Lamborghini SVJ Roadster: I v elektrické Ženevě si našel místo nový sportovní dvanáctiválec

  • Navzdory náporu elektromobilů si v Ženevě našlo místo i pár tradičních sportovních automobilů

  • Lamborghini prezentuje nový dvanáctiválcový model 

  • Aventador SVJ Roadster navazuje a kupé Aventador SVJ. Jen je nepatrně těžší a zanedbatelně pomalejší 

  • Automobilka vyrobí 800 kusů

Letošní ženevský autosalon se nese v duchu nástupu elektromobility, naštěstí se ale pořád najdou výjimky ze staré školy. Mercedes přivezl AMG GT R Roadster a v zásadě podobný stroj vystavuje také Lamborghini. Model Aventador SVJ Roadster na rozdíl od Mercedesu ale nepoužívá přeplňovaný osmiválec, nýbrž atmosférický dvanáctiválec.

Motor o objemu 6,5 litru produkuje výkon 566 kW (770 k) a točivý moment 720 Nm. Z nuly na 100 km/h vystřelí řádně upravený Aventador za 2,9 s, 8,8 s po startu už jede 200 km/h a nejvyšší rychlost dosahuje 350 km/h. Oproti kupé je otevřené provedení při sprintu na 100 km/h pomalejší pouze o desetinku sekundy, což má na svědomí nárůst hmotnosti související s absencí střechy. Rozdíl je ale pouze 50 kg.

Video: Podívejte se, jak Lamborghini Aventador SVJ proletělo Nürburgring

Střechu nahradily dva karbonové panely, které lze snadno sundat a uložit pod kapotu. Každý tento panel váží 6 kg. Jinak je Aventador SVJ Roadster shodný s původní variantou SVJ. To znamená aktivní aerodynamiku, řízení zadní nápravy, přepracovaný podvozek, karbon-keramické brzdy a neuvěřitelnou rychlost v zatáčkách. Aventador SVJ totiž minulý rok proletěl Nürburgring za 6 minut a 44,97 s. Roadster jistě nebude o mnoho pomalejší.

Lamborghini vyprodukuje pouze osm stovek exemplářů. První zákazníci se dočkají letos v létě.

Lamborghini SVJ Roadster: I v elektrické Ženevě si našel místo nový sportovní dvanáctiválec
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: