Policie dnes slaví měření rychlosti. Akce Speed Marathon upozorňuje na potřebu výběru peněz

 • Dnes (3. dubna) probíhá celonárodní měření rychlosti 

 • Akce Speed Marathon má upozornit na problém nedodržování maximální dovolené rychlosti a zvýšit tak bezpečnost 

 • Policie zaměňuje pojmy „maximální povolená“ a „nepřiměřená“ rychlost. Bezpečnosti pomůže ta druhá jmenovaná, ale ta se špatně měří

 • Reálně jde o celonárodní oslavu výběru peněz. Svědčí o tom i zvolená místa, kde se budou dnes policisté s radary pohybovat 

Dnes (3. dubna 2019) probíhá další ročník celonárodní akce Speed Marathon. Policisté hromadně vyrazili do ulic, kde budou hlídat dodržování maximální povolené rychlosti. Místa údajně pomohla vybrat veřejnost. Cílem je upozornit na problém nedodržování maximální povolené rychlosti a samozřejmě zvýšení bezpečnosti. Jak to ale v podobných případech obyčejně chodí, bezpečnosti nějaká národní „oslava měření rychlosti“ příliš neprospěje, protože tu nedodržování často zbytečných rychlostních limitů nezhoršuje.

Minulý rok byl na českých silnicích hlavní příčinou nehod nesprávný způsob jízdy (66,5 %). Při těchto nehodách zemřelo 206 lidí. Druhou nejčastější příčinou pak nedání přednosti (16,3 %) a na třetím místě je nepřiměřená rychlost (15,4 %). Ta má také vysoký podíl celkovém počtu usmrcených osob (41,1 %). Nepřiměřená rychlost je ale něco jiného než nedodržení maximální dovolené rychlosti.

Už z tohoto základního přehledu je jasné, jak moc (bez)významná akce typu Speed Marathon je. Fakt, že někdo jede po pražské Jižní spojce 100 km/h, bezpečnost silničního provozu opravdu nijak nezhoršuje.

Příčiny nehod na nejrizikovějších místech v ČR: Přednost v jízdě a nepřehledné úseky

Přesto dnes policie vyrazila hromadně měřit rychlost na údajně veřejností vytipovaná místa. Jejich kompletní přehled si můžete stáhnout zde. Stejně jako v minulosti nebudou policisté stát celý den všude, ale místa budou různě měnit. Jen letmý pohled do tabulky ovšem budí pochybnosti o tom, jak moc do výběru veřejnost opravdu zasáhla a jak velkou roli hrála snaha zvýšit bezpečnost.

Například v Praze se bude měřit na zmíněné Jižní spojce, tedy na silnici, kde se rozhodně žádné smrtelné nehody nedějí. Měřit se bude také v ulici V Sedlci u zastávky Kamýcká (to je čtyřproudá komunikace, kde je podchod a kde chodci nemají přecházet), na Evropské, Argentinské nebo v Jeremiášově. To vše jsou velké a široké ulice, kde k vážným nehodám nedochází a už vůbec ne kvůli vyšší než dovolené rychlosti. Kdyby policie vyrazila hromadně před školy a školky, budiž. Takhle to celé působí dojmem, že cílem je spíš zavítat na místa, kde se vybere hodně peněz za krátký časový úsek.

Je vážně škoda, že místo akce typu Speed Marathon nejsou akce, kdy by třeba policisté hromadně sledovali, zda si řidiči nehrají při jízdě s telefonem nebo zda pomalou jízdou v levém nebo prostředním pruhu zbytečně nebrzdí provoz. Možná by se u toho nevybralo tolik peněz, ale reálné bezpečnosti a plynulosti provozu by to na rozdíl od celonárodní oslavy měření rychlosti alespoň trochu pomohlo.

Policie dnes slaví měření rychlosti. Akce Speed Marathon upozorňuje na potřebu výběru peněz
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.21%) 290 hlas/ů

22 KOMENTÁŘE

 1. Z článku je zcela jasné, že ten “redaktor “je totálně mimo mísu.. Nepište prosím o něčem o čem nemáte ani šajn, snůžka totálních blábolů a jen omluva toho, že sám evidentně jezdí jako….
  Uděláte lépe když půjdete prodávat třeba chlebíčky.

 2. To už snad není možné. I policie České republiky už musí používat anglické názvy. Jsme opravdu národ sráčů, kteří si nezaslouží respekt!!!! Omluvte mě za ten výraz, ale úplně mě to nadzvedlo.

 3. Jó, jó …. pravda, pravda ….. kdysi jsem si na Průmyslové s policisty téměř tykal ….. a taky je při placení pokuty za jízdu 80 na 70-tce posílal před školu do jednosměrek na Žižkov, kde jedu 30 a ne povolených 50-sát …… přiznali se, že musí přece jen vybrat nějaké pokuty, aby “splnili normy” …….. a nic se nezměnilo! …. tedy až na to, že nyní je na té Průmyslové 50 km/h. Sice jezdím rychle, ale vždy v Rakousku se za mnou tvoří kolony = na řadě míst mají ve vesničkách 70 (nebo tam ani nemají ceduli) a 50 jen před přechodem (tedy aspoň kolem WILDALPENU, kam jezdíme na vodu) no a já, jak vidím kolem sebe baráky prostě zpomalím ……. nebo třeba na krásné silničce je najednou cedule 70 …. a oni začnou zatáčky tak na 80 …. jak skončí, konec 70 a frrrrrrrr ….. tam se člověk docela naučí značky respektovat (+ rakušáci jezdí běžně 110 a nikdo není “brzda provozu”, na kterou pravidelně narazím po přejezdu hranice na Šumavě … 🙁 …. na druhou stranu těch 100 km/h na dálnici kolem Innsbrucku /proslulé IGL prosazené zelenými/ mě vždy stojí několik desítek Eur … 🙁 … zase je to levnější, než ohryzaný volant ….:-)).

 4. Je to tak že je pravda kde by měli měřit tam nejsou ale jsou tam kde to sype. Jsme jen v policejním státě. Uvědomte si to

 5. Naprostý souhlas s článken. O bezpečnost vůbec nejde. Jde především o to zastrašit pracující plebs a vytáhnout z něj peníze. Národním sportem Čechů je udavačství,takže další zobání pro morální mrzáky je pořad Policie v akci a potom zprávy jak PČR má svůj měřící den a dbají na bezpečnost.
  65% pokut je uděleno v rozporu se zákonem a my se jak ovce stále necháme okrádat od PČR,unterfízlů a státních represivních složek. Ještě jim v tom pomáháme tím že udáváme bližního svého. A pro moralisty jen připomínám,že neschvaluji jízdu 100km/hod v dědině u školy,hospody,obchodu,přechodu a pod,ale jak už bylo psáno výše-přece si s tím nebudou dávat a vybírat u školy,kde většina lidí dává pozor. Víc peněz se vybere,když měří na 4-proudé silnici,kde jse z nepochopitelných důvodů omezena rychlost na 50km/hod,právě z důvodů,aby se zde vybralo co nejvíc peněz. Lidí je jako sr.ček….Kefalin.
  Čest…

 6. A jako vždycky se najde dost ovcí, který tomu budou tupě přikyvovat nebo dokonce nadšeně békat a tleskat, stejně jako nadšeně békali a tleskali, když zcela v souladu s platnými a demokratickými zákony naháněli do dobytčáků lidi s davidovou hvězdou. Chce se mi zvracet!

 7. Tak jenom pro upřesnění nazvu akce. Je to anglicky proto, že akce byla mezinárodní. Stejnalá akce probíhala ve více státech Evropy. Měřené úseky byli předem známé a pro veřejnost dostupné a stejně lidi jezdili rychle. Tak si lidi sáhněte do svědomí, jak jezdíte a uznejte, že většině je nějaká max povolená rychlost někde. Kdyby jsme dodržovali pravidla, tak žádné nehody nejsou a policajty na silnicích bychom nepotřebovali. Ale mi jsme Češi tak proč se do policajtů netrefovat. Počkejte až je budete jednou skutečně potřebovat a oni se k Vám budou chovat, jak Vy k nim. Kdyby tu nebyli, to by byla anarchie.

 8. Anarchie už tady je. Otevři oči a nenech si nalhávat,že policie je tady pro lidi. Je to výkonná represivní složka státu,ovládaná politiky a jednající na politické a “kmotrovské” objednávky. My (pracující,daňoví poplatníci) jsme tady jen jako k tomu,abychom přispívali do státního,potažmo obecního rozpočtu nad rámec našich daňových povinností. A protože jsme národ udavačů,tak má v tomto státě policie polovinu práce. Být policajt není zaměstnání,ale povahový rys.
  Čest…

 9. Njn a Lerch zase za Kryštofa v angličtině dostane metal od Hamacka a bude jich mit jak rusky frontovy velitel

 10. V Praze se teď rozjíždí nový trend, kromě modrých zón a stovek jednosměrek, které ženou řidiče do jednoho přehlceného hlavního tahu, je tu teď nová móda a sice snižovat rychlost a mlátit všude třicítky. Jestli není PROBLÉM spíš v tomhle. Jak se tu jednou sníží rychlost, tak se to pak každý bojí zvýšit. Auta jsou silnější, tišší a brzdy jsou daleko efektivnější. Čekal bych tedy zvyšování rychlosti. Taky si myslím, že policajt schovaný za zatáčkou, kde jinak není ani živáčka, dělá něco prospěšného. Tyhle věci by měli prosazovat racionálně. Spíš to jsou takoví moderní piráti..

 11. Strakonicka okolo Chuchle ;-( policajti mě údajně naměřili na 50ce 94;-(( fotku samozřejmě neukazuje ;-( dostal jsem 2500 a body ;-( mno a byl jsem překvapen když v kartě řidiče mám zápis ze jsem překročil pouze o 30km. Dělají si co chtějí a místo aby předcházeli prestupkum tak jim naopak napomáhají a neumí nic jiného než se postavit do křoví a měřit. Proč když mě vyfotí tak nemusejí ukazovat fotku ??? Jsou snad samosoudci na silnici co vás odsoudí bez důkazu ??? Je to demence a mělo by se stim začít něco dělat;-(((((

  • Protoze jste ovce, tak vas oholili. Vase blbost. Pamatujte propriste, ze s policii se nebavime nikdy a o nicem, s nicim nesouhlasime, nic nepodepisujeme. BEZ VYJIMEK!

 12. Nevím, neznám, nepamatuji se, nebyl jsem tam, není to moje, dokažte mi to, fízlovi neposkytovat žádné rozhovory! Žijeme v přefízlovaném fízlstátě, kde je nejvíce fízlů na osobu a kilometr v celé EU.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: