Subaru Forester vás pozná, jen co do něj nasednete. Ohlídá i vaši nepozornost

  • Nový asistent Driver Monitoring System pomocí kamery rozpozná řidiče

  • Díky tomu může nastavit komfortní funkce vozu, třeba sedadla nebo klimatizaci

  • Poslouží ale i bezpečnosti, protože pozná, když se člověk nesoustředí na řízení

Subaru Forester dostalo do výbavy nový bezpečnostní systém. Stačí mu jen jedna kamera, kterou monitoruje řidiče, aby nastavil nejen komfortní funkce, ale i zabránil případné nehodě z nepozornosti. Zařízení se jmenuje Driver Monitoring System a my jsme jeho ho krátce vyzkoušeli.

Jen co usednete za volant nového Foresteru, zaměří se na vás kamera, která je nainstalovaná ve středové kapličce kryjící informační displej. Pokud chcete systém využívat, můžete svůj obličej zaregistrovat. Stačí si správně nastavit zpětná zrcátka, polohu sedadla, klimatizaci nebo informace zobrazené na digitálním přístrojovém štítu. Toto nastavení pak uložíte pod svým jménem a můžete si vybrat i jednu z několika ikon.

Až nastoupíte do Foresteru podruhé, už nebude potřeba nic řešit. Systém vás automaticky rozpozná, podle naší zkušenosti to trvá okolo pěti sekund. Na obrazovce se objeví nápis „Vítejte“ s ikonou a vaším zvoleným jménem. Stačí usednout a auto za moment nastaví sedadla či klimatizaci podle vašich uložených preferencí.

Registrace do systému je jednoduchá, stačí zvolit jméno a ikonu.
Pokud asistent zaznamená vaši nepozornost, ozve se varovný signál a zabliká nápis mezi přístroji.

Jde o příjemnou funkci, zejména pokud se za volantem vozu střídá hned několik členů rodiny. Nebo třeba v malé firmě, kde se zaměstnanci dělí o služební vůz. Do paměti lze uložit až pět profilů a pak už vůbec nic neřešit. Taková funkce se nám tedy líbí.

Konec závislosti na mobilu?

Driver Monitorign System ale funguje i jako bezpečnostní opatření. Kamera totiž neslouží jen k rozpoznání správného řidiče, ale monitoruje váš obličej po celou dobu jízdy. Kontroluje, zda se plně soustředíte na řízení. Jakmile software zjistí nepozornost, ozve se varovný signál a na digitálním štítu se objeví varování: Sledujte vozovku!

TIP Další informace o technologiích nového Foresteru zjistíte na Subaru.cz.

Není se ale potřeba bát toho, že by se systém ozýval pokaždé, když se třeba při konverzaci podíváte na svého spolujezdce. Díky chytrému nastavení se totiž varování zobrazí až tehdy, když se na silnici před sebou nesoustředíte minimálně tři sekundy. A to je za volantem poměrně dlouhá doba.

Stiskněte tlačítko se symbolem oka a zařízení se vypne.

Driver Monitoring System tak má šanci zabránit řadě nehod z nepozornosti, což se v době chytrých mobilních telefonů a na nich závislých uživatelů bezesporu hodí. Navíc těm, kterým by se sledování jejich obličeje nelíbilo, poslouží tlačítko vlevo dole pod volantem. Stačí stisknout a zařízení se deaktivuje.

Jak systém funguje vám předvede Subaru i na následujícím videu:

Subaru Forester vás pozná, jen co do něj nasednete. Ohlídá i vaši nepozornost
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.71%) 7 hlas/ů

1 komentář

  1. Ty krááso..já jsem geek, ale tohle je na mě už moc. Nebo jsem stárnoucí geek? Dovedu si přesně představit, jak jsou ty data asi tak zabezpečený. A tak starej, abych si v autě nechtěl ještě občas užít ještě taky nejsem…

PŘIDAT KOMENTÁŘ: