Koncern GM ukázal sdílený minibus budoucnosti. Nemá volant a je pro čtyři osoby

  • GM Cruise Origin plně autonomní automobil bez řidiče

  • Vozidlo je výsledkem partnerství mezi startupem GM a japonskou Hondou

  • Autonomní minibus by měl vydržet 1,6 milionu kilometrů

  • Žádné další technické parametry zatím nejsou k dispozici

Společnost Cruise, start-up podporovaný GM, představila koncept autonomního minibusu pro čtyři osoby. Jmenuje se Cruise Origin a samozřejmě se jedná o elektromobil. Vozidlo je výsledkem spolupráce mezi Američany a japonskou Hondou.

Společnost Cruise postavila první prototypy na základech elektromobilu Bolt EV, ovšem nově představovaný koncept vznikl na zcela nové elektrické platformě GM. V blízké době ji nejspíš uvidíme také u dalších, konvenčnějších elektrifikovaných aut z produkce GM.

Životnost elektromobilu Origin má být 1,6 milionu kilometrů a náklady na výrobu ve srovnání s Teslou Model X zhruba poloviční
Cruise Origin nebude na prodej pro běžného koncového zákazníka. Půjde o automobil určený výhradně pro flotily sdílených aut

Při představení v Los Angeles nepadla sebemenší zmínka o technických parametrech Cruise Origin, nicméně generální ředitel Dan Ammann uvedl, že životnost elektromobilu Origin má být 1,6 milionu kilometrů a náklady na výrobu ve srovnání s Teslou Model X zhruba poloviční.

Cruise Origin ale nebude na prodej pro běžného zákazníka. Půjde o automobil určený výhradně pro flotily sdílených aut. Ammann na tiskové konferenci zmínil, že koncový zákazník ve srovnání s automobilem v osobním vlastnictví využíváním Originu ročně ušetří zhruba 100 tisíc korun. A to i přes fakt, že neuvedl částku, za kterou by autonomní minibusy bez řidiče pro čtyři pasažéry měly jezdit.

Automobilky mají autonomní technologie, ale nemohou je prodávat. Chybí „razítko“

Známý není ani termín spuštění výroby, což ale není tak překvapující vzhledem k tomu, že Origin vyžaduje úroveň autonomní jízdy 5, pro niž doposud není upravena legislativa. Společnost Cruise ale tvrdí, že Origin je tak pokročilý, že jde o otázku velmi krátké doby.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: