Od dálničního poplatku má být osvobozeno 111 km dálnic. Ulehčí to obcím

Na české dálnice se znovu vrací nezpoplatněné úseky. Od 1. ledna 2017 bude od povinnosti vozit na okně auta do 3,5 t dálniční známku osvobozeno 111 km dálnic a silnic pro motorová vozidla včetně úseku pražského obchvatu R0 od letiště ke sjezdu na Barrandov. Bez poplatku bude jezdit po dálnici D5 okolo Berouna.

„Chceme vyjít vstříc všem místním řidičům, aby se dálnici kvůli poplatku nevyhýbali a zbytečně nejezdili skrze město po silnicích nižších tříd. Vyjmutím dalších 11 úseků navážeme na naše loňské kroky, které se osvědčily. Městům se jednoznačně ulevilo a starostové měst, kudy vedla objízdná trasa pro všechny bez dálniční známky, naše kroky hodnotí pozitivně. Současně se potvrdil náš odhad, že nedojde k ekonomické ztrátě. Prodej dálničních kuponů v letošním roce naopak roste,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Dan Ťok.

„Od příštího roku ministerstvo dopravy zruší povinnost mít dálniční známku na dalších 11 úsecích českých dálnic, v celkové délce 111 kilometrů. Jsou to konkrétně (viz přiložená mapa) vjezd do Prahy od dálnice D7 po ulici K Barrandovu (odkud následně mohou motoristé projíždět skrze městský okruh) a vjezdy do Prahy pro obyvatele sousedních obcí, tzn. úseky na dálnicích D6, D7, D10 a D11. Mezi nově znepoplatněné obchvaty měst je zařazen také Beroun a Králův Dvůr na D5, což je 7 kilometrů kolem města. Bez poplatku bude také úsek dlouhý 22 km na dálnici D5 kolem Plzně a 20 km dlouhý úsek u Ústí nad Labem na dálnici D8, kterou provází silnice I/13. Stejné výjimky se dočkají i úseky u Olomouce na dálnici D35, kde nebude zpoplatněn úsek až k silnici I/55, a pětikilometrový úsek na D46 kolem Prostějova,“ uvádí dále tisková zpráva ministerstva dopravy.

Ministerstvo se úbytku peněz nebojí, dálničních známek se prodává rok od roku více. Novela vyhlášky nyní půjde do připomínkového řízení, ale ministr věří, že projde v současném návrhu. Navíc slibuje, že bude hledat další úseky, které by bylo vhodné vyjmout z časového zpoplatnění.

Od dálničního poplatku má být osvobozeno 111 km dálnic. Ulehčí to obcím
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65%) 4 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

PŘIDAT KOMENTÁŘ: