Tesla už vyrobila milion aut. Mezi největší automobilky ale rozhodně nepatří

Zdroj: Tesla
  • Milionté vyrobené auto je pro kalifornskou automobilku velkým milníkem

  • Na dva miliony by už měla dosáhnout dřív, jen za letošek chce vyrobit půl milionu vozů

  • Firma se ale potýká s dílčími problémy. V Číně dodávala starou součástku, v Norsku ji už lidé nechtějí

Kalifornská automobilka oslavuje. Z její továrny vyjel miliontý vůz. Oranžovou Teslu Model Y sdílel na svém twitterovém účtu zakladatel a majitel značky Elon Musk. Pro firmu jde o zásadní milník, už jen proto, že je výrobcem pouze elektromobilů.

Tesle se podařilo dosáhnout na milionté auto za zhruba 12 let fungování. V roce 2008 totiž Muskova firma spustila výrobu sportovně střiženého elektromobilu Roadster. Nyní už má obsáhlou modelovou řadu zahrnující sedany Model 3 a Model S, plus crossovery Model Y a Model X. Do sériové výroby by se měl brzy dostat i pick-up Cybertruck, hovoří se také o kamionu a návratu sportovního Roadsteru.

Jméno neřešte. Elektrický Ford Mustang Mach-E má lepší dojezd než všichni soupeři kromě Tesly

Tesla už také nemá jedinou továrnu. Před časem spustila výrobu ve fabrice v čínské Šanghaji, tam se ale nyní potýká s potížemi. Novopečení majitelé Modelu Y totiž zjistili, že je jejich auto oproti slibům vybaveno starší součástkou a chtějí proto značku bojkotovat. Spuštění výroby se očekává také v německé továrně nedaleko Berlína.

Tesla se poučila z dřívějších chyb a dodávky prvních kusů Modelu Y jdou v USA a v Evropě podle plánu. Přesto se potýká v některých zemích Evropské unie s úpadkem zájmu. Její prodeje prudce klesly například v Nizozemí nebo Norsku. Tamní řidiči dali přednost evropskému modelu, kupují Audi e-tron.

Produkce kalifornské automobilky i tak strmě roste. V letošním roce by chtěla vyrobit půl milionu aut, čímž by měla na dva miliony kusů dosáhnout už v roce 2021. Mezi velké hráče ale patřit nebude, globální automobilky vyrobí mnohem větší množství vozů. Třeba koncern Volkswagen vyrobil jen za loňský rok přes 10,3 milionu aut, Toyota 9,7 milionu a aliance Renault Nissan přes 9,2 milionu.

Tesla už vyrobila milion aut. Mezi největší automobilky ale rozhodně nepatří
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: