Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

Nástup moderních downsizovaných přímovstřikových motorů pomalu vyhubil dříve oblíbený pohon na plyn LPG. Pokud se podíváme na aktuální nabídku, z výroby už moc originálních aut přímo vyvinutých s motorem na LPG nekoupíte. Poslední výrobci, kteří pohon na LPG prodávají, jsou Dacia, Fiat, Hyundai a Opel. Dokonce už ani Škoda nemá v nabídce auto na LPG.

Doporučujeme: Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc

Individuální přestavby na plyn jsou ale žádané pořád. Stále více lidí se, zejména po negativních zkušenostech z provozem dieselové ojetiny, obrací na LPG jakožto na jedinou rozumnou a z dlouhodobého hlediska cenově asi nejvýhodnější alternativu k turbodieselu. Jak ale můžete vidět v přiložené galerii, na trhu nových aut na LPG si toho s plnou tovární zárukou už moc nekoupíte.

Pro zajímavost u vybraných modelů uvádíme také očekávanou návratnost investice. Vycházíme z aktuální průměrné ceny 30,50 korun za litr benzinu Natural 95 (nebo nově E5, abychom byli přesní) a 13,90 za litr LPG. K výpočtu používáme udávanou spotřebu dle normy NEDC. Rozdíly v cenách za servis, povinné revize a měření emisí jsme pro zjedodušení nezohledňovali.

Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52.54%) 185 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: