Přepis vozidla: Jak probíhá a co všechno je zapotřebí

20. 11. 2020
Autor: Redakce

Prodáváte nebo nakupujete auto? Pokud ano, jistě víte, že vás čeká jeho přepis. Žádná extra složitá záležitost, přesto se ale vyznačuje určitými specifiky. Málo jich určitě není. My se proto v následujících řádcích na celý proces podíváme mnohem podrobněji a zkusíme naznačit, co všechno je při něm zapotřebí. V první řadě se zaměříme na jeho průběh, poté se se budeme věnovat dokladům a následně plné moci.

Průběh přepisu vozidla

Velmi dobrou zprávou je především to, že se může současně řešit jak přihlášení, tak i odhlášení auta. Děje se tak na úřadě, který se nachází v blízkosti místa bydliště osoby, jež auto prodává. K tomu, by mohlo všechno zdárně proběhnout, je zapotřebí dokázat, že auto už bylo zakoupeno novým vlastníkem. Jinými slovy, neobejdete se bez platné kupní smlouvy. Vozidlo musí být zaplaceno, případně už předáno novému majiteli. Pak už probíhá na příslušeném úřadě změna majitele auta.

Jaké doklady jsou nutné k přepisu vozidla?

Jedná se hned o několik důležitých dokladů, které se přikládají k řádně vyplněné žádosti. Konkrétně se jedná o:

  • velký technický průkaz,
  • malý technický průkaz,
  • zelenou kartu,
  • doklad totožnosti,
  • protokol o realizované evidenční kontrole vozu,
  • kupní smlouvu na auto.

Jinak mohou být zapotřebí také některé specifické doklady. Třeba v případě leasingu se logicky neobejdete bez leasingové smlouvy. Zapomenout nelze ani na případné zřízení zástavního práva, které se týká konkrétního vozu. Může se také stát, že kupující bere vůz od cizince. V takovémto případě je zapotřebí také doklad o povolení k pobytu této osoby.

V určitých případech je nutná plná moc

Jestliže se některá ze stran, tedy kupující či prodávají, nemohou dostavit přímo na registr, aby mohlo dojít k přepisu vozidla, je zapotřebí plné moci. Poskytována může být fakticky oboustranně. Kupující ji může poskytnout prodávajícímu. Ten naopak také může plnou moc poskytnout kupujícímu. Samozřejmě existuje i možnost pověření plnou mocí nějaké třetí osoby, jež bude řídit proces z pohledu prodejce nebo kupujícího. Záleží na tom, která se stran se nemůže účastnit řízení na registru vozidel.

Náležitosti plné moci k přepisu vozidla

V první řadě je zapotřebí, aby plná moc k přepisu auta obsahovala identifikaci obou stran, tedy jak zmocněnce, tak i zmocnitele. Jinými slovy musí být jasné, kdo koho k danému úkonu zmocňuje. O každé straně jsou v plné moci uvedeny základní informace, jimiž jsou:

  • jméno a příjmení,
  • rodná čísla,
  • případě IČ a sídlo firmy v případě právnických osob.

Hodně důležitá je i specifikace toho, k čemu je zmocněnec zmocnitelem oprávněný. Může se jednat o jeden jediný úkon, anebo po několik činností, jež může zastávat. Plná moc nemusí být pouze poskytována pro případ přepisu konkrétního provozovaného auta. Může se jednat také třeba o vyzvednutí státní poznávací značky, jež byla v depozitu. Jinak je třeba také poznačit, že plná moc může být omezena časově. Záleží na tom, jak se stanoví. Za jakési další formální náležitosti se považuje uvedení data, místa a samozřejmě i podpisů obou zúčastněných stran.

V plné moci se také neobejdete bez specifikace vozidla. Mezi tyto základní záležitosti se řadí především tovární značka a konkrétní model. Zapomenout nelze ani na registrační značku a výrobní číslo karoserie, které je známé spíše pod zkratkou VIN.

U přepisu vozidla je zapotřebí jmenovat také některé další důležité úkony. U kupujícího jeho povinnosti jen samotným přepisem auta nekončí. Musí jej uzpůsobit tak, aby bylo schopno provozu na komunikacích. Uzavřít musí především povinné ručení, ideálně s velkou slevou. Vybrat si v tomto případě lze z mnoha pojišťoven. U zánovního auta stojí za zvážení také havarijní pojištění.