+

  • Energický, výkonný a pružný motor
  • Vyladěné a užitečné asistenční systémy
  • Rozsáhlá komfortní i funkční výbava ve standardu
  • Překvapivá prostornost zejména v podélném směru

  • Dvouprostorová karoserie není zcela izolovaná od jízdních hluků
  • Chování na silnici je k nerozeznání od méně prestižních příbuzných
  • Starší ovládání tempomatu nebo hlasitosti nám vyhovovalo lépe

Nízká střecha, široký postoj, výrazný styling a výklopná záď. Na první pohled by se mohlo zdát, že nový Volkswagen Arteon je Audi A5 Sportback pro zákazníky, kteří rádi obětují kousek značkové prestiže za o něco prostornější karoserii. Ale tak to není, přinejmenším v technickém smyslu. Zatímco zmíněné Audi A5 má vlastní podlahovou plošinu s motorem uloženým podélně, Volkswagen Arteon využívá notoricky známou platformu MQB s příčnou zástavbou hnacího ústrojí. Dárcovskému Passatu se ale přece je vzdálil o něco víc než první Passat CC i jeho následovník Volkswagen CC. A nemluvíme jen o vzhledu. Zběžné porovnání vnějších rozměrů ukáže, že Arteon je nejen delší, širší a nižší, ale má také prodloužený rozvor náprav:

Rozměry (mm) VW Arteon VW Passat
Délka: 4952 4871
Šířka: 1871 1832
Výška: 1450 1476
Rozvor náprav: 2837 2786
Rozchod kol vpředu: 1591 1586
Rozchod kol vzadu: 1581 1570

Takže nikoliv převlečený Passat, ale převlečený Superb? I tak by se to dalo říct. Rozvor je v podstatě stejný a obě auta mají karoserii liftback. V dnešní době každopádně platí nejen v koncernu Volkswagen, že identitu auta určuje nikoliv stále podobnější technika pod kapotou, ale vzhled, styl a výbava. A Arteon rozhodně jako Superb nepůsobí. Základem jsou samozřejmě proporce. Nízká, zaoblená kabina posazená na širokém pontonu vytváří „svalnatý“ dojem, podtržený futuristickou přídí s výraznými horizontálními prvky a plynulým přechodem mezi maskou a světlomety. V bílé barvě testovaného kusu nevynikne výsledek tak mocně jako ve zlatožluté metalíze, ale i tak má výrazně silnější charizma než oba příbuzní z kategorie manažerských služebáků.

Volkswagen Arteon_-6
Navzdory společné technice si Arteon s jiným modelem koncernu VW zaručeně nespletete. Díky širokému pontonu má „svalnatý“ postoj a přední partie působí futuristicky

Po otevření bezrámových dveří ale pocit výrazné identity slábne. Tvary ani materiály nejsou zcela shodné, ale protože základní rozvržení, téměř všechny zobrazovací a ovládací prvky i hlavní stylotvorný prvek v podobě horizontálních linií přes celou šířku palubní desky jsou shodné s Passatem, cítíte se uvnitř… inu, jako v Passatu. Což není špatně. Digitální přístrojový panel je efektní, ale hlavně přehledný a dobře čitelný. Tlačítka jsou logicky seskupená a zpracování velmi solidní. Ne vždy jde ale pokrok správným směrem.

Volkswagen Arteon_-9
Z předního 3/4 pohledu dobře vynikne široký rozchod přední i zadní nápravy v poměru k prosklené části karoserie
Volkswagen Arteon_-13
Žádné „čtyřdveřové kupé“, ale liftback. Splývající zadní stěna se vyklápí celá nahoru, stejně jako u Superbu

Třeba adaptivní tempomat se už neovládá páčkou vlevo pod volantem, ale tlačítky na levém rameni volantu. A ani na cestě dlouhé několik stovek kilometrů jsem intuitivně nepřišel na to, jak – a zda vůbec – lze upravovat nastavenou rychlost jízdy po jednotkách kilometrů místo po desítkách. (Méně obsedantně-kompulzivní povahy nyní patrně nechápavě kroutí hlavou, nicméně my neurotici potřebujeme mít nastaveno tu 55, tu 87, tu 99 km/h, jinak cítíme drásavý neklid.) A infotainment Discover Pro má sice obrovskou dotykovou obrazovku s efektním lesklým povrchem, rychlými reakcemi a moderním grafickým rozhraním, jenže hlasitost se už nastavuje jen klikáním na tlačítka „plus“ a „minus“. Staré dobré otočné kolečko není ani u displeje, ani na volantu. Zvyknout se na to dá, ale ergonomicky to žádný krok dopředu není.

Volkswagen Arteon_-24
Interiér není zcela totožný s Passatem, ale působí tak. Důvodem je shodné rozvržení základních prvků a zejména použití stejných tlačítek a ovladačů
Volkswagen Arteon_-27
Ovládání tempomatu a hlasitosti. Ani jedno není tak příjemné jako dříve používané řešení
Volkswagen Arteon_-28
Vrcholný infotainment s navigací Discover Pro má velkou obrazovku s efektním skleněným povrchem

A když jsme u té ergonomie. V Arteonu jsem absolvoval víc delších cest a po několika desítkách minut jízdy se mi vždy usadil v pravé kyčli pocit nepříjemného pnutí, který se nepodařilo odstranit ani sebeusilovnějším přenastavováním sedačky. Možná jsem pro Arteon správně nenarostl, možná stárnu. Faktem ale je, že v žádném autě předtím ani potom mě nic takového netrápilo. Berte to jako připomenutí, že každý jsme jiný a že žádné množství přečtených testů, prohlédnutých katalogů a minut strávených prohlídkami v showroomu nemůže a nesmí nahradit důkladnou testovací jízdu. Ideálně třeba přes víkend. V této cenové hladině už by pro prodejce neměl být problém nechat vážnému zájemci auto alespoň přes noc.

Když ovšem necháme stranou invaliditu redaktora a soustředíme se na čísla, jeví se Arteon velmi dobře. Z našeho měření vyplývá, že místem pro hlavu a lokty nehýří tolik jako Passat, ale v podélném směru je na tom ještě o něco lépe. A sedačky, i ty zadní, jsou dimenzovány jen o něco méně velkoryse. Tohle není žádné kupé 2+2, ale plnohodnotné čtyřmístné auto, ve kterém se vzadu pohodlně usadí i dospělí. A děti v sedačce nebudou okopávat zadní stranu předních opěradel.

Prostor pro cestující (cm) Hyundai i30 kombi Opel Astra ST Peugeot 308 SW Škoda Octavia Combi
Šířka v úrovni loktů vpředu 148 147 148 148
Šířka v úrovni loktů vzadu 146 145 143 146
Prostor pro hlavu vpředu min/max. 90/97 94/104 91/100 87/97
Prostor pro hlavu vzadu 94 103 95 94
Minimální prostor pro nohy vzadu 8 10 12 14
Maximální prostor pro nohy vzadu 33 37 37 39
Prostor pro nohy vzadu za 178cm řidičem 21 23 20 29
Rozsah podélného seřízení sedadla řidiče 24 27 25 25
Rozsah výškového seřízení sedadla řidiče 7 10 9 10
Délka sedáku vpředu 50 50 54 50
Délka sedáku vzadu 47 50 49 49
Délka opěradla vpředu 66 65 66 66
Délka opěradla vzadu 68 67 65 68
Šířka prostředního sedáku vzadu 22 27 23 24

Doporučujeme:

Hyundai i30 kombi vs Opel Astra ST vs Peugeot 308 SW vs Škoda Octavia Combi

Nedostatkem životního prostoru nebudou trpět ani vaše značková zavazadla, sportovní potřeby či naplocho balený nábytek z pochybných recyklovaných materiálů. Základní rozměry zavazadelníku jsou srovnatelné s Passatem, nakládací hrana je posazená o něco níž a praktickou využitelnost pochopitelně zvyšuje obří nakládací otvor, daný výklopnou zádí:

Prostor pro zavazadla (cm) VW Arteon VW Passat
Šířka mezi bočnicemi 110 102
Výška po plato 50 51
Délka ložné plochy 105 110
Výška nakládací hrany 70 75
Šířka vstupního otvoru 102 112
Výška vstupního otvoru 109 46

To je všechno hezké, říkáte si jistě, ale dozvíme se už, jak to jezdí? Dozvíte. Jako Superb. Přesněji řečeno jako Superb s nejlepším motorem z Passatu, který zůstává škodovce prozatím zapovězen. Protože jednotka bi-TDI je na poměry čtyřválcových dieselů opravdu fantastická. Co do objektivní dynamiky, vnímaného podání výkonu i kultivovanosti. Táhne jako z praku, lineárně a bez citelné prodlevy, ve druhé polovině otáčkoměru potěší překvapivým elánem, volností vytáčení i atraktivním zvukem.

I do Arteonu se motor 2.0 bi-TDI montuje v kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG a pohonem všech kol 4Motion na bázi mezinápravové spojky Haldex. Převodovka s mokrými spojkami je s motorem sladěná výborně a hladce řeší většinu jízdních situací. Včetně měření akcelerace. Volkswagen udává zrychlení 0-100 km/h za 6,5 sekundy, což byla ještě nedávno hodnota těžko představitelná i u většiny třílitrových šestiválců. My jsme ale naměřili ještě o chlup lepší výsledek! A samozřejmě jako vždy, se dvěma metrákovými muži na palubě a bez nějaké speciální přípravy. Stačí přepnout ESC do benevolentnějšího režimu (musí se k tomu hluboko do menu infotainmentu), zvolit režim Sport, sešlápnout levou nohou brzdu, pravou plyn a pak už se jen držet. Elektronika pustí motor do 2500 otáček, předepne pohon 4Motion a připraví převodovku k rychlému rozjezdu, jakmile uvolníte pedál brzdy. Kompletní výsledek najdete v tabulce:

Naměřené hodnoty VW Arteon 2.0 Bi-TDI 4Motion DSG
ZRYCHLENÍ Z MÍSTA
0-50 km/h (s) 2,06
0-100 km/h (s) 6,42
0-130 km/h (s) 10,52
0-150 km/h (s) 14,21
0-170 km/h (s) 19,02
ZRYCHLENÍ PRUŽNÉ
30-50 km/h (s) 1,04
50-70 km/h (s) 1,39
80-120 km/h (s) 4,7
130-150 km/h (s) 3,69
Odchylka tachometru
50 km/h 49
90 km/h 88
130 km/h 127

Spotřeba pochopitelně závisí na stylu jízdy a za běžných okolností je vyšší než udávaná hodnota 5,9 l/100 km v kombinovaném cyklu, ale rozhodně nijak dramaticky. Při svižných dálničních přesunech si Arteon vezme každých sto kilometrů přibližně šest a půl litru nafty.

Volkswagen Arteon_-35
Jízdními vlastnostmi Arteon nevybočuje z (vysokých) standardů koncernu VW. Očekávejte spíš chladnou účinnost než velký požitek z jízdy. Biturbodiesel pod kapotou je nicméně fantastický

Pokud jde o podvozek, řízení a brzdy, nebudete zklamaní. Jenom si nepředstavujte, že hezčí a dražší Passat bude také automaticky lépe jezdit. Jízdní projev se velmi blíží Superbu. Podvozek Arteonu s adaptivními tlumiči sice působí o něco tužším dojmem, ale se zavřenýma očima byste se snadno nechali přesvědčit, že řídíte notoricky známý manažerský liftback. Odezva elektromechanického řízení, chod pedálů, umístění bodu stáčení okolo svislé osy někam k přední nápravě, charakteristika pérování, to všechno jsou pro řidiče Superbu důvěrně známé vjemy. Proč nemluvíme o Passatu? Protože ten díky výrazně tužší tříprostorové karoserii jezdí ještě o malý kousek lépe. Vykrojení pátých dveří se projevuje zejména výraznějším přenosem rázů od nerovností při jízdě po nekvalitním asfaltu a také jistou hlučností. Hukot od zadních kol vám bude v dálničním tempu sice decentní, ale přece jen trvale přítomnou připomínkou skutečnosti, že neřídíte auto navrhované jako prémiový produkt už od samotného základu.

Volkswagen Arteon_-26
Nevídané: adaptivní tempomat a systém vedení v pruhu má Arteon už ve standardní výbavě
Volkswagen Arteon_-29
Připlatit si můžete třeba za kamery zobrazující celé okolí auta jako v některých SUV

Což, abychom si rozuměli, neznamená, že Arteon nejezdí pěkně. To vážně ne. Je stabilní, předvídatelný, příjemně komfortní na dálnici a relativně agilní v zatáčkách. Ale to všechno je Superb taky.

Dosavadním koncernovým zvyklostem víceméně odpovídá rovněž nabídka a zejména sladěnost dostupných asistenčních technologií, Arteon však přináší několik drobnějších novinek. Adaptivní tempomat nyní bere v úvahu i dopravní značení, což dosud neuměl. (Ale nebojte, dá se to vypnout.) Měl by zpomalovat i do křižovatek, ale v praxi na to úplně spoleh nebyl. A když přestanete na dálnici se zapnutým adaptivním tempomatem a systémem vedení v pruhu reagovat na výzvy k převzetí řízení, nejen zpomalí (jako to umějí i škodovky), ale navíc ještě plynule přejede do pomalého pruhu.

To jsme v praxi nezkoušeli, ale základní funkce, tedy regulace odstupu a udržování mezi bílými čarami, fungují opravdu spolehlivě. Na cestě z Prahy do Brna skutečně postačuje jen tak symbolicky přidržovat volant a sledovat provoz. Že je takové cestování příjemnější, bezpečnější a zejména méně únavné, to nemůže popřít ani zarytý odpůrce elektronických pomocníků.

Volkswagen Arteon_-10
Adaptivní LED světlomety dobře vypadají i fungují. Kapota sahá až k linii obepínající boky karoserie, takže její horní plochu nenarušují žádné spáry. Mezera v oblasti blatníků ale byla u testovaného auta výraznější, dobře je to vidět i na dalších fotkách v galerii pod článkem

A co je nezvyklé: tyto asistenční systémy má Volkswagen Arteon v sériové výbavě. Ta je i jinak docela velkorysá, alespoň v porovnání s prémiovými německými značkami. Pokud jste připraveni zaplatit za svůj Arteon nejméně 1 321 900 Kč, dostanete kromě motoru 2.0 bi-TDI, pohonu 4Motion a převodovky DSG také adaptivní LED světlomety, navigaci Discover Media, vyhřívaná sedadla čalouněná kombinací kůže s Alcantarou, chromované lišty okolo oken, parkovací senzory, ale právě i ten adaptivní tempomat ACC a systém vedení v pruhu Lane Assist. A k tomu ještě zadní kameru, adaptivní tlumiče pérování DCC, systém detekce chodců, determální čelní sklo, ergonomické sedadlo řidiče… Je toho opravdu hodně a cena najednou nevypadá zdaleka tak přemrštěná jako na první pohled.

Volkswagen Arteon_-23 Volkswagen Arteon_-19 Volkswagen Arteon_-8 Volkswagen Arteon_-14

Tím se vysvětluje, že i zcela napěchované novinářské auto, které jsme dostali k testu, mělo příplatkovou výbavu „jen“ za necelého čtvrt milionu korun. Ze zajímavých položek to byla bílá perleť Oryx za 36 300 Kč, 19“ kola Chennai za patnáct, soustava 360° kamer za 11 100 Kč, bezklíčové odemykání v kombinaci s bezdotykovým ovládáním pátých dveří za 28 200 Kč nebo navigace Discover Pro se skleněným 9,2“ displejem za ještě relativně rozumných 28 600 korun. Celková faktura za identicky vybavený Arteon by tak zněla na částku 1 551 700 Kč. Je to moc, je to málo? To není podstatné, cílová skupina si ho moci dovolit bude.

I když má teď status vlajkové lodi, Arteon pořád plní v nabídce tutéž roli jako původní Passat CC. Cílí na manažery, kteří nechtějí zbytečně dráždit podřízené doma a nadřízené v zahraniční centrále autem prémiové značky, ale zároveň se nechtějí ztratit v moři všudypřítomných Superbů a Passatů. A jestli Volkswagen něco umí, je to přesně umístit nový model na trhu a nasadit na něj tu správnou cenovku. Vůbec nepochybujte o tom, že Arteon bude brzy na korporátních parkovištích nejen v ČR podobně běžným jevem jako jeho předchůdci s označením CC.


Cena testovaného vozu: 1 321 900 Kč
Celková cena testovaného vozu: 1 551 700 Kč


Technické údaje VW Arteon 2.0 Bi-TDI 4Motion
MOTOR
Konstrukce: vznětový čtyřválec, uložený vpředu napříč
Plnění: přeplňování dvojicí turbodmychadel
Zdvihový objem válců (cm3): 1968
Vrtání x zdvih (mm): 81 x 95,5
Kompresní poměr: 15,5:1
Ventilový rozvod: DOHC, 4 ventily na válec
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 176/4000
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 500/1750-2500
Převodovka: Sedmistupňová samočinná dvouspojková DSG
Poháněná kola: všechna čtyři
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 6,5
Nejvyšší rychlost (km/h): 245
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná (l/100 km) 7,1/5,1/5,9
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4952
Šířka (mm): 1871
Výška (mm): 1450
Rozvor náprav (mm): 2837
Poloměr otáčení (m): 5,95
Provozní hmotnost (kg): 1828
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 2360
Objem zavazadlového prostoru (l): 563-1557
Objem palivové nádrže (l): 66
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Podvozek vpředu: vzpěry MacPherson
Podvozek vzadu: víceprvkové
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem
Standardní rozměr pneumatik: 245/45 R18
Test Volkswagen Arteon 2.0 bi-TDI 4Motion DSG: Superb CC
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.31%) 13 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

  1. O jeden km nahoru nebo dolu se nastavuje sipkou nahoru nebo dolu, nikoliv tim “stribrnym rameckem”, ktery to meni o deset, ale souhlasim s tim, ze to intuitivni fakt neni … mam passata pul roku, tempomat pouzivam porad a stejne tam vetsinou zmatene klikam kdyz ho chci zapnout a neco na nem nastavit 🙂

  2. Hlavně pane Červenko s tím, že při této ceně by měl dealer auto zapůjčit přes víkend nebo minimálně přes noc jste mne opravdu dojal. Auta VW prodávám a divil byste se kolik bláznů sem chodí aby se jenom projeli. A když Vám na předváděcí jízdě ještě řeknou jestli nezajedeme na nějaké parkoviště si zablbnout aby zjistili jak to auto drží byste je zabil. Další exot zas vymetá každý kanál včetně těch hlubokých aby věděl jak auto drncá. A to vše semnou jako prodejcem. Nechci ani vědět jak by to auto vypadalo kdybychom ty auta půjčovali těch “zájemcům” s igelitkou přes víkend. najeto za tři měsíce 20 000 km a auto zralé do šrotu. Příště trošku myslete i z druhé strany 🙂

  3. Pane Mojžo, mě zase odradil prodejce (Hyundai) od koupi zkušebního vozu tím, když mě při zkušební jízdě řekl, ať na to klidně šlápnu a na moji otázku, jestli bych neměl nechat zahřát motor odpověděl, že to je v pohodě…

PŘIDAT KOMENTÁŘ: