Kia bude vyrábět nový „Humvee“. Kromě armády počítá i s civilisty

Zdroj: Kia
  • Korejská automobilka připravuje pro svou domácí armádu nové lehké taktické vozidlo

  • Prototypy začnou jezdit už začátkem příštího roku, mnoho informací zatím není

  • Auto se nebude vyrábět jen pro armádu, počítá se i s jeho využitím v průmyslu a pro zábavu

Kia je v Česku známá jen jako výrobce osobních automobilů, nicméně v domovské Jižní Koreji spolupracuje s armádou, pro kterou vyrábí vojenská vozidla. Už před dvěma lety představila model KLTV (Kia Light Tactical Vehicle), který jakoby z oka vypadl klasickému americkému Humvee. Teď se chystá na jeho novou generaci.

Nová verze bude vycházet z původního modelu, ale zároveň by její platforma měla posloužit jako základ pro stavbu vojenských vozidel o hmotnosti 2,5 a 5 tun. Právě ty teď potřebuje korejská armáda nahradit, protože dosluhují. Ve vývoji je i obrněná varianta pětitunového obrněného náklaďáku.

Sovětské kolosy MAZ uvezly i mezikontinentální střely. Poháněly je motory z tanků

Vojenské modely má pohánět obří naftový motor o objemu sedmi litrů. Kia nezveřejnila jeho specifikaci, hovoří se ale o vysokém točivém momentu, což přijde vhod nejen v terénu, ale i při převozu těžkého nákladu či tahání přívěsů. Zároveň ale budou nové vojenské speciály vybavené elektronikou známou z běžných aut. Na palubě se objeví systémy ABS, ASR, ale třeba i navigace, parkovací asistent nebo sada kamer pro monitorování okolí vozu.

Kia nechce zůstat jen u velkého naftového motoru. I díky zkušenostem její sesterské automobilky Huyndai chystá také možnost vodíkového pohonu. Palivové články by mohly navíc posloužit jako zdroj energie pro generátory. Podle Kie jde o výhodnou technologii, protože může v bojové situaci poskytnout velké množství elektřiny.

Armádní modely Kia v současnosti: KLTV, obrněný a standardní nákladní vůz

Zajímavostí je, že „Humvee“ značky Kia nebude určen jen pro vojenský sektor. Korejci zvažují jeho využití v průmyslovém odvětví, třeba v hornictví. Zdroje blízké automobilce hovoří i o možnosti civilní verze, která by byla určena pro běžné řidiče. Korejský vůz by tak mohl mít stejný osud jak americký Humvee, který se pak proměnil v Hummer H1.

Kia není ve výrobě vojenských strojů žádným nováčkem. Vyprodukovala už devět modelů nejen pro armády několika zemí. Vzniklo na 140 tisíc kusů. Armádní stroje vyráběla v minulosti třeba Toyota, šlo o model Mega Cruiser, který se pak také prodával v civilní verzi. Podobně na tom bylo i legendární Lamborghini LM002.

Kia bude vyrábět nový „Humvee“. Kromě armády počítá i s civilisty
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: