Za kouření za volantem pokuta až 77 tisíc a odebrání řidičského průkazu. V Řecku přitvrdili boj proti kuřákům

  • Zatímco v České republice je kouření za volantem povolené, v Řecku může řidič za stejnou činnost přijít až na měsíc o řidičský průkaz 

  • Zároveň se za tento přestupek bude udílet pokuta v přepočtu až 77 tisíc korun 

  • Řidič bude pokutován bez ohledu na to, zda v daném autě kouřil přímo on, nebo zda si zapálil někdo jiný 

Zatímco v České republice není kouření za volantem plošně zakázáno, v některých jiných státech Evropy můžete za stejnou činnost dostat pokutu. Jedním takovým příkladem je Řecko, kde tamní nová vláda v čele s premiérem Kyriakosem Mitsotakisem chce boj proti kuřákům zpřísnit. Kromě jiného také zákazem kouření za volantem ve všech vozidlech veřejné dopravy, ale také v soukromých automobilech, pokud je uvnitř dítě mladší dvanácti let.

Důvod tedy není přímo bezpečnostní (někdy se uvádí, že zapalování cigarety může řidiče rozptylovat, stejně jako je zde riziko odpadnutí popela na sedačku), ale zdravotní. Ostatně o tom svědčí také skutečnost, že novinku v podobě přísnějšího zákazu kouření zveřejnilo ve svém oběžníku právě řecké ministerstvo zdravotnictví.

Přestupky na železničním přejezdu: Pokuty, body a na jak dlouho vám seberou řidičák

Kouření je zakázáno na veřejných místech, na letištích (s výjimkou oficiálních kuřáren), v přístavech, na zastávkách, během sportovních akcí a v dopravních prostředcích. Zákaz se vztahuje na všechny formy veřejné dopravy včetně automobilů (různé taxislužby) a zároveň obecně na veškerá motorová vozidla, pokud je uvnitř dítě mladší dvanácti let, píší řecká média.

Pokud si tedy někdo v Řecku zapálí cigaretu za volantem auta, ve kterém jede dítě mladší dvanácti let, dostane pokutu 1500 euro (v přepočtu zhruba 40 tisíc) a na měsíc přijde o řidičský průkaz. Zajímavým detailem je fakt, že řidič přijde o řidičský průkaz i tehdy, pokud si zapálí někdo jiný z posádky vozu. V případě veřejné dopravy je pokuta dvojnásobná, tedy 3000 eur (bezmála 77 tisíc korun).

Sluší se doplnit, že Řecko má protikuřácký zákon už deset let, ale ten se nikdy do praxe pořádně nedostal, protože ho spousta lidí jednoduše ignorovala. Aktuální zákaz pak platí také pro elektronické cigarety, stejně jako pro jiné druhy cigaret.

Za kouření za volantem pokuta až 77 tisíc a odebrání řidičského průkazu. V Řecku přitvrdili boj proti kuřákům
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: