Nový Chevrolet Corvette Z06 přináší do kategorie supersportů nejsilnější atmosférickou V8 na trhu

  • Nový Chevrolet Corvette Z06 dostal nejvýkonnější atmosféricky plněnou V8 na trhu

  • Motor disponuje parametry 680 koní a 623 Nm 

  • Od standardní Corvette se Z06 liší kromě motoru také podvozkem nebo aerodynamikou 

  • Výroba bude zahájena příští rok 

Zhruba dva roky po premiéře Chevroletu Corvette C8, který přinesl revoluci v podobě motoru umístěného uprostřed vozu, přichází ostré provedení Z06. Zájemci se mohou těšit na upravený podvozek, přepracovanou aerodynamiku i sportovněji střižený interiér. Hlavní roli ovšem hraje výrazně výkonnější motor. S parametry 680 koní a 623 Nm se chlubí titulem nejsilnějšího sériově vyráběného atmosférického osmiválce na trhu.

Zatímco standardní Corvette osmé generace využívá osmiválec LT2 s objemem 6,2 litru a výkonem 502 koní, provedení Z06 přijíždí s motorem LT6, který se v mnoha ohledech významně liší. Jedná se o vidlicový atmosféricky plněný osmiválec o objemu 5,5 litru, vybavený novým hliníkovým blokem motoru. Rozteč válců zůstává charakteristická pro rodinu Small Block – 111,76 mm. Zdvih je relativně malý, což byl záměr kromě jiného s ohledem na reakce motoru a maximální otáčky. Novou jednotku lze točit až na 8600 ot./min.

Také nový Chevrolet Corvette má každé zpětné zrcátko jiné, i když ne jako stará Škoda Fabia. Proč?

Motor dostal novou klikovou hřídel, jiné hlavy válců, kované hliníkové písty, titanové ojnice, jiné sací potrubí, mazání se suchou klikovou skříní, výfukové svody vyrobené z nerezové oceli a další úpravy. Chevrolet tuto pohonnou jednotku testoval od roku 2019 v okruhovém speciálu C8.R, ze kterého pak vychází i podvozek. Stejný princip byl použit mimochodem už v roce 1963, kdy se objevil první Chevrolet Corvette Z06.

Chevrolet Corvette Z06 je oproti provedení Stingray širší. Důvodem je použití širších pneumatik (vpředu 275/30 ZR20, vzadu 345/25 ZR21), dodávaných společností Michelin. Širší zadní blatníky jsou zároveň nutné pro instalaci větších otvorů pro přívod vzduchu k motoru. Kvůli chlazení má Z06 také přepracovanou příď, upravená aerodynamika v základu obsahující přední a zadní spoiler pak generuje při rychlosti 299 km/h přítlak 165,6 kg. Zájemci ovšem mohou také sáhnout po paketu Z07 Performance, který kromě jiného obsahuje větší přední i zadní spoiler, unikátní nastavení odpružení, jiné pneumatiky, karbon-keramické brzdy a volitelně i karbonové disky.

Interiér slibuje prémiové materiály doplněné o řadu karbonových dílů. Uhlíkový kompozit najdete například na volantu. Celkově dává Chevrolet u modelu Corvette Z06 zákazníkům větší možnosti volby. Kromě dvanácti odstínů karoserie je k dispozici sedm barev interiéru, tři verze sedadel, šest variant bezpečnostních pásů, dvě verze obložení karbonem, respektive jedno provedení s hliníkovými dekory. Výroba nové Corvette Z06 by měla odstartovat v létě příštího roku.

Nový Chevrolet Corvette Z06 přináší do kategorie supersportů nejsilnější atmosférickou V8 na trhu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: