+

  • Královské pohodlí pro oba členy posádky
  • „Automobilové“ vymoženosti typu vyhřívaných sedadel, centrálního zamykání či zpátečky
  • Krémově hladký a nenuceně silný řadový šestiválec
  • Vzhledem k velikosti překvapivá agilita

  • Velké rozměry a účinná kapotáž jsou ve městě na obtíž
  • Autům se podobá nejen výbavou, ale i cenou

Ačkoliv tiskové zprávy výrobců se nás pravidelně snaží přesvědčit o opaku, situace, kdy nový model motocyklu od základu přepíše pravidla a nastaví nové standardy ve své třídě, nastává jen zřídka. Ale bezpochyby k ní došlo na podzim 2010, kdy značka BMW na veletrhu Intermot představila novou generaci modelové řady K s řadovými motory. Velkorysá ergonomie, tehdy stále velmi exotický elektronický podvozek a především motor, šestiválec o objemu 1649 cm3 s turbínovým zátahem, suverénním výkonem a krémově hladkým chodem. A k tomu ještě relativně příčetná hmotnost hluboko pod 400 kg i u opulentní varianty GTL. Na něco takového neměla konkurence přímou odpověď. A vlastně ji nemá ani o šest let později, kdy BMW uvedlo na trh řadu K v modernizovaném provedení. Nejnovější Goldwing se na trh zatím nedostal.

BMW K 1600 GTL 00001
Model GTL je z celé šestiválcové řady K 1600 nejvíc zaměřený na dálkové cestování ve dvou. Spolehlivým identifikačním znakem je rozměrný horní kufr s „křesílkem“ pro spolujezdce

My jsme do testu přizvali nejluxusnější provedení K 1600 GTL s uvolněnou jezdeckou pozicí a horní top case včetně komfortního „křesla“ pro spolujezdce či spolujezdkyni. Vedle něj v nabídce figuruje také o něco sportovnější a lehčí K 1600 GT a nově i „bagger“ K 1600 B, zacílený zejména na severoamerický trh. Technické změny pro modelový rok 2017 jsou společné všem třem variantám. Začíná to už vzhledem. Statická prohlídka odhalí pozměněné tvary boční kapotáže a rozměrnější emblém GTL. Členité křivky opticky rozbíjejí velkou plastovou plochu, ale zároveň přispívají k lepším aerodynamickým vlastnostem v dálničních rychlostech.

Chytré tlumiče bez příplatku

Motor si zachoval původní maxima 118 kW a 175 Nm, zásluhou nových katalyzátorů však splňuje Euro 4. Novinkou je elektronický zpětný chod pro snazší manévrování (pamětníci vědí, že stejnou funkci nabízel křižník K 1200 LT z přelomu milénia). A vlajková loď značky dostala do standardní výbavy elektronický podvozek Dynamic ESA s adaptivními tlumiči pérování. Přesto je zase o krok pozadu. Bestseller R 1200 GS vjel do modelového roku 2017 s ještě novější verzí Dynamic ESA, která samočinně nastavuje předpětí pružin v závislosti na aktuálním zatížení. U K 1600 GTL se předpětí stále nastavuje v palubním menu.

BMW K 1600 GTL 00005
Klapky chromovaného vzhledu (nad logem BMW) lze otevřít a zlepšit tak „větrání“ prostoru za velkým plexi
BMW K 1600 GTL 00003
Řadový šestiválec má stejný výkon i točivý moment jako dříve, nyní však splňuje Euro 4

Vzhledem k rozsahu změn je zjevné, že zážitek z jízdy nebude radikálně odlišný než dříve, a také není. Po usednutí do velkoryse polstrovaného, nicméně relativně nízkého sedla je třeba sbírat trochu sebezapření, aby se člověk odhodlal zvednout tu masu kovu a plastu z bočního stojánku. Motor naskakuje okamžitě a usazuje se ve smetanově vláčném volnoběhu, ale jednička zapadá s pořádnou ranou – skoro to vypadá, jako by se konstruktéři převodovky chtěli zavděčit vkusu velké a zámožné cílové skupiny na druhé straně Atlantiku. První rozjezdy vyžadují trochu zvyku. Ne kvůli hmotnosti, ta se zázračně ztratí už s prvním otočením kol. Motor ale letí po otočení plynem do otáček, jako by neměl setrvačník. Protože opravdu žádný nemá. Chce to tedy několik pokusů, než se prsty levé ruky sladí s pravým zápěstím.

BMW K 1600 GTL 00031
I ve vysokých rychlostech působí jízda dokonale uvolněným dojmem
BMW K 1600 GTL 00010
Modernizace přinesla i elektrický zpětný chod (zde indikovaný písmenem R v přístrojovém štítu)

Jakmile se ale dá jednou do pohybu, řídí se K 1600 GTL zcela samozřejmě. Tedy v limitech daných jeho fyzickými rozměry. Mezi auty se na běžné křižovatce neprotáhnete a předjíždět na úzké silnici mezi dvěma protijedoucími proudy aut jako na streetfighteru opravdu nemůžeme doporučit. Bez ohledu na aktuální číslo na rychloměru působí jízda vždy velice uvolněným dojmem, což je dáno společným působením tří faktorů: pohodlné pozice se vzpřímeným trupem a „otevřenými“ úhly v kyčlích i kolenou; téměř dokonalé ochrany před náporem proudícího větru; a konečně i průběhu točivého momentu, který nenutí jezdce k častému vytáčení motoru.

BMW K 1600 GTL 00016
Bezklíčové startování je dnes u luxusnějších motocyklů už nutností
BMW K 1600 GTL 00014
Komfortní sedlo je ve dvou stupních elektricky vyhřívané

Ale vězte, že ochudit se o zážitek z akcelerace by byla velká škoda. Nejlépe samozřejmě v režimu Dynamic s nejostřejším mapováním pravé rukojeti. Jakmile vezmete pořádně za plyn, motor předvede působivou gradaci výkonu, podmalovanou libozvučným rykem šesti hladových válců, až k velkolepému finále před osmi tisíci otáčkami za minutu.

Takhle kouzelně to uměly automobilové motory stejné značky v dobách před turboérou. Je ale škoda, že charakteristika zvukového projevu je sice opojná, ale jeho intenzita nikoliv. K 1600 GTL určitě patří k těm motocyklům, u nichž lze bez váhání doporučit investici do koncovek Akrapovič z nabídky příslušenství.

Pohodlí před sportem

Intuice říká, že motocykl tohoto typu bude doma spíše v levém pruhu německé dálnice než v alpských vlásenkách, ale není to pravda. Pokud nečekáte zázraky. Stroj se překlápí velice ochotně, nepadá ani do pomalých zatáček a reaguje předvídatelně. Přední zavěšení Duolever v kombinaci s turistickou jezdeckou pozicí nicméně zcela tlumí odezvu od předního kola. Lehčí K 1600 GT má řídítka jen o kousek víc vpředu a níž a stupačky jen o kousek víc vzadu a výš, ale při sportovní jízdě na klikatých silnicích se na něm jezdec přece cítí výrazně jistěji. To mějte při výběru na paměti. A na rozbitých českých silnicích si přepněte podvozek na režim Road nebo rovnou nejtužší Dynamic. Komfortní režim dovolí kolům na rozbitém a zvlněném povrchu příliš výrazné vertikální pohyby, což jízdě nepřidá na pohodlí ani na bezpečnosti. Nechte si ho na kvalitní dálnice.

BMW K 1600 GTL 00026BMW K 1600 GTL 00012BMW K 1600 GTL 00009BMW K 1600 GTL 00037

Má tahle motocyklová dokonalost nějakou slabinu? Jistěže. To, co dělá z K 1600 GTL vynikající stroj na překonávání dlouhých vzdáleností, limituje jeho použitelnost při nedělních výletech „okolo komína“ nebo dokonce dojíždění do práce. Problémy související s velikostí a hmotností jsou zřejmé. Jde ale třeba i o tepelnou pohodu.

Nastavitelné klapky po stranách kapotáže sice umožňují přivést k tělu jezdce více vzduchu za cenu silnějších turbulencí, to ale funguje jen ve vyšším tempu. Ve městě či v koloně vám bude za řídítky pořádně horko. A pak je zde otázka ceny. Už základních 642 898 Kč může v disponovaných jedincích vyvolat trýznivé úvahy o příjmové nerovnosti. Jenže plně vybavené K 1600 GTL s adaptivním světlem, centrálním zamykáním, rychlořazením a zpátečkou vyjde na tři čtvrtě milionu. K definici luxusu ale patří i to, že není pro každého.


Cena testovaného motocyklu: 642 898 Kč
Cena testovaného motocyklu včetně příplatkové výbavy: 734 106 Kč

Technické údaje BMW K 1600 GTL
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 2489
Šířka (mm): 1000
Výška (mm): 1475
Rozvor (mm): 1618
Výška sedla v nezatíženém stavu (mm): 750
Zdvihy pérování vpředu/vzadu (mm): 115/135
Závlek (mm): 106,4
Úhel krku řízení (°): 62,2
Kolo vpředu 3.50 x 17
Kolo vzadu: 6.00 x 17
Pneumatika vpředu 120/70 ZR17
Pneumatika vzadu 190/55 ZR17
Provozní hmotnost (kg): 350
Objem nádrže (l): 26,5
PODVOZEK
Rám: mostový
Zavěšení vpředu: BMW Duolever s centrální pružící a tlumící jednotkou
Zavěšení vzadu: BMW Paralever s kloubovou hřídelí
Brzdy vpředu: 2× čtyřpístkový třmen, Ø 320 mm
Brzdy vzadu: dvoupístkový třmen, Ø 320 mm
MOTOR
Konstrukce: čtyřdobý kapalinou chlazený řadový šestiválec, DOHC
Vrtání x zdvih (mm): 72 x 67,5
Zdvihový objem válců (cm3) 1649
Kompresní poměr: 12,2:1
Nejvyšší výkon (kW/min-1): 118/7750
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 175/5250

Původně vyšlo v magazínu MOTOCYKL. Foto: Václav Novák

Test motocyklu BMW K 1600 GTL: Definice luxusu
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů
PŘEHLED RECENZE
Výkon a dynamika
Jízda a zážitek
Pohodlí a všestrannost
Cena a výbava
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: