Zotye SR9 je čínský klon Porsche Macan, který si s duševním vlastnictvím hlavu neláme

  • Číňané už okopírovali spoustu známých „západních“ aut

  • Za cenu Porsche Macan si koupíte 5,5 kopií Zotye SR9

  • Okopírované jsou dokonce i stopky z paketu Sport Chrono

  • Pod kapotou je dvoulitrové turbo o výkonu 140 kW (190 k)

Čína ochranu duševního vlastnictví stále příliš neřeší. Podle hesla „co bylo jednou vymyšleno, už patří všem“ tamní firmy vesele kopírují design produktů známých automobilek. Značka Zotye prodává třeba designový klon Volkswagenu Tiguan minulé generace. Nyní to odneslo Porsche Macan, jehož čínský klon se jmenuje Zotye SR9.

Porsche-Macan-2015-1600-0e
Originální Porsche Macan…
zotye sr9 (1)
…a jeho čínská kopie Zotye SR9

Člověk musí dávat velký pozor, aby odhalil rozdíly na první pohled. Asi poznáte jiný tvar předních a zadních světel. Jinak je to kopie opravdu „povedená“. Také interiér se v Porsche Macan inspiruje ve značné mířě. Verze s analogovými přístroji vypadá komicky lacině, ale Zotye má v nabídce i provedení s digitálním přístrojovým štítem, jak ukazují snímky na webu CarNewsChina.

Pod kapotou modelu Zotye SR9 je přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec o výkonu 140 kW (190 k) a točivém momentu 250 Nm. Vedle pětistupňového manuálu si mohou zákazníci objednat i šestistupňovou dvouspojkovou převodovku. Příští rok má pod kapotu zamířit přeplňovaný motor 1,5 l o výkonu 110 kW (150 k).

Pokud jde o rozměry, provnejte následující: Zotye SR9 měří 4744 mm na délku, 1929 mm na šířku a 1647 mm na výšku. Rozvor je dlouhý 2850 mm. U Porsche Macan je to 4681/1923/1624 mm a 2807 mm. Zotye SR9 stojí na domácím čínském trhu v přepočtu asi 360 000 korun, zatímco za originální Porsche Macan dají zákazníci téměř dva miliony.

Zotye SR9 je čínský klon Porsche Macan, který si s duševním vlastnictvím hlavu neláme
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

  1. Co na říct. Oni sami nic kloudnýho nevymyslej. Kdyby je západ nepostavil na nohy přenesením výroby a technologií, tak asi seděj s Maem ještě na stromě. Viděli jste už jejich plagiát Evoqu?Tuším že se ta věc jmenuje Land Wind. Je to otřesný co dělají ale můžeme si za to sami. Jediná pomoc je prostě čínskej šmejd nekupovat.

  2. Já bych si ho za přijatelnou cenu koupil.Výkon dostatečný pro běžné použití a i ty by ses ohlídnul,kdybych projel kolem a o to taky jde.

  3. to bych se asi ohlédl co to je za plagiát. Nesnáším kopie, je to prostě lumpárna a mělo by se to trestat jako se trestají “fejky” ostatního zboží a to zabavením a následnou likvidací. Jak by bylo vám co jim tleskáte a píšete že by jste si to koupili, kdyby vaše firma přišla na trh s originálním výrobkem nebo designem a nějakej číňan by začal vyrábět levnou kopii? Duševní vlastnictví musí být nedotknutelné a jediná možnost jak to těm kapitalobolševikům dát najevo, je prostě to nekupovat a pokud to budou chtít prodávat v Evropě nebo Americe , zabavit a sešrotovat.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: