Koupě a prodej vozidla - co je třeba řešit?

7. 6. 2022
Autor: Redakce
Kdo se chystá prodat své auto nebo si naopak koupit jiné, nevyhne se nezbytnému papírování a úřadování. Na co všechno je potřeba myslet? A kam všude zajít? 

Auto není zbožím, které by si člověk běžně kupoval. Proto je možné, že při prodeji či koupi vozidla tápe. Je potřeba znát správný postup, aby si nezadělal na zbytečné problémy.   

Financování vozidla

Před samotnou koupí mnoho lidí řeší, jak bude auto financovat. Auto není drobná investice, proto většina z nás bude pravděpodobně potřebovat úvěr. Velmi užitečným nástrojem, díky němuž lze do několika minut zjistit, kdo nabízí nejlepší půjčku na auto, za kolik a jaké jsou podmínky úvěru, je kalkulačka nejlevnější půjčky na auto.

Kupní smlouva

Základem každého prodeje či koupě vozidla je dobrá kupní smlouva. Pokud člověk řeší nákup nebo prodej na vlastní triko, může si stáhnout vzor smlouvy z internetu. Přesto je nutné si některé náležitosti pohlídat. 

Zásadní je správně vyplnit identifikační údaje kupujícího a prodávajícího. Nezbytnou náležitostí kupní smlouvy je také detailní popis vozidla. Kromě názvu a typu musí smlouva obsahovat technické parametry, popis stavu auta včetně případných vad, výši kupní ceny a způsob její úhrady.

Pojištění vozidla je základ

Když jsou finance vyřešené a kupní smlouva podepsaná, přichází na řadu pojištění vozidla. Nikdo nechce platit víc, než musí, proto hledá nejlevnější pojištění auta. Čas i peníze ušetří jednoduché online nástroje, které provedou srovnání pojištění vozidel

Pokud si člověk nekupuje nové auto, je třeba ho dobře prohlédnout a v kupní smlouvě vypsat veškeré závady. Zdroj: Pexels

Po vyplnění základních údajů o majiteli a vozidle získá zájemce během krátkého okamžiku seznam nabídek a cen pojištění. Srovnání pojištění vozidel funguje jak pro povinné ručení, tak pro havarijní pojištění.

Přepis vozidla na nového majitele

Dalším krokem je přepis vozidla na nového majitele. Kvůli tomu je potřeba zajít na jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností. Poplatek za změnu vlastníka stojí 800 korun. Nejlepší je, když se přepisu zúčastní prodávající i kupující, kteří společně vyplní formulář přepisu vozidla, respektive žádost o zápis do registru. 

K přepisu vozidla je třeba s sebou mít: doklady totožnosti, kupní smlouvu, velký a malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole silničního vozidla starý maximálně 30 dní a novou zelenou kartu (doklad o povinném ručení). 

Pokud o přepis žádá jen prodávající nebo jen kupující, musí také doložit plnou moc druhé strany s úředně ověřeným podpisem. Je třeba pamatovat na to, že lhůta na změnu vlastníka (přepis auta) je jen 10 pracovních dnů od koupě. V opačném případě hrozí pokuta až do 50 tisíc korun

Zejména prodávající by měl trvat na společném přepisu nebo udělení plné moci. Neměl by spoléhat na to, že tuto povinnost splní kupující. Pokud by ji nesplnil, mohl by se prodávající v budoucnu divit, že mu začnou chodit pokuty za přestupky, které spáchal kupující.

Zrušení povinného ručení

Kdo vozidlo prodává, nesmí zapomenout na výpověď povinného ručení. Každá z pojišťoven má svůj vzor výpovědi povinného ručení. Stačí se podívat na webové stránky. Výpověď povinného ručení musí být zaslána na adresu pojišťovny společně s kopií kupní smlouvy. Povinné ručení skončí ke dni doručení výpovědi.

Někdy se majitel auta rozhodne, že už s ním nechce dál jezdit, ovšem nechce ho ani prodat nebo už si ho zkrátka nikdo nechce koupit. V takovém případě musí řešit odhlášení vozidla. Odhlášení může být trvalé nebo dočasné. Při trvalém odhlášení vozidla je nejprve nutné ho nechat ekologicky zlikvidovat.

Závěrem lze dodat, že pokud se kupující i prodávající dobře domluví, dodrží uvedená pravidla a správně načasují návštěvu úřadu, nemusí se z převodu auta stát byrokratické peklo.