Průzkum: Ve kterých evropských státech nejčastěji narazíte na auto se stočeným tachometrem? Česká republika to zdaleka není

Zdroj: Dalibor Žák
  • Aktuální průzkum platformy carVertical se zaměřil na stáčení tachometrů 

  • Výsledky vychází z analýzy více než 900 tisíc automobilů prodávaných ve 22 evropských zemích a v USA 

  • Nejčastěji narazíte na vůz se stočeným tachometrem v Lotyšsku

  • Naopak nejnižší pravděpodobnost nákupu stočeného vozu je v Belgii. Česká republika na tom je relativně dobře

Nedostatek nových automobilů na trhu způsobený problémy v dodavatelském řetězci se přelil také na trh s ojetými automobily. Nepříliš bohatý výběr přináší kromě vyšších cen nižší šanci, že při hledání narazíte na zcela bezproblémovou ojetinu s jasným původem. Kromě různých skrytých vad a nadsazování výbavy nabízených vozů je tradičním problémem také manipulace s počtem najetých kilometrů. Právě na tuto problematiku se zaměřil aktuální průzkum platformy carVertical, která se zabývá prověřování historie ojetých vozů.

Zmíněný průzkum proběhl v loňském roce, přičemž výsledky vychází z analýzy více než 900 tisíc automobilů nabízených ve 22 státech Evropy a také v Americe. Největší procento stočených vozů dostupných na trhu bylo zaznamenáno v Lotyšsku. Zhruba každý čtvrtý zákazník si loni na tamním trhu pořídil vůz s nájezdem, který neodpovídal realitě.

Nejlépe na tom je naopak Belgie s výsledkem 9,85 %. Česká republika (10,95 %) patří podle tohoto průzkumu k těm lepším státům a předstihla dokonce i Německo nebo Švýcarsko. Kompletní žebříček najdete na obrázku níže.

Pro úplnost, do průzkumu nebyly zařazeny všechny evropské státy, ale jsou v něm obsaženy pouze ty země, ve kterých společnost carVertical působí. Roční škody způsobené fenoménem stáčení kilometrů činí podle některých odhadů v Evropě více než devět miliard eur za rok.

Ředitel komunikace v carVertical, Matas Buzelis, zároveň připomíná, že ojetých vozů bude nedostatek v celém letošním roce. Důsledná kontrola původu automobilu je proto opravdu na místě. V případě nákupu stočeného automobilu totiž na majitele čekají nejen dodatečné náklady spojené s údržbou, ale případně může být problematické takový automobil znovu prodat.

Průzkum: Ve kterých evropských státech nejčastěji narazíte na auto se stočeným tachometrem? Česká republika to zdaleka není
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 4 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: