Mít autokameru se vyplatí. Jak postupovat při jejím výběru?

4. 12. 2020
Autor: Redakce

Pokud v autě trávíte podstatnou část dne, rozhodně by vám na čelním skle neměla chybět autokamera. V případě, že by došlo k dopravní nehodě, vám výrazně usnadní prokazování viny. Vy výsledku vám takzvaná černá skříňka může ušetřit peníze za pokutu nebo opravu auta.

Proč si pořídit autokameru?

Autokamera ale neslouží pouze jako očitý svědek v případě dopravní nehody, ačkoliv je to nejběžnější důvod, proč si ji řidiči pořizují. Stejně dobře dokáže zachytit silniční piráty a vandaly, zaznamenat dopravní přestupek, upozornit vás na policejní radar nebo ochránit vaše auto, když se od něj vzdálíte.

Co vše bude autokamera zabírat?

Pokud sháníte autokameru, která vám má v prvé řadě sloužit v případě dopravní nehody, vystačíte si s takovou, která zabírá pouze oblast před vozem. V některých případech se ale vyplatí investovat ještě do externí autokamery, která se umisťuje na zadní sklo. Získáte tak kompletní přehled o tom, co se děje před i za autem.

Kamera vám nikdy nesmí bránit ve výhledu

Oříškem při výběru autokamery může být volba správné velikosti displeje. Je totiž nezbytně nutné najít kompromis mezi uživatelskou přívětivostí (jak se vám kamera ovládá) a zachováním dostatečného výhledu skrze čelní sklo. Menší LCD modely nabízí úhlopříčku do 4 cm, najít můžete ale i kamery s úhlopříčkou nad 7 cm. Vždy myslete na to, že kamera vám v žádném případě nesmí bránit ve výhledu.

Kvalita výsledného záznamu

Jestliže na kvalitu kamerového záznamu nekladete příliš vysoké nároky, bude vám stačit autokamera se standardním rozlišením HD (1280 × 720 px). Máte v úmyslu pomocí kamery zdokumentovat například rodinnou dovolenou a pořizovat s ní také fotografie? V tom případě chtějte alespoň Full HD rozlišení (1920 × 1080 px).

Jakou pamětí je kamera vybavená?

I v případě, že je autokamera vybavená interní pamětí, kam se ukládají pořízené záznamy, ujistěte se, že rovněž podporuje paměťové karty, pomocí kterých kapacitu úložiště spolehlivě navýšíte. Výhodou je, pokud autokamera disponuje funkcí cyklického natáčení, díky kterému se po zaplnění paměti natáčení nepřeruší, jelikož se začnou nové záznamy nahrávat přes ty nejstarší.

Jaký je ideální pozorovací úhel?

Dobře si rozmyslete, jaký pozorovací úhel zvolíte. Ten totiž rozhoduje o tom, co všechno bude při jízdě autem v záběru. Levnější modely většinou nabízí úhel záběru pouhých 110°, to znamená, že kamera snímá silniční komunikaci a chodník. Za standard se považuje pozorovací úhel v rozmezí od 120° do 150°, s nímž docílíte snímání nejbližšího okolí v podobě ploch vedle silnice. U větších úhlů už byste se měli mít na pozoru – snadno totiž může dojít ke vzniku nepříjemného efektu, který se označuje jako rybí oko a v jehož důsledku se výsledný obraz deformuje. 

Co dalšího může autokamera umět?

  • G-Senzor – rozezná náraz a automaticky uzamkne právě pořízenou nahrávku, ta se tudíž nepoškodí a budete ji moct použít jako důkazní materiál.
  • Automatické zapnutí – kamera začne nahrávat ve chvíli, kdy se auto rozjede. Nemusíte tak pokaždé myslet na její zapnutí.
  • Detektor pohybu – zapne nahrávání v momentě, kdy zachytí pohyb v okolí vozidla, což oceníte zejména tehdy, když se od něj vzdálíte.
  • Detekce rychlostních radarů – včas vás upozorní na rychlostní radar.
  • Detektor polohy (GPS modul) – doplní natočené záznamy o aktuální polohu nebo rychlost.

Pořiďte si i vy kameru do auta a vyražte na silnici s klidnější myslí. Široký výběr autokamer najdete na Heurece – produkty si srovnejte podle oblíbenosti nebo nejnižší ceny a nezapomeňte si přečíst recenze řidičů, kteří si kameru pořídili před vámi.