Nejen auta, zavolat záchranáře při nehodě zvládnou už i motorky

Zdroj: Bosch
  • Německá společnost Bosch vyvinula automatický záchranný systém pro motocykly

  • Zařízení pozná, pokud dojde k nehodě a samo zavolá záchranáře

  • Služba se spustí nejprve v Německu, brzy by se ale měla rozšířit i do dalších zemí

Motorkáři patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Existují i případy, kdy jezdec se strojem vyjel ze silnice a zmizel v křoví, kde zemřel, protože si ho nikdo nevšiml. I proto teď německý technologický gigant Bosch představil nový automatický systém pro motocykly.

Zařízení s jmenuje Help Connect. Využívá senzor v motocyklu, který zvládá stokrát za sekundu monitorovat akceleraci a pohyb stroje do stran. V případě nárazu, pádu motorky nebo jakéhokoliv nezvyklého údaje řídící jednotka kontaktuje záchranné složky. Podle výrobce se není potřeba bát toho, že by došlo k aktivaci systému, kdyby motorka jednoduše spadla na parkovišti.

Německo zvažuje zákaz hlučných motorek o víkendech. Stroje by se měly rovnou zabavovat

Motocykly nemají vestavěné SIM karty podobně jako automobily, jezdec proto u sebe musí mít chytrý mobilní telefon, se kterým je systém spárovaný pomocí Bluetooth. Přes něj pak zařízení automaticky vyšle zprávu o nehodě. Záchranáři se pak jezdce pokusí kontaktovat. Když neodpoví, mohou ho najít podle GPS.

Bosch tvrdí, že jeho systém Help Connect pomůže zkrátit příjezd záchranářů k nehodám motorkářů až o polovinu. Zařízení zatím začne fungovat na německých silnicích, brzy by se ale mohlo rozšířit i do dalších evropských zemí. Svůj vlastní záchranný systém pro motocykly už například používá BMW. Jmenuje se ECall a dostupný je už i pro stroje v Česku.

Nejen auta, zavolat záchranáře při nehodě zvládnou už i motorky
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: