Ministerstvo dopravy chce, aby auta s přetočeným tachometrem přišla o technický průkaz

 • Auta s přetočeným tachometrem by v budoucnu měla přijít o technický průkaz

 • Novinka by mohla platit už od příštího roku

 • Ministerstvo dopravy tím chce zamezit stáčení tachometrů a ochránit zájemce o ojeté automobily

Pokud má auto přetočený tachometr a provozovatel neprokáže, proč tomu tak je, bude vozidlu odebrána technická způsobilost k provozu na pozemních komunikacích. Zhruba takto vypadá poměrně bizarní plán ministerstva dopravy, které chce předložit ke schválení novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Když bude při kontrole na STK zjištěn na tachometru nižší údaj než při kontrole předcházející, dojde u daného vozu k omezení technické způsobilosti pouze na třicet dnů. Právě v tom by měla podle idnes.cz spočívat plánovaná změna.

Doporučujeme: 10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout

Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold pro idnes.cz potvrdil, že pokud provozovatel do třiceti dnů nepředloží protokol o provedení opravy, při níž nebylo možné se vyhnout změně údaje na tachometru, přijde vozidlo o technickou způsobilost k provozu.

Souvislost mezi údajem na počítadle ujeté vzdálenosti a skutečnou technickou způsobilostí vozidla k provozu je velmi diskutabilní. Ministerstvo si ale od této novinky slibuje omezení stáčení tachometrů a větší ochranu zájemců o ojetiny. Teoreticky by mohlo vše platit už od příštího roku.

Současná právní úprava přitom na stáčení tachometru pamatuje. Pokud tím někomu (nejčastěji kupujícímu) vznikne škoda přesahující 5000 korun, jedná se o podvod. Na druhou stranu by se ale měli zamyslet i kupující, neboť u některých aut lze celkový počet najetých kilometrů dovodit prostým používáním rozumu.

Ministerstvo dopravy chce, aby auta s přetočeným tachometrem přišla o technický průkaz
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

 1. Stocene kilometry maji automaticky byt trestny cin a nic vic.
  To ze chcou odebirat TP je zasterka kvuli lobistum kteri nikdy nedopusti aby to byl trestny cin.

  • Trestným činem to je. Trestný čin podvodu. Akorát se musí najít viník. Díky laxnosti policie se tímto tyto trestné činy neřeší.

 2. A nebo třeba auto esa a jejich 500milionivé taxiky ze Španělska 🙂

  Je to sice těžké ale tupí Čech chce za málo peněz auto s malým nájezdům KM a v plné výbavě . Ale nezajímá ho to ze pokud koupi auto s 250 tisíci km není tak strašně pokud auto má pravidelný servis není se čeho bát . Všude po inzeratech se prodávají použité dily, které budou fungovat ,.
  Myslíte ze u nového auta nejsou poruchy ? Tak to ani omylem daleko víc než u ojetin akorát ze vám to platí tam kde jste si zakoupily vůz ., ale není tomu vždy tak VW vás pošle do haje (mate peníze na Vw mate i na opravy) Korejci to neřeší pokazí se tak vám to vymění , lepší ojeté auto za lepší peníze než nové a po zaruce se vám pokazí , a comonrail je dobrý ? Ano je tak do 250 tis/km než se vám vydře čerpadlo a pustí pyliny do palivové soustavy a oprava cca 100 tisíc ., nádrž , vstrikivace vyčištění trubek a nivě čerpadlo .,

  Ale až tady bude práce stejně dráha na autě jak v Německu tak tady ty ojeté mrdky nikdo nebude opravovat .

  Platnost stk při zjištění stočení km ?, zvedněte výplaty to co je v Německu a 80% lidi to nebude dělat .

  Úroky v Německu při koupi ojetiny jsou 1,9% i.u nás nejedete pod 15% a AAA a Auto esa mají 40tisic provizi při prodeji a to auto preplatite o 100%.
  Velké supermarkety daní v Německu Dan ze zisku tak ze mi jim platíme tyto úroky , veškerý supermarket který tu je patří Němcům

  Ať tam začnou řešit normální věci které mají smysl a ne nesmysl !!!

  Jan

 3. Ano,
  auto příjde o TP , ale odesere to opět podvedený běžný občan který již auto koupil.Stahovačům 10 let natvrdo a nikdo si to už nelajzne . Všude je to trestné ,tak kde je v ČR problém ?

 4. bylo by vhodné aby si autor tohoto článku nastudoval zákon, ustanovení o neplatnosti evidenční kontroly z důvodu zásahu do technického stavu ( nedovolený tuning) a zásah do počítadla stavu ujeté vzdálenosti bude účinný od 1.5.2017…bohužel v zákoně není ani slovo o tom, jak z toho ven…
  pokud vám stk zkrátí TP na měsíc, neexistuje žádné zákonné řešení co s tím

 5. Proč je za to pokutovanej řidič odebráním techničáku a ne třeba bazar? Známý firmy alá esa si budou stáčet vesele dál a doplatí na to napálenej zákazník

 6. Jak k tomu přijde ten chudák, který koupí stočeninu, aniž by to tušil, půjde na stk a tam mu vezmou technický průkaz, to je spravedlivé ? A kšeftař se bude chechtat.

  Přemýšlí na ministerstvu dopravy vůbec někdo hlavou ?

PŘIDAT KOMENTÁŘ: