Jak ověřit VIN u ojetiny? Lze to i zdarma, ale detailní kontrola něco stojí

 • VIN kód auta lze prověřit velice rychle a snadno zdarma

 • Ihned tak získáte aspoň nejdůležitější informace

 • Kontrola tachometru a prověření historie už jsou placené služby

 • Nejžádanější služba kontroly VIN u nás stojí 499 korun

Mezi základní úkony, které by měl každý zájemce před koupí vybrané ojetiny udělat, je kontrola označení VIN daného auta. VIN je výrobní identifikační kód, tedy jakési rodné číslo, které v sobě nese obrovské množství důležitých informací. Nejen o tom, kdy a kde bylo auto vyrobeno a s jakou výbavou, motorem a v jaké barvě. S číslem VIN se spojuje také historie vozu, především servisní.

Existuje několik způsobů, jak číslo VIN ověřit. V době internetu člověk nemusí ani vstávat od počítače a pomocí různých internetových stránek nebo aplikací lze relativně snadno zjistit aspoň základní informace o vybraném autě. Zejména jestli odpovídá barva, rok výroby, motor a podobně. Stačí zadat celý VIN do internetového vyhledávače.

Důležitý nástroj k prověřování ojetin zdarma

Kdo chce ale o vybraném autě vědět víc, především ho zajímá historie kupované ojetiny, bude muset trochu pátrat. Několik služeb nabízí aspoň základní kontrolu VIN, podle které zjistíte ty nejdůležitější údaje včetně skutečnosti, jestli je vůz v databázi police jako kradený, případně jestli je evidovaný v majetku některé leasingové společnosti. Také se zdarma snadno zjistí rok výroby a motorizace.

Jak na převod vozidla v roce 2021?

Tip: Pokud chcete vsadit na jistotu, vyberte si z ojetých vozů zařazených do programu ŠKODA Plus. Všechna takto označená auta splňují přísná kritéria kvality a mají ověřený původ. Prohlédněte si např. ojeté vozy ŠKODA od autosalonu AUTO OPAT, který je jedním z certifikovaných partnerů programu.

To jsou naprosto základní informace a jejich ověření by měl provést bezpodmínečně každý, pokud chce mít jistotu, že kupované auto aspoň rámcově odpovídá tomu, co prodávající uvádí. Mezi jednoduché a přehledné nástroje kontroly VIN zdarma slouží třeba aplikace na webu VinCheck.cz.

vincheck 01
Bezplatné prověření VIN pomůže zjistit základní informace o autě, jestli sedí jeho specifikace, udávaný rok výroby a podobně
vincheck 02
Zároveň v databázi prověří, zda vůz není evidovaný jako kradený, případně v majetku některé z bank nebo leasingových společností

A kde číslo VIN najdete? Samozřejmě je uvedené v technickém průkazu, ale VIN kód bývá u moderních aut také v levém dolním rohu pod čelním oknem. Vyražen je také v motorovém prostoru na některé z nosných částí karoserie a najdete ho na výrobním štítku vozidla – buď v motorovém prostoru, nebo na bočním sloupku u dveří řidiče či spolujezdce. Číslo VIN bývá také na podlaze pod kobercem u místa spolujezdce.

Komplexní ověření VIN už něco stojí

Pokud chcete důkladnější prověření VIN, už za takovou službu musíte zaplatit. Mezi placené služby patří především ověření záznamů z kontrol STK a servisů, kde se zapisuje stav tachometru. Jakkoli jsou takové informace bez záruky, přeci jen to může kupujícímu pomoci si udělat obrázek o tom, jak se vývoj stavu tachometru vyvíjel a zda někde nezeje prázdná díra, ve které se klidně může ztratit pár set tisíc kilometrů.

Jak na převod vozidla v roce 2021?

Důkladnější placené prověření VIN umí také zjistit všechny hlášené pojistné události k vybranému vozu a často jsou k dispozici i další užitečné informace. Společností, které se placenou kontrolou VIN zabývají, je několik. U nás je asi nejznámější Cebia, která chce za základní prověření 499 Kč.

Nástroj ministerstva dopravy byl dlouho k ničemu

Stát se pravidelně chlubí tím, jak zatočí s podvody s ojetinami a jak usnadní jejich kontrolu. Sice bylo moc hezké, že šlo na webu kontrolatachometru.cz zadat VIN kupovaného auta, ale ministerstvo podmiňovalo vyhledávání informací také číslem posledního protokolu z STK. A ten kupující logicky k dispozici nemá. Naštěstí se to nyní ale změnilo. Po zadání VIN se poslední záznam z STK ukáže i bez protokolu.

kontrolatachometru
Konečně už jde VIN prověřit i v databázi MDČR, abyste si udělali obrázek o stavu tachometru bez nutnosti zadávat poslední protokol z STK. Není sice zaručeno, že auto není stočené, ale aspoň něco

Informace z poslední STK toho ale také mnoho neřekne. Pokud se jedná o ojetinu z dovozu, nelze vůbec nic zjistit o tom, co se s tachometrem dělo předtím. Auto klidně mohlo mít v Německu najeto třeba 400 000 km, pak ho někdo před první českou STK stočil na 120 000 km a nezjistíte nic, protože první česká STK uvádí až těch 120 000 km. Navíc na první technickou jede auto až po čtyřech letech a za tu dobu mohou některá auta klidně najet několik set tisíc kilometrů. Mnohem spolehlivější je databáze servisů, pokud do nich tedy auto jezdilo. Ale to už jsou ty placené služby.

Jak ověřit VIN u ojetiny? Lze to i zdarma, ale detailní kontrola něco stojí
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.36%) 66 hlas/ů

9 KOMENTÁŘE

 1. kontrolatachometru.cz v nové verzi již nezobrazuje kompletní historii kilometrů z STK! U mé Octavie I (r.v.2002) ještě před cca 3-mi lety ukazoval stavy km od roku 2006, kde bylo jasně vidět kdy byl tachometr stočený a bylo to vykresleno i v grafu. Dnes (květen 2019) zobrazuje nejstarší údaj pouze z roku 2012, kde je již není vidět nic. Služba je tedy celkem nevěrohodná a zavádějící.

 2. Bohužel u vozidel dovezených ze zahraničí program nevypisuje servisní historii mimo naše území (u vozidel servisovaných mimo značkové servisy přesto, že servisní kniha je řádně vyplňovaná). To znamená, že nespolupracuje se zahraničními databázemi.

 3. Docela by mě zajímalo, jestli něco jako kontrolatachometru.cz je dostupná v Německu. Pokud ano, tak je to bič na české dovozce ojetých šmejdů jako hrom. A člověk se nemusí hrabat v nějakých záznamech servisů.

 4. Kupoval jsem starší ojeté auto v autobazaru AAA auto, kde jsem si s sebou bral i mechanika, který mi auto prověřil komplet celé, napíchnul ho i na diagnostiku, aby se zjistilo, zda nemá auto nějaké závady.

 5. To jsi strašně moc šikovnej Mílo 🙂
  Tohle by mě v životě nenapadlo asi jsem hloupej člověk, ale ještě že existujou géniové jako ty.

 6. Přesně jak píše Hombre, zdarma je pouze to co každý ví, pakliže zadáš VIN ( což je zdarma ) a odklikneš, vyskočí na tebe cuma kolik máš zaplatit. Nevím jak kdo, ale s vísledky i po zaplacení je to dost pofiderní.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: