Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů

Mercedes-Benz slavnostně zahájil v továrně v Düsseldorfu výrobu nového eSprinteru. V Düsseldorfu se model Sprinter vyrábí už od roku 1962. Od tohoto roku se továrna neustále vyvíjí, stala se přední továrnou na výrobu Sprinterů na celém světě a slouží jako vzor pro ostatní lokace. Ze zapojení nejmodernějších technologií a metod těží celá výrobní síť Mercedes-Benz Vans. V Düsseldorfu bylo od té doby vyrobeno více než 4,6 milionu vozidel, včetně více než 200 000 kusů nové generace Sprinteru, vyráběné od roku 2018.

Výroba plně elektricky poháněného eSprinteru znamená začátek nové éry a významný krok pro budoucnost továrny i značky samotné. V posledních letech společnost Mercedes-Benz Vans investovala více než 330 milionů eur do modernizace továrny tak, aby bylo možné na jedné výrobní lince vyrábět souběžně vozy se spalovacími i elektrickými motory, a pokrýt tak flexibilně poptávku obou zákaznických skupin.

Vedle investic do výroby továrna zároveň vynaložila významné prostředky do základního a pokročilého školení svých zaměstnanců, a stala se odborným centrem pro elektrický pohon s veškerou potřebnou expertízou. Dosud bylo odborně proškoleno pro sestavování a práci s vysokonapěťovými zařízeními více než 2400 zaměstnanců.

Cílem je do roku 2022 přeměnit celou výrobu dodávek na CO2 neutrální. Jako součást tzv. zelené výrobní strategie už se v Düsseldorfu uskutečnilo mnoho opatření: továrna odebírá stále více zelenou energii a od roku 2022 bude elektřina stoprocentně odebírána pouze z obnovitelných zdrojů. Továrna od roku 2012 nevyužívá papír a stále víc využívá automatizovaná vozidla s elektrickým pohonem. Všemi těmito kroky továrna směřuje k realizaci svého ambiciózního cíle aktivně a dlouhodobě přispívat k ochraně životního prostředí.

Mercedes-Benz eSprinter je určen k využití pro různé úkoly v rámci městské dopravy. Kvůli tomu se zprvu nabízí jen jako skříňová dodávka s vysokou střechou a maximální hmotností 3500 kg. Maximální objem nákladového prostoru je 10,5 m3, což odpovídá klasickému Sprinteru se spalovacím motorem. Trakční elektromotor eSprinteru disponuje výkonem 85 kW, má točivý moment 300 N.m a pohání přední kola.

Variabilní koncept nákladového prostoru a akumulátorů nabízí možnost individuálního uzpůsobení. Zákazníci mohou vybírat mezi třemi nebo čtyřmi bloky akumulátorů. U čtyř akumulátorů s celkovou kapacitou 55 kWh je předpokládaný dojezd 186 km s maximální nosnost 891 kg. Druhou možností je volba tří akumulátorů – kapacita klesne na 35 kWh a dojezd na 115 km, maximální nosnost se však zvýší na 1040 kg. Maximální rychlost lze nastavit podle individuálních požadavků na 80, 100, nebo 120 km/h. Funkce rychlonabíjení umožňuje nabít 80 % kapacity akumulátoru za 30 minut.

Příchod plně elektrického eSprinteru na český trh se předpokládá ve druhé polovině roku 2020. České ceny zatím nebyly stanoveny.

Marcus Breitschwerdt, Mercedes-Benz Vans

Šéf Mercedes-Benz Vans Marcus Breitschwerdt řekl: „Vše vychází podle plánu. Zahájení výroby eSprinteru znamená další milník v naší cestě za elektrifikací. V nadcházejících letech bude elektrický pohon stále důležitější a stane se zásadním pilířem v naší modelové nabídce, zejména pro městský a komerční sektor. Proměna našich produktů a výrobního procesu je pro nás, jakožto výrobce automobilů, velmi důležitá. Pro základ našeho ekonomického úspěchu je důležité i v tomto těžkém období budovat naše továrny a investovat. Klíčové je v tomto ohledu zůstat při výrobě flexibilní, protože požadavky zákazníků a trhu samotného se neustále mění.“

Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: