Video: Škodlivé reklamy na Škodu Octavia RS, VW Golf GTI a Tiguan, která vadily australským úřadům

 • Australský úřad pro regulaci reklamy připomínkoval v nedávné době hned tři reklamy koncernu Volkswagen 

 • Úředníci měli výhrady k prezentacím Škody Octavia RS, sportovních Volkswagenů a hlavně nového Tiguanu

 • Octavia RS a sportovní modely VW nabádaly k porušování předpisů

 • Tiguan ukazuje dítě zapomenuté v autě, které tak může nakonec i zemřít 

Vzpomínáte na historické reklamy, kde auta běžně létala vzduchem, i když třeba vůbec nešlo o sportovní modely? Takové doby jsou zřejmě dávno pryč. Minimálně v Austrálii, kde tamní úřad pro regulaci reklamy připomínkoval v nedávné době hned tři reklamy koncernu Volkswagen. V jednom případě šlo o Škodu Octavia RS, v dalším o sportovní modely VW a v tom posledním o nový Tiguan. Všechna videa mají jedno společné — rozumný člověk v nich nic špatného vidět nemůže.

Pěkná australská reklama na Škodu Octavia RS sází na jednoduchou věc. Cílem nebylo vytvořit další klišé o úžasné a spokojené rodině, ale nechat mluvit vůz sám za sebe. Proto paní v reklamě upozorňuje na skutečnost, že svého reklamního manžela potkala teprve ráno. Nebo že na nepřirozeně hodné děti sedící vzadu musí být jejich opravdoví rodiče hrdí. Hlavní sdělení je, že si nekupujete reklamu, ale automobil.

Doporučujeme: Galerie — Propagační materiály z dob, kdy se i reklamy na auta dělaly jinak

Původní verze končila ještě upozorněním na skutečnost, že Octavia RS zvládne akceleraci z nuly na 100 km/h za 6,9 s, ale na základě stížnosti byla tato informace z videa odstraněna. Úřad se také potřeboval ujistit o tom, že během natáčení nikdo nepřekročil maximálně povolenou rychlost.

Další podobný případ se týká videa, ve kterém se jeden zcela obyčejný řidič a jedna obyčejná řidička stanou účastníky kurzu sportovní jízdy na uzavřené trati, aby zde následně překvapili své nic netušící blízké osoby.

Zde Volkswagen musel vysvětlovat stížnosti týkající se nebezpečného řízení a překračování maximální povolené rychlosti. Celkovým problémem byl fakt, že reklama údajně prezentuje rychlou jízdu jako projev dobrých řidičských schopností.

A konečně nejnovější případ. Ten se týká současné generace VW Tiguan. Hlavní sdělení reklamy říká: „Je velmi snadné zapomenout na to, že jde o rodinný automobil“. Nejproblémovější částí je chvíle, kdy muž jedoucí do práce vypadá, že svou holčičku nechá zapomenutou v autě.

Doporučujeme: Kia Sportage 2.0 CRDi vs. Volkswagen Tiguan 2.0 TDI: Nečekaně vyrovnaní

Pod australský úřad pro regulaci reklamy spadá takzvaný Advertising Standards Board, což je v podstatě jakási porota složená z běžných lidí, kteří píší připomínky k australským reklamám. Právě prezentace nového Tiguanu vyvolala obrovské množství rozhořčených reakcí. Podle některých je špatné dělat si legraci z dítěte zapomenutého v autě. Jiní v reklamě zase vidí zprávu, že je v pořádku nechávat děti v automobilu.

Volkswagen opět musel vše vysvětlovat. Argumentoval tím, že v reklamě není přímo vidět, jak je nešťastná holčička zavřená uvnitř Tiguanu. A hlavně že je dost velká na to, aby případně sama otevřela dveře. Reklamě údajně hrozil zákaz, ale nakonec úřady došly k závěru, že přece jen závadná není.

Pro připomenutí na závěr jedna stará reklama prezentující vysoce nebezpečnou jízdu s VW Golf GTI…

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Je udivujúce že sa stále pohoršujeme na tým, že televízia dáva mládeži zvrátené hodnoty, pomýlené ideály a tak podobne. Pritom rozumný človek si vie predsa vybrať v televízii to podstatné, ale mládež a tí menej chápavý nie.
  Keď sa však nájde v tejto zvrátenej dobe aspoň jeden štát, ktorý sa snaží ísť príkladom, čuduj sa človeku, sťažujeme sa znovu…
  Na koho sú namierené reklamy v ktorých sa na bežných cestách jazdí ako na závodnej dráhe, kde sa poukazuje na to že auto zrýchli takmer ako spueršport, alebo že dosiahne 230km/h ?!
  Nebolo by lepšie keby mladých šoférov fascinovalo to že môžu auto využiť ako hotel na kolesách, ako to že s ním môžu rúbať 150 do zákruty ?

  • Koho sakra u Golfa GTi/R zajímá, že z něj může mít nějakej idiotskej hotel na kolech? 😀 Když chci nalákat na sportovní auto, ukážu jeho sportovní stránku…
   A k té mládeži, je mi 19 a po téhle reklamě si určitě nepůjdu sednout do svého BMW a zabít se o strom v 350 😉
   Ps. Vzpamatuj se Slováku.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: