapide E_1

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: