+

 • Odhlučnění interiéru
 • Citlivé řízení
 • Přesné řazení
 • Spotřeba
 • Lineární zátah motoru
 • Bohatá základní výbava

 • Nepřehledná karoserie
 • Přístup k zadním sedadlům
 • Větší rejd
 • Jen průměrná variabilita interiéru

Na první pohled by se mohlo zdát, že v autech schopných vyšlápnout si do lehkého terénu je Mazda saturována velmi dobře. Jenže někoho v hirošimské automobilce napadlo, že rozdíl třiceti centimetrů mezi modely CX-3CX-5 je příliš velký na to, aby jej mohl nechat bez povšimnutí. A tak do nabitého segmentu kompaktních SUV a crossoverů přibyla Mazda CX-30, auto vycházející z nedávno představené čtvrté generace Mazdy 3.

Při pohledu na sportovně střiženou siluetu s úsporně prosklenou plochou by asi málokdo hádal, že by nová třicítka mohla svými rozměry konkurovat domácí Škodě Karoq. V praxi je tenhle souboj veden spíše v teo­retické rovině, protože zájemci o škodovky mají kdesi v podvědomí zasunutou představu o autě, které nabízí více místa za méně peněz. A tomuto genotypu Mazda CX-30 tak úplně neodpovídá. Spíše cílí na řidiče, kterým se líbí svezení v nové trojce, ale mají rodinu, kterou do ní ani při nejlepší vůli nenasoukají.

Na pohled vypadají stejně, ale zatímco oba krajní budíky jsou analogové, ten prostřední je digitální
Devítipalcový displej infotainmentu je z pohledu řidiče ideálním místě

A tady už dává o deset centimetrů vyšší CX-30 smysl, protože ze skromných prostorových poměrů na zadních sedadlech hatchbacku dokázala vybudovat místo, kde se pohodlně usadí dva dospělí lidé. Na druhou stranu je třeba říci, že přístup sem vede skrz úzké dveře a na kolena je tu dost místa jen proto, že zadní část opěradel předních sedadel má šikovné vybrání. Variabilita? Přiměřená, ale žádná velká sláva: Sklopením zadních opěradel vznikne s kufrem jedna rovina, nákladová hrana je však o deset centimetrů výš než zbytek podlahy. A opěradla jsou sice dělená v poměru 2:3, ale nastavení jejich sklonu nebo dokonce možnost sedadla o pár centimetrů posunout byste hledali marně. Stejně jako průvlak na lyže. Už to skoro vypadá na docela průměrné auto za nadprůměrnou cenu, ale posuňme se o jednu řadu dopředu.

Na silnici působí jako zvýšený hatchback s podvozkem 17 centimetrů nad zemí. CX-30 je typickým zástupcem crossoverů

Tady už začínáme pít jinou kávu, architektura přístrojové desky prakticky beze změn převzatá z modelu 3 odkrývá potutelnou mazdí rebelii, kterou se její vozy odlišují od mainstreamové produkce. Příkladem budiž infotainment, jenž navzdory všem trendům odmítá dotykovou obrazovku. K jeho obsluze slouží starý dobrý otočný ovladač doplněný několika tlačítky na středové konzole, a světe div se, řidič nemusí při ladění rádia opustit pohodlnou polohu pravé ruky na široké středové loketní opěrce a celé ovládání zvládne po pár dnech nácviku takřka poslepu. Tenhle nenápadný, ale o to podstatnější příspěvek Mazdy k bezpečnosti provozu automobilku jistě stojí víc peněz než prostý dotykový displej, ale uživatelský komfort je v tomto případě na zcela jiné úrovni.

Test ojetiny: Mazda 3 nabízí poctivou atmosféru – řidičskou i motorovou

Nekonfliktní obsluha infotainmentu centrálním ovladačem s jeho satelity v podobě čtyř tlačítek zaslouží pochvalu, stejně jako výrazně kratší doba odezvy celého systému, než na jakou byli až dosud majitelé Mazdy zvyklí. Samozřejmou součástí je Apple CarPlay i Android Auto, novou možností je přehrávání videa z USB flash disku, která je však u jedoucího auta zablokována. Přehlednější je nyní i listování v jednotlivých menu. Vyhledávání v navigaci je, podobně jako na internetu, možné pomocí klíčových slov. Za autorádio Bose s dvanácti reproduktory se vyplatí připlatit, dobře odhlučněný interiér CX-30 dá jeho skvěle prokreslenému zvuku hezky vyniknout.

Kufr se základním objemem 430 litrů nepatří ve své třídě k rekordmanům
Pod jeho podlahou najdeme subwoofer a opravnou lepicí sadu

Stejně tak zarazí, jak dobře v CX-30 funguje interakce mezi řidičem, volantem, pedály a řadicí pákou. Ovládání auta je tak hladké a přirozené, jakoby řízení vozu s manuální převodovkou vůbec nebylo činností, při které je třeba počítat s fyzickou námahou. Za tento pocit do značné míry mohou velmi přesné a krátké dráhy řadicí páky, ale nepochybně též domyšlená ergonomie pracoviště řidiče jako celku. A našel by se ještě jeden důvod, na němž Mazda u svých nových modelů zapracovala opravdu radikálně – odhlučnění interiéru. To je u CX-30 pojato s až fanatickou důsledností, takže o motoru, podvozku, ale i o svistotu větru za okny toho posádka ví velmi málo. Ba co víc, nic tu nedrnčí, nevibruje, tenhle pocit člověk zažívá jen ve vyšších řadách prémio­vých značek.

Středová loketní opěrka je na poměry kompaktů mimořádně široká, obě přední sedadla od sebe mají sympatický odstup. Na opěrku ergonomicky navazuje ovládání infotainmentu. Automatická klimatizace se ovládá otočnými tlačítky, teplotu lze nastavit pro každou stranu zvlášť

Na rozdíl od nich si však Mazda vystačí s mechanickými tlumiči a konstrukčně jednodušší vlečenou zadní nápravou, ve výsledku tak o celkovém komfortu jízdy rozhoduje také kvalita silnice. Protože, jakkoliv nelze podvozek označit za nekomfortní, za tuhý už ano: Vyšší těžiště vozu si oproti modelu 3 vyžádalo použití mohutnějších stabilizátorů a tvrdších pružin, aby bylo možné udržet náklony karoserie na uzdě. To se do značné míry povedlo, avšak ne zcela beze zbytku, takže v přímém srovnání s trojkou jsou o fous větší náklony znát. Problémy se stabilitou jsou však i tady neznámým pojmem a od řidiče už to chce hodně drsný manévr, aby předokolka odmítla zatočit do požadovaného směru.

Sladění citlivého řízení s přesným řazením věnovala Mazda i u CX-30 velkou pozornost, ovládání vozu je přirozené a řidičsky zábavné. Suverénním vlastnostem podvozku pomáhá elektronika, například nová funkce regulace stáčivého momentu zajišťuje předokolce rychlejší návrat do přímého směru po průjezdu zatáčky s pomocí lehkého přibrzdění vnějších kol. Zatímco rozvržení přístrojové desky orientované na řidiče je z ergonomického hlediska v pořádku, vysoká hrana bočních oken a celkově malá prosklená plocha ztěžují výhled z vozu, zejména při parkování. Situaci zachraňuje soustava kamer nabízející mimo jiné i panoramatický pohled z ptačí perspektivy.

Oplastování karoserie je o poznání výraznější než u sourozenců z řady CX, typický je i vysoký ponton s malými okny

Zkoušet limity podvozku však nepatří k přirozenému naturelu Mazdy CX-30, nepřeplňovaný dvoulitr nejlépe vyhoví klidným řidičům. Jeho spodový charakter s lineár­ním nástupem výkonu je však natolik podmanivý, že řidič jeho filozofii rychle přijme za svou. Odměnou za chybějící turbo je mu navíc stabilně nízká spotřeba bez výrazných výkyvů v závislosti na jízdním stylu.

Dvoulitrový čtyřválec s pouhými 122 koni je sám o sobě unikát, Mazda jej navíc ozvláštňuje vysokým kompresním poměrem (13,0:1), přičemž mu zároveň předepisuje zcela běžný benzin s oktanovým číslem 95. Tenhle zvláštní mix je nově obohacen o vypínání dvou válců za nízké zátěže, která v kombinaci s mild hybridem ušetří pár deci paliva. Spotřeba se skutečně drží při zemi a příliš se z ní neodlepí ani při sportovnějším stylu jízdy. Dynamické zázraky ale od motoru nečekejte, i mnohem menší turba umějí být dravější. Výhodou je výrazně spodový charakter čtyřválce, v praxi moc nezáleží na tom, jestli řidič akceleruje z dvou- nebo čtyř tisíc otáček (kde leží maximum točivého momentu), pružné zrychlení je v obou případech prakticky totožné.

Na zadních sedadlech se pohodlně usadí osoby vysoké 180 centimetrů, nohy lze zasunout pod sedáky předních sedadel. Pokud však vpředu sedí dlouhán, prostoru na kolena tu není nazbyt
Dva držáky nápojů před řadicí pákou pojmou kávu i půllitrovou lahev. Celkově je středová konzole prostorově komfortní, díky elektronické parkovací brzdě, která zabírá jen minimum místa

K nízké spotřebě pomáhá i sériově montovaný mild hybridní systém, jehož řemenem poháněný startovací generátor převádí kinetickou energii na elektřinu, která podporuje motor při akceleraci a zčásti napájí i palubní elektroniku. Jeho přítomnost v autě řidič ocení nejvíce při použití stop-start systému, kdy zhasnutý motor po rozjezdu auta naskočí tak plynule, jako by byl celou dobu v chodu. Zajímavostí mild hybridu od Mazdy je fakt, že na rozdíl od obvyklého umístění li­thium-iontového akumulátoru pod sedadlem řidiče zvolila automobilka prostor mezi koly vně kabiny, aby neubírala místo posádce.

Směrovky jsou vybaveny neobvyklou stmívací funkcí. Ledka se zhasíná a rozsvicuje postupně
K ovládání nebo vysvětlení důležitých palubních funkcí lze použít návod v elektronické podobě

Ani výrobce se sklonem ke konzervativismu neminulo nasazení moderních bezpečnostních asistentů, sériově dodávaný i-Activsense dává pozor, aby řidič za jízdy neusnul (během testu se neozval ani jednou), protikolizní systém hlídá, aby včas dobrzdil (jednou to nevydržel a vůz dojíždějící kolonu asistent „zašlápl“ o pár decimetrů dřív, než by to udělal řidič). Jedna bezpečnostní novinka je však opravdu přínosná. Hlídač mrtvého úhlu má varovný oranžový trojúhelníček na obvyklém místě v odrazové ploše vnějších zpětných zrcátek; zároveň je však přítomnost jiného auta v okolí řidiči Mazdy signalizována dvěma grafickými vlnkami na příslušné straně na head-up displeji. V praxi to znamená, že šofér má situaci kolem svého auta neustále pod kontrolou, protože se mu informace nepřetržitě zobrazuje přesně ve středu jeho zorného pole.

Opravdu přichází konec dieselových motorů? Ne, Mazda vyvíjí nový naftový šestiválec

Ceník japonských aut bývá stručný a přehledný, Mazda CX-30 v tomto není výjimkou. Do značné míry je to však dáno tím, že vše potřebné má už v základní výbavě: LED přední světlomety, klimatizaci, barevný displej infotainmentu včetně navigace, autorádio s osmi reproduktory včetně příjmu DAB, malý kožený paket atd. K základu lze přikoupit čtyři pakety v celkové ceně 189 000 korun, nebo je mít všechny najednou v balíčku za 105 000 korun, jako je tomu i v případě testovaného auta. V ceně jsou pak třeba adaptivní světlomety, autorádio Bose s dvanácti reproduktory, dvouzónová klimatizace, panoramatická kamera, kožený interiér (volitelně i v bílé barvě) a mnoho dalšího.

Mazda CX-30 Skyactiv G-122: Verdikt

Nová CX-30 nabízí přesně to, co od ní fanoušci značky očekávají: Pro Mazdu typické jízdní vlastnosti, dobře naceněnou výbavu a také trochu té praktičnosti pro každý den. Fakt, že nepatří ve své třídě k nejprostornějším, jí lze odpustit, bohatě to vynahradí jinde.

Foto: Petr Bača

Konkurenti se srovnatelnou výbavou a motorem

Peugeot 3008 1.2 PureTech, 130 k/230 Nm, 570 000 Kč (Allure)
Subaru Xv 1.6i, 114 k/150 Nm, 590 000 Kč (Active ES)
Suzuki S-Cross 1.4 BoosterJet, 140 k/170 Nm, 518 900 Kč (Elegance)
Škoda Karoq 1.0 TSI, 116 k/200 Nm, 545 900 Kč (Ambition)
Technické údaje Mazda CX-30 Skyactiv G-122
MOTOR
Konstrukce: zážehový řadový čtyřválec uložený vpředu napříč
Zdvihový objem válců (cm3): 1998
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 90 / 6000
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 312 / 4000
Převodovka: šestistupňová manuální
Poháněná kola: pohon předních kol
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 10,6
Nejvyšší rychlost (km/h): 186
Spotřeba paliva naměřená (l/100 km) 6,2
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4395
Šířka bez zrcátek (mm): 1795
Výška (mm): 1540
Rozvor náprav (mm): 2655
Provozní hmotnost (kg): 1335
Objem zavazadlového prostoru (l): 430/1406
Objem palivové nádrže (l): 51
CENY A VÝBAVY
Cena modelu od (Kč): 574 900
Cena testovaného vozu včetně příplatků (Kč): 731 900 Kč
PROVOZNÍ NÁKLADY
Záruka auto/lak/rez (roky): 3/3/12
Servisní interval (km/roky): 20 000/1
Sada zimních pneu (Kč) (rozměr) 16 040 215/55 R 18
Servisní náklady na 1. rok/15 000 km (Kč) 3640
Zákonná a havarijní pojistka na jeden rok (Kč) 37 825
Test Mazda CX-30 Skyactiv G-122: Se vším všudy Mazda
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.18%) 22 hlas/ů

5 KOMENTÁŘE

 1. Měl jsem možnost si novou CX30 projet. Čekal jsem víc. Pokud udáváte jako klad dobré odhlučnění, tak nesouhlasím, nebo autor článku při jízdě neseděl na zadní sedačce. Za volantem by se snad dalo souhlasit, ale vzadu…
  Spotřeba: Pokud pojedu přísně(!) podle předpisů, tak to ještě jde. Ovšem pokud chci si užít deklarovaný požitek z řízení, tak CX30 je docela žíznivá.
  A co mají znamenat ty tkalouny v zavazadlovém prostoru vlající z pravého podběhu? Údajně k přivázání hasícího přístroje. Zkusil si autor za ně lehce zatahat? to je skutečně ukázka “vtipné” vychytávky Mazdy.
  Autor článku se zřejmě vůbec nepodíval na slícování plastových podběhů u kol. Nevím, jestli to byl jen odfláknutý jeden kus, ale rozhodně stojí zato si tento detail prohlédnout a uvědomit si, jak to vypadá u konkurence.
  Příplatková výbava typicky pro Mazdu jen v paketech. Pokud chci toto, musím mít i to i to i další i když většinu nebudu potřebovat ani nechci. A že toho je….
  Abych jen nekritizoval. Design je fakt úžasný. Asi bez konkurence. Motor s největší pravděpodobností bude nesmrtelný a s věkem asi nebude vadnout.

 2. Já mám taky mazdu a dostal jsem se s ní na spotřebu pod 6 l. Běžnou klidnou jízdou jsem se dostal na spotřebu 6,2 l, ale teď používám speciální aditiva do motoru z https://www.atomium.cz/ , díky kterým mi spotřeba zase o trochu klesla, takže jsem spokojený.

 3. Já mám na mazdu také pěkné vzpomínky, před dvěma lety jsem ji dával na protiúčet do áček, a bral jsem sharana kvůli rodině, protože mazda už pro nás byla malá. Sharan jezdí suprově i přes jeho nájezd 260 tisíc km.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: