1. Víte přesně, co chcete?
U aut mnohem více než u jiného zboží rozhodují emoce. Když si nedáme pozor, necháme se strhnout a snadno vyměníme tvrdá čísla a parametry za pozlátko v podobě pěkné barvy a nadupaného zvuku motoru. Těmto nástrahám se vyhnete snáz, když máte jasno a víte, co přesně hledáte.
Co to ale v praxi znamená? Musíte si dát jasné mantinely. Například, že hledáte malé auto do města do 150 000 Kč. Pak si vytipujte okruh modelů, značek a zásadních parametrů, v našem případě řekněme třeba Škoda Fabia, Hyundai i20 nebo VW Polo s benzinovým pohonem.
Údaje, o kterých byste měli mít jasno: značka a model, rok výroby, počet najetých kilometrů, počet majitelů, výbava, palivo.
2. Sbírejte názory a hodnocení
Není nic snazšího, než se při výběru auta obrátit pro radu na kamarády nebo kolegy z práce. Má to ale háček. Osobní názory bývají velmi subjektivní. Stačí, aby přítel měl jednu negativní zkušenost, a už na celé značce nenechá nit suchou. I přesto, že drtivá většina ostatních uživatelů je s tímto typem auta spokojená.
Názory z okolí vnímejte, ale s rezervou. Hledejte si informace také sami na odborných automobilových serverech a v motoristických časopisech nebo na specializovaných diskusních fórech. Čím víc různých pohledů nasbíráte, tím lépe.
3. Dejte pozor, od koho auto kupujete
- Přímý prodej od soukromé osoby – Když je prodejce poctivý, můžete podstatně ušetřit. Na rozdíl od bazarů se ale takový poctivý prodejce špatně pozná. V případě, že se spálíte, je pak mnohem obtížnější reklamovat vady a domáhat se nápravy, než když kupujete u prověřeného prodejce.
- Autobazar– Uživatelské recenze vám poradí, kterému bazaru důvěřovat a kterému se raději vyhnout obloukem. Seriózní podnik poznáte také podle toho, že spolupracuje se společnostmi jako Cebia, která prověřuje historii jednotlivých aut.
- Autorizovaný dealer – Velké značky mají vlastní certifikovaný program prodeje ojetin – Das WeltAuto, Škoda Plus, Citroën Select atd. Auta od nich mají pravidelné servisní záznamy a doložitelnou historii. Za prověřenou kvalitu si ovšem samozřejmě připlatíte.
4. Vyřešte si financování předem
Koupit si auto dnes není problém, i když nemáte našetřeno. Naopak. Vzít si půjčku je úplně běžné a možností je spousta, včetně alternativ v podobě běžného a operativního leasingu. Když chcete auto vlastnit od začátku sami, nejvhodnější volbou je autopůjčka.
S financováním vám rádi pomůžou i přímo v bazaru. Na to ale pozor. Prodejce se vám většinou bude snažit prodat takovou půjčku, ze které má nejvyšší provizi. Proto je lepší mít vše domluvené předem v bance. V bazaru se pak můžete soustředit na koně, válce a spotřebu. Ne na úroky a podmínky úvěru.
Kolik vás půjčka bude stát? Dobrá zpráva – úroková sazba u speciálních úvěrů na auto se dnes pohybuje docela nízko. Třeba u Hello bank! si na nové nebo ojeté auto půjčíte s úrokem už od 3,89 %.
5. Neuspěchejte to a nebuďte na to sami
Auto je složitý stroj a ani odborník na první pohled nepozná, jestli je všechno v pořádku. Jakmile máte vybráno a dojde na prohlídku auta, vždycky se vyplatí vzít někoho znalého sebou. Když nemáte kamaráda automechanika, klidně si najměte specializovanou firmu.
Když už vás tam mají, budou se prodejci snažit prodat vám vybrané auto pomocí nejrůznějších prodejních triků. I proto je lepší mít s sebou někoho nezaujatého, kdo vám pomůže nepodlehnout tlaku a krotit emoce.
Takovým klasickým a bohužel stále účinným trikem je vytváření časového presu. „Zrovna před chvilkou nám volal jeden pán, že se chce na to auto taky přijít podívat,“zmíní se třeba prodejce a vy se hned začínáte bát, že vám auto někdo vyfoukne před nosem. Nikdo takový ale ve skutečnosti neexistuje.
6. Mějte oči i uši na stopkách
Máte vybráno? Je čas proklepnout si historii vozidla. Informace by vám měl dát prodejce, rychlou kontrolu také není problém provést online pomocí zadání VIN kódu vyraženého na karosérii. Jde o placenou službu, ale třeba s autopůjčkou od Hello bank si první tři auta prověříte zdarma.
Z VIN kódu poznáte stav tachometru, ověříte si rok výroby auta, zkontrolujete informace o krádeži nebo o leasingu. Najdete tu také návod na kontrolu identifikátorů auta, přečtete si servisní historii a řadu dalších informací.
Na místě si také pečlivě prohlédněte auto ze všech stran, a to i zespoda (na rampě). Seriózní prodejce vás také nechá svézt v rámci zkušební jízdy. Trvejte vždy na tom, abyste startovali auto „zastudena“ a za jízdy pozorně poslouchejte. Kouř, klepání, hučení a podobné pazvuky naznačují, že motor neběží jak švýcarské hodinky.