„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra

Ekologicky naladění elektromobilisté mohou ode dneška dobíjet elektrickou energii v unikátní dobíjecí stanici ve středočeské Řeži. Zdejší dobíjecí stanice je totiž prostřednictvím lokální sítě technicko-inženýrské společnosti ÚJV Řež, u jejíhož areálu se nachází, propojená s vodíkovým hospodářstvím. Střešní fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu a její přebytky se skladují ve formě vodíku jako v akumulátoru.
Za slunečných dnů vyrábějí elektřinu fotovoltaické panely umístěné na střeše jedné z budov areálu technicko-inženýrské společnosti ÚJV Řež, člena Skupiny ČEZ. Nespotřebovanou energii elektrolyzér přeměňuje na vodík. Jakmile se zatáhne nebo setmí, palivový článek může přeměnit vodík ze zásobníku zpět na elektrický proud.
Nová dobíjecí stanice v Řeži s propojením na vodíkové hospodářství je první veřejné zařízení svého druhu v celé republice. Nově zprovozněná „vodíková“ dobíjecí stanice patří ke stanicím normálního dobíjení s dvěma koncovkami Mennekes o výkonu 2 x 22 kW.
Součástí slavnostního otevření dobíjecí stanice byla také prezentace dvou užitkových vozidel, která budou kromě již klasického elektropohonu vybavena také zařízením pro zvýšení dojezdu na bázi palivových článků. Ty získávají energii právě z kapalného vodíku. Jedná se o malý rozvážkový experimentální automobil HyVan a komunální vozidlo E-Zebra od českého výrobce Zebra Group. Oba projekty jsou prvními vlaštovkami pro skutečně bezemisní mobilitu uvnitř center měst, například pro svoz odpadu, čištění ulic a další pravidelné městské služby.Řež H2 2

„Vodíková“ dobíjecí stanice s prezentací vozidel Zebra
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 4 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: