Je rychlejší Koenigsegg Agera RS, nebo Bugatti Chiron? Budete se divit

  • Koenigsegg Agera RS porazil nejnovější Bugatti

  • V disciplíně 0-400 km/h-0 nadělil Chironu více než pět sekund

  • Agera RS používá revoluční bezvačkový motor

Bugatti Chiron je prozatím oficiálně nejrychlejším osobním autem planety, aspoň podle údajů v technickém průkazu. O dynamice vozidla ale také něco napoví disciplína 0-X-0, tedy akcelerace na určitou rychlost  a následné brzdění. Většinou se udává zrychlení na 160 km/h a brzdy, ale jak asi tušíte, pro auta kalibru Bugatti Chiron nebo Koenigsegg Agera RS je tohle málo.

Ne, ani na 200 se neakceleruje. Na 300? Jen přidejte. V téhle třídě se bavíme o disciplíně 0-400-0. Bugatti Chiron to před necelým měsícem zvládlo v čase 41,96 s, ale tenhle světový rekord aktuálně padl. Koenigsegg Agera RS ve stejné disciplíně potřebuje jen 36,44 sekundy. A to je obrovský rozdíl.

Doporučujeme: Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h

Velkou výhodou Koenigseggu je nízká hmotnost. Zatímco Chiron ukáže na váze dvě tuny, Koenigsegg Agera RS váží necelých 1400 kg. Má ale menší motor, konkrétně přeplňovaný osmiválec 5,0 l. Zajímavostí je, že motor nepoužívá vačkové hřídele, ale ventily ovládají elektropneumatické aktuátory. To je vynález Koenigseggu.

Koenigsegg Agera RS také spotřeboval poměrně malou vzdálenost k rekordu. Stačilo mu 2441 metrů z 2,8 km dlouhé ranveje v Německu. Zajímavé je, že Koenigsegg ještě neuvádí maximální rychlost svého vozu o výkonu 1350 koní, ale podle všeho čeká, s čím nakonec přijde Bugatti u modelu Chiron.

Je rychlejší Koenigsegg Agera RS, nebo Bugatti Chiron? Budete se divit
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.27%) 11 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: