Takhle vypadá stroj, který by měl za osm let nahradit automobily (+video)

  • Podle některých brzy přijde doba, kdy budou klasické automobily přežitek

  • Náhradou má být stroj zvaný Lilium Jet

  • Jde o malé létající „auto“ s elektrickým pohonem 

  • Spotřeba je údajně srovnatelná s klasickými elektromobily, rychlost ovšem bude třikrát vyšší 

Spojení „létající automobil“ se v poslední době objevuje poměrně často. Třeba slovenská společnost AeroMobil už začala na svůj létající automobil přijímat předběžné objednávky. Cena ovšem činí téměř třicet milionů korun, což tomuto stroji předurčuje roli hračky pro bohaté. Společnost Lilium Aviation aktuálně ukázala něco, co by v konečném důsledku opravdu mohlo nahradit automobily ve velkém.

Doporučujeme: Potřebujete řešení na dopravní zácpy? Zkuste létací auto Pal-V Liberty

Na rozdíl od AeroMobilu a jiných podobných „automobilů“ nepočítá Lilium Aviation s tím, že by její stroj opravdu jezdil po silnicích. Pojem osobní automobil chápe jednoduše jako věc, která vás převeze z místa na místo, nicméně ve vzduchu, nikoliv po zemi. Koncept Lilium Jet je totiž schopný vertikálního startu i přistání, takže teoreticky může přistáva kdekoliv, což třeba AeroMobil neumí.

Společnost sídlící v Mnichově aktuálně ukázala video z prvního zkušebního letu. Lilium Jet je zatím dvoumístný, přičemž let byl řízen dálkově. V konečné fázi by měl být tento stroj schopen přepravit pět cestujících. Počítá se při tom s rychlostí až 300 km/h, dolet by měl být 300 km.

Lilium Jet používá 36 malých elektricky poháněných proudových motorů. Největší výhoda tohoto řešení má být ve spotřebě elektrické energie. Jakmile stroj nabere určitou rychlost, nesou ho ve vzduchu křídla a motory slouží pouze k pohonu. Díky tomu tvůrci slibují spotřebu na úrovni klasických elektromobilů, ale zároveň podstatně vyšší rychlost. Zatímco z centra města se dostanete autem za patnáct minut 12 km daleko, elektrické „auto“ budoucnosti by vás mělo dostat za stejný čas do vzdálenosti pětkrát větší. Kabina je samozřejmě vodotěsná a stroj má vlastní padák. Když by došlo na nejhorší, Lilium Jet se údajně bezpečně snese k zemi a nouzově přistát může i na vodě.

Doporučujeme: České „létající auto“ GyroMotion chce dobýt svět. Stojí asi dva a půl milionu

Vize autorů tohoto projektu ale jdou ještě dále. Počítá se s autonomním řízením a se sítí přistávacích ploch rozmístěných různě po městech. Přes aplikaci si pak zájemci své létající „auto“ objednají, to je vyzvedne a za krátký čas odnese na požadované místo. Cena za tuto službu by navíc měla být velmi nízká. Třeba z Manhattanu na letiště JFK by zákazníky mohla tato věc odnést za pouhých šest dolarů. No vidíte a v Brně nadávají na Uber.

Na finální realizaci tohoto projektu si ještě počkáme. Plán společnosti počítá s tím, že první pilotovaný let proběhne v roce 2019, svůj Lilium Jet si pak budete moci přes chytrý telefon objednat v roce 2025. Tedy pokud nebudou taxikáři a radnice některých měst proti…

Takhle vypadá stroj, který by měl za osm let nahradit automobily (+video)
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (57.5%) 16 hlas/ů

1 komentář

  1. před nějakými 10-15 lety jsem četl o skycar s tím že bude do pár let stát kolem 3 mega a bude se vyrábět sériově, no a pořád nic…
    každopádně skycar byl mnohem hezčí než tohle letadlo

PŘIDAT KOMENTÁŘ: