V polovině března se rozhodla největší česká automobilka k zastavení výroby kvůli ohrožení koronavirem. Když zprávu oznámila, bylo v Česku 434 potvrzených nakažených. Aktuálně je jich přes 165 tisíc a celkem se v Česku od začátku pandemie potvrdilo více než čtvrt milionu případů. Výroba ve Škodě ale běží dál, samozřejmě za nejrůznějších hygienických opatření.
„Společnost Škoda Auto aktuálně o uzavření výroby neuvažuje. Automobilka respektuje všechna platná vládní nařízení a vývoj situace bedlivě sleduje. Zdraví a bezpečnost zaměstnanců automobilky a jejich rodin jsou naší nejvyšší prioritou. Proto jsme se po dohodě s odbory KOVO rozhodli přijmout další preventivní opatření, aby předešla dalšímu šíření nákazy covid-19,“ řekla Autobibli mluvčí Škody Kamila Biddle.
Samozřejmostí je podle Škody nošení ochrany dýchacích cest. Zaměstnanci mohou využívat své roušky, respirátory nebo šátky a automobilka navíc plošně distribuovala jednorázové ústenky všem zaměstnancům.
„Dále platí také další zvýšená hygienicko-bezpečnostní opatření jako například dodržování rozestupů, dezinfekce rukou, hygienické přestávky, doporučení využívat možnosti mobilní práce dle dohody se svým nadřízeným a tak podobně. Nově jde například o zákaz externích návštěv ve firemních ubytovacích zařízeních či zavedení distanční výuky na Střední odborném učilišti strojírenském,“ vysvětlila Biddle.
Zaseknuté dodávky dílů
Autobible oslovila také nošovickou automobilku Hyundai a kolínskou TPCA. Firmy ale ani přes urgence na dotazy neodpověděly. Z jiných zdrojů nicméně vyplývá, že přerušení výroby v těchto továrnách není na pořadu dne. V Hyundai ale už zaznamenali problémy s dodávkami dílů.
„S ohledem na situaci u dodavatele, který má velký počet nakažených pracovníků a tudíž není schopen pokrýt zásobování, jsme nuceni zásadně omezit výrobu na čtvrteční odpolední směně,“ napsalo vedení Hyundai zaměstnancům minulý týden. Lidé z dotčené směny zůstali doma a dostali 80 procent mzdy.
O zastavení výroby zatím nehovoří ani jiné evropské automobilky. I u nich lze předpokládat, že druhou vlnu budou chtít vydržet pomocí ostřejších preventivních opatření. Produkci by tak mohl zastavit jen větší počet nakažených zaměstnanců.