Policie spustila měření na Pražském okruhu. Jde přitom o bezpečné místo

Zdroj: Archiv MF
  • Na Pražském okruhu („dálnice“ D0) se spustila hned čtyři úseková měření, která budou hlídat rychlost

  • Daná místa přitom nepatří mezi nebezpečná, zjistili jsme na něm jen několik nehod

  • Zařízení zvládne nejen posílat pokuty, ale i počítat dopravní průjezdnost

Od pátku běží na Pražském okruhu D0 hned čtyři úseková měření. Jde o dvě místa, ale v každém směru – jedno u Jesenice a Jedno u Modletic. Kamery budou kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti. Obvykle tam platí 130 km/h, ale rychlost může být i snížená pomocí proměnných dopravních značek.

Zvláštní je, že se rychlost bude kontrolovat na úsecích, které v rámci českých silnic patří k velmi bezpečným a bezproblémovým místům. Redakce Autobible si tuto část pražského okruhu D0 ověřila v databází Centra dopravního výzkumu, kde jsou zaznamenané všechny dopravní nehody včetně jejich příčin.

Nomen omen: Šéf dopravní policie Zlý sní o drakonických pokutách a měření na D1

V období od 1. ledna do čtvrtka 15. října se v tomto úseku, který patří mezi vůbec nejfrekventovanější v Česku, stalo pouze 18 nehod. Překročení maximální povolené rychlosti mělo figurovat jen u jediné, jejíž příčinou byl podle policie „jiný druh nepřiměřené rychlosti“. Jinak se například třikrát opakuje „nedodržení bezpečné vzdálenosti“, „řidič se plně nevěnoval řízení vozidla“ nebo „při přejíždění z jednoho pruhu do druhého“.

Policie se chlubí použitou technikou. Jde podle ní o první místo na tuzemských dálnicích, kde systém úsekového měření dokáže rozlišit osobní auta od nákladních. Dělá to pomocí indukčních smyček umístěných ve vozovce. Stejně tak zvládne i počítat provoz. „Stane se tak rovněž účinným nástrojem pro regulaci plynulosti dopravy v tomto dopravně vytíženém úseku,“ říká mluvčí ŘSD Martin Buček.

Pokuty a trestné body za překročení rychlosti: Jaký trest vám hrozí

Nejde o první úseky pražského okruhu D0, kde se měří. Rychlost se kontroluje i v tunelech Lochkov a Cholupice, a to v obou směrech. Maximální povolená rychlost je v těchto místech obvykle 80 km/h. Celkem nyní na okruhu funguje osm úsekových měření.

Parametry nových úseků na Pražském okruhu D0

Místo Od Do Směr Délka
Jesenice km 1,058 km 1,850 D5 800 m
Jesenice km 1,650 km 0,495 D1 1200 m
Modletice km 77,115 km 78,100 D5 1000 m
Modletice km 78,305 km 77,155 D1 1200 m
Policie spustila měření na Pražském okruhu. Jde přitom o bezpečné místo
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.57%) 37 hlas/ů

5 KOMENTÁŘE

  1. Jel jsem v 9 večer na konci připojováku cca 100-120, s autem předemnou jsme předjížděli skříňovou dodávku. Dvakrát to bliklo bíle, pak už nikde nic nebliklo. Omezení rychlosti pod 130 tam s největší pravděpodobností nebylo. Bliká to na všechny nebo se mám bát?

  2. 77 -78 km DO směrem k D1 modletice je tam snížena rychlost liniovým měřením na 80 km/hod tam přišla pokuta jel jsem 94…

PŘIDAT KOMENTÁŘ: