Roborace: Formule bez řidiče poprvé vyrazila na závodní trať. Zatím jezdí krokem

  • První vůz chystaného seriálu Roborace se představil na Paris ePrix

  • K závodnímu tempu měl ale první Robocar hodně daleko 

  • Už v červenci se dočkáme exhibičního závodu dvou strojů

O připravovaném seriálu Roborace se mluví delší dobu. Jde v podstatě o doplněk šampionátu elektrických formulí, kdy ale bude elektrický pohon navíc kombinován se systémem autonomního řízení. Jednotlivé speciály budou kroužit po závodních okruzích zcela bez řidiče. První ukázky toho, na co se můžeme těšit, má seriál Roborace už za sebou, jenže dříve se ukazoval pouze testovací prototyp, kde stále seděl jezdec. O uplynulém víkendu se ovšem v Paříži vůbec poprvé představil hotový vůz, kde už sedačka řidiče zcela chybí.

Dostupná videa naznačují, že šlo spíše o efektní projížďku, která měla k závodnímu tempu ještě dost daleko. Technici autonomní závodní speciál ještě ladí. Na ostrý start ale přesto nebudeme čekat příliš dlouho. Jak píší kolegové z Carscoops, už v červenci bychom se měli dočkat první ostré ukázky, kdy budou proti sobě v rámci exhibice závodit dva tyto speciály.

Robocar, jak se závodní autonomní vůz jmenuje, používá čtyři elektromotory o výkonu 300 kW. Maximální rychlost by se měla pohybovat kolem 320 km/h. Vůz sleduje své okolí za pomoci pěti senzorů LiDAR, dvou radarů, osmnácti ultrazvukových senzorů nebo šesti kamer.

Pokud vše vyjde podle plánů, nastoupí do první sezóny těchto závodů deset týmů, přičemž každý nasadí dva automobily.

Roborace: Formule bez řidiče poprvé vyrazila na závodní trať. Zatím jezdí krokem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: