Plat 73 tisíc měsíčně pro dělníka? Musk láká na peníze, které překvapily i Němce

Vizualizace továrny Tesly nedaleko Berlína
Zdroj: Tesla
 • V polovině příštího roku by měla automobilka Tesla otevřít továrnu v německém Grünheide

 • Elon Musk potřebuje alespoň 7000 zaměstnanců, rozhodl se je lákat na vysoké platy

 • Nekvalifikovaný dělník dostane v přepočtu 73 tisíc korun měsíčně, kvalifikovaný 94 tisíc

Až se v polovině příštího roku otevře v Grünheide nedaleko Berlína továrna americké automobilky Tesla, mohlo by to pořádně zahýbat s německým trhem práce. Fabrika, která bude zaměřená na výrobu corossoveru Model Y, totiž potřebuje nabrat tisíce lidí. A chce jim za to nabídnout plat, který je i na německé poměry vysoký. Informovaly o tom čtvrteční Hospodářské noviny.

Vůbec nejnižší nástupní plat by měl činit 2700 eur měsíčně hrubého, tedy v přepočtu 73 tisíc korun. Ten dostanou nekvalifikovaní zaměstnanci. Ti s odborným vzděláním se mohou těšit minimálně na 3500 eur hrubého, což je 94 tisíc korun. Sumy určené pro vyšší pozice známé nejsou.

Máte rádi kvalitu? Tesla Model 3 není pro vás, hodnotí český influencer

Podle německého deníku Handelsblatt odpovídá uvedená mzda pro nekvalifikované pracovníky průměrné mzdě v Braniborsku, tedy v regionu, kde bude Muskova továrna fungovat. To by mělo významně pomoci nalákat sedm tisíc zaměstnanců, které Tesla pro start potřebuje. Všem slibuje smlouvu na dobu neurčitou.

Bát se mohou německé automobilky. Ty se řídí tarifními ujednáními mezi zaměstnavateli a odbory, upozorňují Hospodářské noviny. Mzdy jsou si tím pádem podobné. Musk ale na zaběhnuté pořádky hledět nebude, takže by mohl zaměstnance pohodlně přetáhnout.

Tesla bude jezdit bez řidiče už letos, tvrdí Musk. Spíš se ale chvástá

I v Česku ale patří dělnické pozice v automobilkách mezi ty lépe hodnocené. Například ve Škodě Auto je průměrný plat téměř 41 tisíc korun měsíčně hrubého. Hyundai v Nošovicích platí asi 37 tisíc hrubého, v kolínské TPCA pak okolo 35 tisíc. Grünheide leží 250 kilometrů od českých hranic, tedy asi dvě a půl hodiny jízdy. Na dojíždění z Česka je to tedy už daleko.

Plat 73 tisíc měsíčně pro dělníka? Musk láká na peníze, které překvapily i Němce
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.14%) 121 hlas/ů

49 KOMENTÁŘE

 1. Tak jestli je to průměrný plat v té oblasti, tak to Němce asi moc nepřekvapilo 😀 Příště trochu popřemýšlejte než napíšete takovou kravinu…

  • Spíš byste měl popřemýšlet vy, copak někde dosáhne nekvalifikovaný zaměstnanec na průměrný plat?

   • Ano dosáhne, u nás ve firmě nekvalifikovaný 29 až 31 čistého (daleko přesahující průměr v ČR) a proč ,no holt nikdo nechce dělat a tak majiteli nezbývá než zaplatit a nebo přesunout fabriku na východ.

    • A ta práce spočívá v přenášení hořícího hnoje holýma rukama? Nebo v jeho koštování? :-))) Naše pobočky v centru Prahy (a ty u německých hranic…) nabízí 31k hrubého měsíčně a ne že bychom museli rozhánět žadatele košťaty, ale rozhodně netrpíme nouzí.

     • Tak třeba ve Škodovce (Škoda auto a.s.) a mít 31 čistého po půl roce (i pro nevzdělaného v oboru není problém. Jen nástup (bez příplatků za nic) je tam 27.000 a od 01.04. 2021 bude 29.000 (nevím jesli se schválilo přidání k platu 2, nebo 2,5 tisíce). A objednávek je čím dál tím více, takže nabírají. Já měl letos pod třicet jen když jsem byl nemocný…… Tak asi tak… A jen práce za takt je 1.000,- Kč hrubého, za odpolední je příplatek 10 Kč, za noc 30 Kč za přezčas 25 procent prům. výdělku, jídlo za pár kaček, normální polévka za 2 Kč, svačinová za 10 a tak…

     • hah.. u nás to samý… 29 – 33 čistýho. Nekvalifikovaný dělníci. Ale holt musí se makat, neni to pro každýho… druhá věc je že po dvaceti letech maj lidi zničený ruce, záda, syndromy karpálních tunelů, v hajzlu plotýnky a na některejch střediscích i plíce.

   • Na blbej článek nemá smysl ani reagovat snad jen kam se dostalo Německo a kam Česko za 30 let. Můžem “poděkovat” politikům, hoši děkujem ale běžte do pr…. V německé fir.Ant…se nemaká tolik jak ve stejné fir. v Česku a mají více peněz. Proč…? To je zas 30 letý důsledek politiků.

 2. Takže se zvednou platy, k tomu se přizpůsobí ostatní trh.. bydlení, potraviny, služby… No a opět to bude v ri*i

 3. kdyby byl zákaz práce v cizím statě od začátku tak holt fabriky se budou stavět tam kde jsou lidi a ne že politici dávají pobídky firmám aniž by mělo na to dost lidi .Holt by byly malý závody a ne giganty který díky lidem nezvládají výrobu a tahají sem lidi z jiných světu a lákají je na plat a místo toho zas vylidňují jiny státy kde nemají lidi na prací pro sebe Nemáš lidi tak to tam nestavte a to je problém malý vesnice se vylidňují a velký města se přeplňuji a covid ten jásá a má hned dost na to jak šířit nemoc rychlím postupem Prostě zákaz stavěny velkých komplexu a využívat a budovat síť dráhy ne kamionu

  • V Enschede 140 měsíčně, v Rotterdamu v docích na údržbě 286 000 Kč měsíčně. U solventních zákazníku se dá vydělat. Spousta lidí z České republiky už pochopila, že když si chtějí dobře vydělat, musí za prací jezdit tam kde jí zaplatí.

  • Jo, to by byla paráda, pro hřebíky ke kováři, který vy i trhal zuby, v každé dědině plno statků a sedláků na políčkách od rána do večera, všude manufaktury na hrnce a košíky, … a práce by bylo tolik, že by se mohlo dělat i v neděli.

 4. Hyundai v Nosovicich ze plati 37 hrubeho?????????? Pracujeme tam 7 let a kde ste na tak vvvvvvysoky plat prisli?? Ty lzi jsou na zalobu!!

 5. co to proboha je? Podivejte se do Volkswagenu, zakladni plat delnika 2018 3694€, oproti tomu plati Musk smesne. Prekvapit asi prekvapil, ale jinak nez se pise v clanku

 6. To je vysoký plat? Kde jste doteď žil? 5800 Eur hrubého měsíčně si vyděláte na stavbě v Belgii, ale práce znamená pracovat. Kdo nepracuje okrádá zaměstnavatele. To není jak v Česku si to odsedět. 15 minut svačina a 20 minut oběd. 2300 – 2700 Eur je v Německu na stavbě plat po zdanění

  • Přesně tak . Pokud prodavačka v německém Lidlu bere přes 2000 EUR brutto ,tak pokud bere dělník pře 2700 EUR tak to není takový rozdíl . To jen u nás bere dělník v některých fabrikách 20000 CZK měsíčně což je oproti 28000 měsíčně prodavačky v českém Lídlu směšné a všem se zdá ,že když podnik bude platit 40000 Kč dělníkům tak zkrachuje

  • Ke super, že dáte 3 nejlepší zemi v EU 😀 Krásná demagogie, to je jako napsat, průměrná mzda prahy a napsat, že to je po celém ČR 😀
   A ted řekněte, kolik je to po zdanění, když v Belgii je jedno z nejvyšších 😉 To pak najednou v porovnání čisté mzdy německá průměrná je větší jak ta belgická 😉

   Takže docela dobře píšete demagioggiu, říkat hrubou mzdu a zamlčet daně, kdy pak ve výsledku má němec víc jak onen Belgičan, co pak může u piva frajeřit “ale před zaděním mááám víííííc” 😀

   • I v Německu jsou skoro o polovinu větší daně, jak u nás, o to menší mají ale odvody zaměstnavatelé a celkové zdanění je cca stejné, porovnávat by se měly superhrubé mzdy, nebo čisté.

 7. Nikomu se dneska nechce dělat ani za peníze, lidé chtějí peníze čerpat a ne vydělávat..

  • To jsou kecy. človek by makal, ale občas to chce prostě od těch českých manager fellas českých kretenů oddych. Jinak člověka začnou přepadat černé myšlenky.

 8. Proč to nepostavil tady. Mohl by tu dávat 20k čistého a odírat nás, jak to dělají všude jinde a lidi by se mu našli, protože nic lepšího většinou člověk nenajde, obzvláště tu u nás na Moravě..

 9. Zaměstnavatel pokud nemá peníze na zaměstnance, tak ať NEZAMĚSTNÁVÁ !! To není zaměstnavatel ale chudák nebo hajzl. Normální příjem fyzicky pracujících by neměl klesnout pod 30000 Kč ČISTÉHO !!! Uvědomte si, že právě “makáči” živí celý absurdně přebujelý úřednický aparát a díky těmto vyžírkám má “makač” trapných 18000 Kč. HNUS !! Dále nemá smyl řešit Romskou otázku. Ještě větší HNUS!!

  • Ještě že takový pikačus (i tak jich je tam dost) jako vy není úředníkem, to aby se člověk pak opravdu bál jít na ten úřad úplně. Když je úředníkům tak blaze, proč nejste jedním z nich? Víte jak by se žilo úředníkům kdyby jste měl jako ,,makač” 30000? Blaze… To by se Babišovi přidávalo. Melete nesmyly. Ten kdo nejmíň ,,živí úředníky a stát”, nejvíce řve (hlavně v diskuzích na internetu) a dělá největší bordel na úřadě a všude jinde – zajímavé. Ovšem s předposlední větou souhlasím…

 10. Průměrný plat je vždy v hrubém včetně přesčasů a bonusů, není to částka, která chodí na účet.
  73 tisíc hrubého v Německu je stejné, jako 60 tisíc u nás, je to pěkné, ale ne omračující a i to si u nás může vydělat i nekvalifikovaný. Je spousta profesí, které nepotřebují vzdělání, ale šikovné ruce a chuť pracovat. 7 let jsem řezal s autogenem, to může dělat každý a měl jsem tehdy 4x víc, jak v kanclu na technické kontrole. Na dnešní prachy cca 70-80 tisíc hrubého.

  • Na blbej článek nemá smysl ani reagovat snad jen kam se dostalo Německo a kam Česko za 30 let. Můžem “poděkovat” politikům, hoši děkujem ale běžte do pr…. V německé fir.Ant…se nemaká tolik jak ve stejné fir. v Česku a mají více peněz. Proč…? To je zas 30 letý důsledek politiků.

  • Tak to asi ne no.. možná kvalifikovaný člověk s mnoholetou praxí … Ideálně max 25 let a praxe 40let :))
   Dřív si řekl že chceš pracovat a svoje jméno, teď i na operátora pomalu SŠ nejméně.

 11. Souhlasím s Dacanem. Když má někdo šikovné ruce a chuť pracovat ( myslím manuálně), tak si dokáže v určitém oboru vydělat slušně peníze. Znám hodně šikovných lidí, ale protože jsou pohodlí tak budou raději za třetinu platu sedět někde v křesle nebo za volantem dodávky. A nakonec si stěžují kolik je tady cizích pracovníků a nadávají na ně.

 12. už tady konečně začněme si říkat pravdu a né demagogie a lhání do kapes….,že na západě se bere Bůh ví kolik peněz….minimální hodinový tarif průměr je momentálně někde okolo 11,45 Euro v BRD…..a ca.70% firem má potíže tento minimální tarif vyplácet dlouhodobě…,to je fakt…a za ten minimální tarif se musí makat a makat!!!!

 13. jo,už tady konečně začněme si říkat pravdu a né demagogie a lhání do kapes….,že na západě se bere Bůh ví kolik peněz….minimální hodinový tarif průměr je momentálně někde okolo 11,45 Euro v BRD…..a ca.70% firem má potíže tento minimální tarif vyplácet dlouhodobě…,to je fakt…a za ten minimální tarif se musí makat a makat!!!!

 14. Nevím kde přišli na takové čísla . Normální plat v Německu je 2500 € čistého. Kvalifikovaní 3500 – 5000 € čistého. Já jako živnostník obyčejný elektrikář mám okolo 5000€ měsíčně

 15. Tady by se mělo zavést něco podobného minimální mzda 30 čistého a která firma na to nemá ať táhne.
  Všichni vidíme že majitelé firem či šéfové jezdí v porsche,bmw,mercedes každý rok nové nebo X domu luxusní dovolené a nemůžou si dovolit směšnou výplatu pro lidi 30 čistého ? šmejdi jsou to nic víc.
  Pošlete ty firmy na ukrajinu a zakázat dovoz zboží do EU a je klid ať si smrdí tam kde chtějí .
  Dejte 25 tisíc kelnerovi jak dlouho s tím dokáže žít na měsíc když bude mít X placení rodinu a podobně.
  Každý boháč by si měl vyzkoušet život jaký je na druhé straně z almužnou co platí lidem a myslí si že nám dávají ranec.
  Doprčic, copak může být někdo odvázanej z toho, že se každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku, vyskočí z postele, obleče se, násilím se nakrmí, vysere, vychčije, vyčistí si zuby a pak bojuje se silničním provozem, aby se dostal na místo, kde v podstatě vydělává hromadu prachů pro někoho jiného a ještě se po něm chce, aby byl vděčný za to, že dostal šanci to dělat?

 16. “každý den v půl sedmý probudí drnčením budíku”, takového štěstí bych se chtěl dožít. 🙂
  Já to mám spíš tak v půl třetí.

 17. Pro porovnáná,známý pracuje 10 let ve Švýcarsku,plat v přepočtu na koruny 500 tis.kč měsíčně,pronájem třípokojového bytu o 127 m čtverečních 50 tis. kř měsíčně,další údaj z Norska,tamní důchodce na přilepšenou obsluhuje jeden CNC stroj a bere na naše 100 tis. kč měsíčně,elektřina 5x levnější než tady a jídlo zhruba stejná cena.Montér z Německa nám před 5 lety rozjížděl linku ve firmě,plat má 6000 euro,dělá turnus 2 týdny pracuje,2 týdny doma.Taky měl ve svých 40 letech projetý skoro celý svět(myslím jako dovolená,ne pracovně) a i náš vedoucí byl z toho docela špatný jaký je v porovnání s tímto dělníkem ubožák!Suma sumárum jsme chudáci celé Evropy a nebýt Bulharů tak jsme asi na konci z celé Evropy.Plat příbuzného v Kanadě u firmy Boeing ani psát nebudu.Byl tu jenom jednou a akorát nás politoval a mazal zpátky.Zásluhu na tomto hnoji má především ekonom všech dob Václav Klaus,který díky neviditelné ruce trhu vše zlikvidoval a vše prodal do coziny.Dnes platíme za byt 10x více než je třeba,protože vše kupují bohatí Arabové a Rusové a cena bytu 5 milionů je pro ně přijatelná.Mladé rodiny mají smůlu a budou platit celý život nájem pokud teda něco nezdědí!

 18. Tak o takových penězích se mi může nechat jen zdát. Já beru 30 000 a jsem rád. Musím si ale sám objednávat pracovní kalhoty a boty z https://www.ardon.cz/c/355/kalhoty . Nemluvě o tom, že máme jen 4 týdny dovolené a nařízené hodinové přes časy. Co se dá ale dělat, jsem rád, že jsem nepřišel o práci, když se teď tak propouštělo.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: