„Průhledný“ přívěs je realitou. Mohutný pick-up GMC kromě toho nabízí také 15 kamer

  • Valeo představovalo technologii „průhledného“ přívěsu teprve před pár týdny, teď přichází do sériové výroby

  • Jako první tuto novinku nabízí americký pick-up GMC Sierra Heavy Duty 

  • Kromě toho tento vůz disponuje celkem patnácti různými kamerami…

  • …a naftovým osmiválcem Duramax s parametry 332 kW (452 k) a 1243 Nm

Jako každý rok, i letos bylo na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas k vidění mnoho automobilových novinek. Třeba systém „průhledného“ přívěsu od společnosti Valeo. Nešlo o zcela originální nápad, v roce 2015 něco podobného ukazoval Land Rover. Každopádně do sériové výroby se taková věc zatím nedostala. To se teď mění. Prvním autem, které dokáže zprůhlednit přívěs, je americký pick-up GMC Sierra Heavy Duty.

Sierra HD je na tahání přímo ideální. Pod kapotou najdeme vznětový osmiválec Duramax s parametry 332 kW (452 k) a 1243 Nm, spojený s desetistupňovou automatickou převodovkou. Ve výsledku je díky této strojovně možné odtáhnout přívěs o hmotnosti více než 13,5 tuny. Jako třeba obytný návěs amerických rozměrů.

Nejen Raptor. I běžný Ford Ranger dostal nové bi-turbo a 10st. automat

Systém průhledného přívěsu funguje celkem jednoduše. Na středovém displeji je spojen obraz z kamery snímající prostor za vozidlem a kamery z příslušenství, umístěné vzadu na přívěsu. GMC Sierra HD má kamer celkem patnáct.

GMC Sierra Heavy Duty se samozřejmě evropského trhu vůbec netýká. A i kdyby, v České republice by vás radost z výkonného naftového osmiválce asi zanedlouho přešla. Celková hmotnost auta totiž přesahuje čtyři tuny, takže se na něj vztahují omezení a předpisy jako na náklaďák.

Systém virtuálního spojování obrazů z kamer jako takový není ničím novým. Běžně se takto vytváří pohled shora. Třeba nový Range Rover Evoque nabízí virtuálně průhlednou kapotu pro snazší pohyb v terénu nebo kolem obrubníků. 

„Průhledný“ přívěs je realitou. Mohutný pick-up GMC kromě toho nabízí také 15 kamer
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: