Podle BMW je zatím výroba elektromobilů ztrátová. Brzy se to ale změní

  • V současné době je výroba elektromobilů ztrátová

  • Automobilky je ale potřebují, například kvůli zákonům v USA

  • Současné elektromobily jsou tak spíše pojízdné experimenty

  • BMW věří, že novou generaci elektromobilů bude možné vyrábět se ziskem

Současné technologie ještě nejsou tak daleko, aby se výroba elektromobilů v masovém měřítku vyplatila. Tvrdí to aspoň BMW, ale i ostatní výrobci se občas vyjadřují v podobném smyslu. Například Chevrolet před časem přiznal, že ztrátová je i výroba elektromobilu Bolt, ale je potřeba z jiných důvodů. Podobně uvažuje třeba Mercedes nebo koncern Renault-Nissan. Diví se, jak může Elon Musk s Teslou vydělávat s takovými cenami.

Ale zpátky k BMW. Asi víte, že mnichovská automobilka ohlásila velkou ofenzivu elektrických a elektrifikovaných modelů, ale stále jí v cestě leží poměrně podstatná překážka. A tou jsou právě dostupné technologie. Nicméně BMW uvádí, že s novou generací platforem, akumulátorů a systémů pohonu se již podaří elektromobily vyrábět rentabilně.

Doporučujeme: Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km

Podle BMW nemá smysl současnou generaci elektromobilů vyrábět v masovém měřítku. Modely i3, i když se prodávají po desetitisících každý rok, slouží spíše jako pojízdná testovací laboratoř a především budovatel image. Ačkoli BMW přesná čísla samozřejmě neprozradí, odhady hovoří o ztrátě až 10 000 dolarů na jednom prodaném kuse. Jen sada akumulátorů do BMW i3 přijde automobilku asi na 13 000 dolarů.

Podobně uvažuje i Volkswagen, který chce rovněž připravit velkosériovou výrobu elektromobilů tak, aby byla zisková jako každá jiná výroba konvenčních aut. Dá se totiž předpokládat, že velice štědré dotace a pobídky na elektromobily nebudou trvat věčně. Jak ukazuje příklad z Hongkongu, najednou pak o elektrická auta klesne zájem. BMW má v plánu od roku 2025 prodávat 25 elektrifikovaných modelů, z toho 12 aut bude plně elektrických.

Podle BMW je zatím výroba elektromobilů ztrátová. Brzy se to ale změní
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

1 komentář

  1. Tvrzeni “Tesla vydelava” je s ohledem na jeji soucasnou situaci velmi spekulativni. Nekorektne by se reklo “uplna pitomost”. Bankrot ciha za dvermi.

    A ziskova vyroba elektromobilu? V prumyslovem meritku? Parafrazoval bych prvni odstavec.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: