Povinné ručení dražší až o 80 %! Bude se zdražení týkat i vás?

Průměrnou cenu nejobvyklejšího povinného ručení mapuje takzvaný POV Index, jehož výše se na konci loňského roku dostala na nový vrchol. V průměru se od srpna roku 2019 zdražovalo o 2 %, nejvíce se zvyšování cen dotklo pojistníků z menších měst. Jak se cena pojištění odpovědnosti z provozu vozidla bude vyvíjet v letošním roce?

Ještě donedávna platilo pravidlo, že lidé z metropole za povinné ručení zaplatí mnohem více než ti z maloměsta. Rozdíl se ale postupně zmenšuje, aktuálně k hodnotě POV Indexu je v Praze zapotřebí přičíst +10,4 %, zatímco v menších městech -13,2 %.

Až 80% příplatek za povinné ručení! Bude se týkat i vás?

Zdražování povinného ručení bylo patrné po celou dobu roku 2019, majitelé vozidel pocítili zvyšování cen v průměru o 4 %. Dražší pojistka je proto nevyhnutelná, přesto se ale pojišťovny stále snaží rozlišovat klienty a nabízet těm bezrizikovým výhodnější produkt. Tento trend se nevyplácí především řidičům, kteří jezdí nebezpečně a kteří mají na svém kontě už řadu nehod. Ti si budou muset připlatit za povinné ručení, v některých případech dokonce až o 80 % navíc.

Za zdražováním stojí nárůst nákladů a finanční objem škod, který v roce 2019 činil necelých 11 miliard korun, přitom před pěti lety dosahoval sotva 4 miliardy korun. Ročně se z povinného ručení uplatňuje 300 tisíc škod, čísla pak mluví jasně, nehodovost se objevuje v průměru u 36 řidičů na každých 1 000 pojištěných vozidel. U mladých motoristů je riziko nehod mnohem vyšší, ve věkové skupině 18 let ke škodám dochází u každého pátého.

Ani v roce 2020 nemusíte platit drahou pojistku. Stačí si vybrat levnější produkt

Trend v nárůstu cen bude pokračovat i v roce 2020, povinnost pojistit každé motorové vozidlo před vjezdem na komunikaci vám tak vytáhne z peněženky více peněz. Na druhou stranu je tu ale stále možnost výběru, ten se sice pro letošek zúžil kvůli sloučení dvou velkých hráčů pod značku Generali Česká pojišťovna, avšak i nadále je z čeho volit.

Nabídky jednotlivých pojišťoven se liší a s nimi také rozsah krytí a cena, vždy je proto nutné pojistku vybírat komplexně a nezaměřovat se pouze na jeden faktor.

  • Rozsah krytí a limity
  • Asistenční služba
  • Připojištění
  • Benefity navíc
  • Cena

Porovnat takto desítky pojistných produktů ale nemusí být pro každého snadným úkolem, proto se při výběru vyplatí využít online srovnávač povinného ručení, který vám na základě vašich potřeb a požadavků nabídne adekvátní pojistku.

TIP: Kromě výběru na internetu si lze povinné ručení také online sjednat, potřebovat k tomu budete osobní údaje a parametry z technického průkazu. Zelenou kartu obdržíte ihned po sjednání e-mailem, posléze vám přijde v klasické podobě poštou.

Povinné ručení dražší až o 80 %! Bude se zdražení týkat i vás?
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (49.41%) 34 hlas/ů
Sdílejte

3 KOMENTÁŘE

  1. Pojišťovny obecně jsou parazity všech řidičů a majitelů vozů, a musí především VYDĚLÁVAT samy pro sebe. Až druhořadá nebo třetiřadá je věc pomoci poškozeným. A to všechno jen za předpokladu, že je to moc nestojí. Kdybyste si sami ukládali peníze, které dáváte pojišťovnám, stranou na účet, zjistili byste, že za pár let byste si mohli dovolit nové auto!

  2. Z tohoto důvodu prostě všem doporučuji, ať si nechávají pravidelně přepočítávat povinné ručení a při každém zdražení, ať kontaktují pojišťovnu a snaží se vyjednat lepší podmínky. Většinou je to o tom, že ty pojišťovny to zkouší. Ale ono je jasné, že povinné ručení bude dražší, když jsou dražší auta. My jsme kupovali vloni (2021) a mysleli jsme, že to zatáhneme z vlastní kapsy, ale nakonec pomohla půjčka na auto.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: