Dnes (3. dubna 2019) probíhá další ročník celonárodní akce Speed Marathon. Policisté hromadně vyrazili do ulic, kde budou hlídat dodržování maximální povolené rychlosti. Místa údajně pomohla vybrat veřejnost. Cílem je upozornit na problém nedodržování maximální povolené rychlosti a samozřejmě zvýšení bezpečnosti. Jak to ale v podobných případech obyčejně chodí, bezpečnosti nějaká národní „oslava měření rychlosti“ příliš neprospěje, protože tu nedodržování často zbytečných rychlostních limitů nezhoršuje.
Minulý rok byl na českých silnicích hlavní příčinou nehod nesprávný způsob jízdy (66,5 %). Při těchto nehodách zemřelo 206 lidí. Druhou nejčastější příčinou pak nedání přednosti (16,3 %) a na třetím místě je nepřiměřená rychlost (15,4 %). Ta má také vysoký podíl celkovém počtu usmrcených osob (41,1 %). Nepřiměřená rychlost je ale něco jiného než nedodržení maximální dovolené rychlosti.
Už z tohoto základního přehledu je jasné, jak moc (bez)významná akce typu Speed Marathon je. Fakt, že někdo jede po pražské Jižní spojce 100 km/h, bezpečnost silničního provozu opravdu nijak nezhoršuje.
Přesto dnes policie vyrazila hromadně měřit rychlost na údajně veřejností vytipovaná místa. Jejich kompletní přehled si můžete stáhnout zde. Stejně jako v minulosti nebudou policisté stát celý den všude, ale místa budou různě měnit. Jen letmý pohled do tabulky ovšem budí pochybnosti o tom, jak moc do výběru veřejnost opravdu zasáhla a jak velkou roli hrála snaha zvýšit bezpečnost.
Například v Praze se bude měřit na zmíněné Jižní spojce, tedy na silnici, kde se rozhodně žádné smrtelné nehody nedějí. Měřit se bude také v ulici V Sedlci u zastávky Kamýcká (to je čtyřproudá komunikace, kde je podchod a kde chodci nemají přecházet), na Evropské, Argentinské nebo v Jeremiášově. To vše jsou velké a široké ulice, kde k vážným nehodám nedochází a už vůbec ne kvůli vyšší než dovolené rychlosti. Kdyby policie vyrazila hromadně před školy a školky, budiž. Takhle to celé působí dojmem, že cílem je spíš zavítat na místa, kde se vybere hodně peněz za krátký časový úsek.
Je vážně škoda, že místo akce typu Speed Marathon nejsou akce, kdy by třeba policisté hromadně sledovali, zda si řidiči nehrají při jízdě s telefonem nebo zda pomalou jízdou v levém nebo prostředním pruhu zbytečně nebrzdí provoz. Možná by se u toho nevybralo tolik peněz, ale reálné bezpečnosti a plynulosti provozu by to na rozdíl od celonárodní oslavy měření rychlosti alespoň trochu pomohlo.