Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů

  • První generace modelu Kia Sportage se představila v roce 1993

  • Kromě 25. narozenin slaví Kia také více než 5 milionů prodaných exemplářů 

  • Nejúspěšnější je aktuální generace, která potřebovala na jeden milion prodaných vozů pouze 29 měsíců

Kia Sportage bylo jedno z úplně prvních SUV na trhu. Korejská automobilka představila myšlenku civilizovaného terénního automobilu určeného spíše na silnice už v roce 1991 spolu s konceptem Urban SUV. Sériová Sportage dorazila o dva roky později, což znamená, že tento také u nás oblíbený model letos slaví 25. narozeniny. Kia má ovšem ještě jeden (a dost možná důležitější) důvod k radosti. Celkově se už podařilo prodat přes pět milionů exemplářů.

Jak to v podobných případech bývá, rozjezd byl pozvolnější, protože v devadesátých letech zákazníci rozhodně netoužili po SUV tak strašně moc, jako tomu je v současnosti. První generace tak celkově dosáhla zhruba na půl milionu prodaných exemplářů. Ani to ale nebyl špatný výsledek.

V pořadí druhá generace vydržela v nabídce sedm let a za tu dobu se dokázala dostat přes milionovou hranici. Dohromady vygenerovala přesně 1 223 776 celosvětově prodaných kusů. Předposlední třetí generace opět zrychlila tempo, když k překročení jednoho milionu potřebovala už pouze čtyři roky. Během šesti let výroby celkově vznikly přibližně dva miliony exemplářů.

Pořád to ale není nic proti tomu, s jakým zájmem se setkala nejnovější čtvrtá generace. Ta totiž k překročení jednoho milionu potřebovala už pouze 29 měsíců, tedy jen něco málo přes dva roky. I to je důvodem, proč jde o nejdůležitější model značky Kia. V letech 2016 a 2017 se celosvětově tohle SUV prodávalo dokonce lépe než Rio. V průměru je na světě každý měsíc prodáno 38 tisíc exemplářů. Žádná jiná Kia se takové přízni aktuálně netěší.

Pro zopakování, Kia Sportage čtvrté generace se světu poprvé oficiálně představila na autosalonu ve Frankfurtu v roce 2015. Vůz se vyrábí nejen ve slovenské Žilině, ale také v Koreji, Malajsii nebo v Alžírsku.

Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů
Ohodnoťte tento článek!
2.3 (46.67%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: