AI asistenti v automobilovém průmyslu. Jak umělá inteligence změní řízení?

24. 4. 2024
Autor: Vygenerováno AI, Bing
Umělá inteligence (AI) mění způsob řízení vozidel. Přečtěte si, jaké novinky a trendy nás čekají v oblasti AI asistentů v automobilech a jaké praktické využití tato moderní technologie přináší.

Vývoj AI asistentů ve vozidlech

Díky AI asistentům s využitím chatbota ChatGPT se zjednodušuje ovládání, údržba vozu a pneumatik, komunikace s autem a navigace. Tito praktičtí pomocníci umožňují řidičům ovládat různé funkce vozidla prostřednictvím hlasových příkazů, a vylepšují tak zážitek z řízení. V budoucnu se však řidiči dočkají ještě komplexnější podpory.

Implementaci umělé inteligence v podobě hlasového asistenta oznámilo již několik velkých automobilek: Volkswagen představil chytrou asistentku jménem Ida, která bude součástí nových modelů do poloviny roku 2024. Novou virtuální pomocnici má i Škoda Auto, Laura obohatí nejnovější letošní modely. Asistent od Mercedes-Benz zase oplývá empatickými vlastnostmi, které doplňují řidičův styl jízdy a jeho náladu.

Co umí hlasový asistent v autě?

Stačí stisknout tlačítko na volantu nebo jen nahlas asistenta pozdravit a vyslovit příkaz. Chatboti pak díky umělé inteligenci dokážou váš dotaz vyhodnotit a navrhnout řešení.

AI asistenti ve vozidlech umějí například:

  • odpovídat na otázky nejen o vozidle,
  • ovládat topení a klimatizaci,
  • pouštět hudbu,
  • vyhledat nejbližší restauraci, kde podávají vaše oblíbené jídlo, a navrhnout ideální cestu vzhledem k momentálnímu provozu.

S vylepšováním jazykového modelu se pak jistě dočkáme i dalších funkcí. Společnosti Microsoft a TomTom oznámily, že již pracují na vylepšeném hlasovém asistentovi s využitím generativní umělé inteligence. V budoucnu by tak asistenti mohli rozpoznat i kontext dotazu, ne jen samotné příkazy. Měli by umět spolupracovat i s dalšími aplikacemi a třeba přečíst nejnovější příspěvky na sociálních sítích nebo informovat o zítřejším počasí v dané lokalitě.

Využití AI má vliv i na bezpečnost jízdy, kromě zjištění informací o stavu vozidla a upozornění na potenciální problémy také umožní řidiči zůstat koncentrovaný na řízení. Bezpečí dat pak zajistí okamžité mazání předávaných informací.

Revoluce v automobilovém průmyslu

Trendem v automobilovém průmyslu je stále širší integrace AI asistentů, která přináší řadu výhod pro řidiče i cestující: vyšší bezpečnost, pohodlnější ovládání a nový způsob zábavy během jízdy. S pokračujícím vývojem AI technologií můžeme očekávat ještě větší inovace a vylepšení zřejmě již během několika let.