Nejdříve chtěli rychlejší auta, teď jsou speciály WRC rychlé až moc. Dojde k omezení?

  • Nové speciály WRC jsou podle názoru FIA občas rychlé až moc 

  • Zvažuje se omezení průměrné rychlosti zkoušek na 130 km/h

  • Kvůli přílišné rychlosti byla minulý týden na švédské rally jedna rychlostní zkouška zrušena 

Letošní ročník seriálu WRC přinesl volnější technické předpisy, což v praxi znamená rychlejší speciály a pro diváky atraktivnější podívanou. Jenže už po dvou soutěžích se objevují názory, že nová auta jsou rychlá až příliš. Zvažuje se proto omezení průměrné rychlosti.

Doporučujeme: Galerie — Prohlédněte si nové speciály WRC vedle legendární skupiny B

Debatu rozpoutala švédská rally, která se jela minulý týden. Na jedné ze zkoušek dosáhl jezdec Ott Tänak se svým speciálem Ford průměrné rychlosti 138 km/h, což je podle názoru FIA už příliš nebezpečné. Stejná rychlostní zkouška, která se měla jet během švédské rally ještě jednou, byla proto na doporučení FIA zrušena.

Podle magazínu Autosport FIA zvažuje obecné omezení průměrné rychlosti na 130 km/h. Problém se ovšem netýká ani tak soutěžních speciálů a jezdců, jako pořadatelů. Zrušení švédské příliš rychlé etapy mělo být údajně signálem pro ostatní pořadatele, aby pečlivěji vybírali trasy s tím, že vhodnější jsou užší cesty s větším počtem zatáček.

Doporučujeme: Citroën C3 WRC má do dvou let přinést značce titul

Jezdci ale rozhodnutí o zrušení jedné švédské etapy kritizovali. FIA totiž před závodem trasu prohlédla a schválila. Zatím se podle všeho do pravidel přímo zasahovat nebude, nicméně je možné, že se situace v blízké době změní. Mimochodem, v dotčené švédské etapě jezdily v průměru přes 130 km/h i loňské, oficiálně pomalejší speciály.

Nejdříve chtěli rychlejší auta, teď jsou speciály WRC rychlé až moc. Dojde k omezení?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

1 komentář

  1. od doby zrušení skupiny B je rally jenom rychlejší průjezd běžný trati “sport” který dříve vyžadoval skutečně mistrovské umění řídit je dneska pouho-pohou (píp)

PŘIDAT KOMENTÁŘ: