Několik užitečných tipů pro výběr tažného zařízení pro váš vůz

31. 5. 2021
Zdroj: Sista Vongjintanaruks / Shutterstock

Přeprava objemnějšího a těžkého nákladu je v klasickém osobním autě poměrně problematická. Možná si vzpomenete na skříně, které sotva vměstnáte do jeho interiéru. Mnohdy se při manipulaci s nimi poškodí polstrování sedaček nebo jiné části vnitřku auta. Pokud máte na vašem voze klasickou kouli, částečně jste určitě vyhráli. Zapojíte za něj přívěsný vozík a můžete pohodlně převézt cokoli, co potřebujete. Stejně tak není problém zapojit za automobil karavan. Dovolená takto získá další rozměr, který bude stát za to. Pořídit si tažné zařízení nemusí být vůbec jednoduché. Z toho důvodu se zaměříme na některé základní aspekty této nelehké volby.

Homologace jako základ

V první řadě si bezesporu vybraný výrobek pořádně prověřte. Soustředit byste se měli především na tuzemskou i evropskou homologaci. O jakou normu se konkrétně jedná? Jde o normu 94/20/EHK 55. Její hodnoty musí být vyznačené na jakémkoli prodávaném tažném zařízení. Montáž lze řešit přímo v dílně, která vám nakonec vystaví typový list. Můžete si být jistí jak kvalitou zařízení, tak i prací. Jestliže se rozhodnete pro montáž svépomocí a máte šikovné ruce, vše zvládnete. I tak si ale nechte zkontrolovat vaše nové tažné zařízení na stanici technické kontroly.

Tři základní druhy tažného zařízení

Přesně takové množství alternativ se vám nabízí. My se na ně podíváme mnohem podrobněji. Každé tažné zařízení má své klady i zápory.

Pevné tažné zařízení

Jakousi klasiku představuje napevno namontované tažné zařízení. Vyznačuje se především maximálně pevností a bytelností. Jestliže častěji převážíte nějaké těžké náklady, není vhodnějšího řešení. Cenově se také jedná o nejvýhodnější záležitost. Problém u tohoto druhu tažného zařízení může nastat v souvislosti s parkovacím asistentem. Ten může označovat tažné zařízení jako překážku v cestě.

Odnímatelná konstrukce

Nechcete-li mít tažné zařízení na vozu napořád, zvolte takové, které se vyznačuje odnímatelnou konstrukcí. Hodně dobrá je především ta automatická. Hodí se hlavně k autu, na kterém bude tažné zařízení zapojené velmi často. Pro ostatní případy jsou vhodné páková a ruční varianta.

Otočné řešení nabízí maximální komfort

Pohodlí jak z hlediska samotného provozu, tak i montáže nabízí otočné tažné zařízení. K použití je připraveno doslova expresně. Vy s ním budete mít jenom minimální práci.

Šetřit se nevyplácí

U tažného zařízení v každém případě. Cena tažného zařízení se liší podle kvality provedení a typu samotného tažného zařízení. Investujte určitě také do spolehlivé montáže. Budete tak mít jistotu absence jakýchkoli oplétaček s Policií České republiky. Myslet navíc budete na vaši bezpečnost a také na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.