Jízda do porodnice: Předpisy můžete porušit, ale jen za určitých podmínek

 • – Klíčovým pojmem je „krajní nouze,“ zakotvená v zákoně

  – Při jízdě s rodící ženou nesmíte nikoho ohrozit nebo způsobit škodu

  – Pokud si nevíte rady, je doporučeno situaci konzultovat s linkou 155

Odvoz nastávající maminky do lékařského zařízení lze řešit různými způsoby. Zejména ve městech, a pokud není k dispozici vůz s řidičem, je automatickou volbou přivolání sanitky, ale v odlehlejších lokalitách nebo v případě nouze je nutné vozidlo použít. (Kdy jet do porodnice, se dočtete na Rodičov.cz). Jízda s ženou v první době porodní bývá samozřejmě zcela odlišná od běžného přesunu, jde o veliký stres pro celou posádku vozu a řidič mívá často tendenci zanedbávat některá pravidla silničního provozu. Pro tento případ myslí Zákon č. 40/2009 Sb. Trestního zákoníku v paragrafu 28 na takzvanou „krajní nouzi“.

V plném znění:

§ 28 Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

Jak řídit v těhotenství? Vždy s pásy a airbagy

V praxi to znamená, že se řidič sice může dopustit přestupků, ale jen za určitých podmínek. Pokud by například vezl ženu do porodnice opilý a způsobil přitom smrtelnou nehodu, postihu bezesporu neujde. Ale pokud například projede na červenou, překročí povolenou rychlost nebo nerespektuje některé značky, dá se jeho konání pod krajní nouzi zahrnout. Známé jsou případy, kdy rychle jedoucí auto s rodící ženou uvnitř zastavila policie, která poté poskytla doprovod a „razila mu cestu“ provozem. Jiným zaznamenaným případem bylo, když vezl nastávající maminku do porodnice tatínek po čtyřech pivech – ženu v pořádku dovezl, ale cestou zpátky ho zastavila policie a následně kvůli řízení pod vlivem sankcionovala. O krajní nouzi už totiž nešlo. Naopak povoleno je užití dálnice bez dálniční známky.

Jízda do porodnice: Předpisy můžete porušit, ale jen za určitých podmínek
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.81%) 158 hlas/ů

24 KOMENTÁŘE

 1. No chtělo by to napsat trochu lépe. Z tohoto článku totiž plyne, že každé pako s těhotnou ženskou může jet jak dobytek. Přičemž o krajní nouzi se můžeme bavit pouze v případě překotného porodu. Nikoliv, když vezu rodičku do porodnice, to je do porodu většinou ještě fúra času a nejedná se tedy o nouzi. Můžu tedy maximálně omluvit zkrat pod stresem čili čin z afektu, ale o nouzi se nejedná. Tak na to myslete, až pojede se ženou do porodnice. Je nutné zákony dodržovat.

  • A pak ses probudil s rukou v nočniku
   Chtel bych te videt kdyz ti zena stena bolesti jak pojedes na tricitce tricet. Dej si obklad kdyz nechas zenu porodit v aute. A myslim si kdyz tatinek nevi kdy bude rodit tak asi jede rychle. To je ta krajni nouze. Ale ty asi presne vis kterou minutu ti porodi vid?

   • teoretik co v te situaci nebyl, ale jednou fakt už jednou slyšel v TV o krajní nouzy, ve ktere sice nebyl, ale on narozdíl od tebe už o ní slyšel a je chytrej, ne jako ty 😉

   • Tak Toniku, pokud by Tě to zajímalo:
    Ženu jsem vezl do porodnice 2x a jednou jsem dělal “taxikáře” kamarádce. Stačí to abys uznal, že nějaké zkušenosti mít budu?
    Stres to samozřejmě je. Ale zároveň jsme si byli se slušnou dávkou jistoty vědomi toho, že máme čas a není třeba nijak výrazně porušovat předpisy. Do porodnice jsme to měli asi hodinu cesty. Pokud nastávající rodiče mají zájem, mohou se teorie o průběhu porodu dozvědět s předstihem poměrně dost na to aby věděli kdy mají kolik času. Samozřejmě existují vyjímky a pro ty je dobře vědět, že zákon není zeď. Ale odhadem takových 90% nastávajících nemá důvod pro riskantní jízdu, která by je ohrozila výrazně víc než 5 minutové zpoždění.

 2. Je to trošku složitější. Překotný porod může zhodnotit pouze lékař, pokud už tedy nemá rodička už hlavičku mezi nohama. Z vlastní čerstvé zkušenosti: jeli jsme do porodnice ve chvíli, kdy se mi kontrakce které jsem měla už několik hodin co čtvrt hodiny náhle zkrátily na dobu jednou za dvě minuty. Stále ale o překotný porod nešlo, nicméně nebylo jisté, zda porodím za půl hodiny, nebo za půl dne. Muž mě naložil do auta a půlhodinovou cestu do porodnice jsme zvládli za čtvrt hodiny. Později se mi přiznal, že pár předpisů porušil (já nevím, já nevnímala, měla jsem dost práce sama se sebou). Po příjezdu do porodnice jsem do hodiny porodila. O překotný porod i tak nešlo a rozhodně jsem cestou do porodnice neměla pocit, že mám mraky času k porodu.

 3. Vezl jsem jednou svagra s kyselinou v oku, jel jsem hodne rychle, po ceste jsem na krizovatkach blikal dalkovyma a troubil bylo videt, ze vsichni pochopili… Davali mi prednost vsude.. A oko prezilo! Doktori taky rikali, ze jsme udelali dobre. Sanitka by to nestihla….

  • Měli jste jet autobusem. Nemuseli jste porušit zákon. Typické chování zvlášť nebezpečného zločince.

 4. Jo, to znám. Nejradši bych jel 200, ale současně jsem měl brzdu v hlavě v podobě bezpečného dojetí. Nakonec vše dobře dopadlo a do hodinky po příjezdu bylo ve 23:55 “vymalováno”.

 5. hm hm hm, no panecku, ty jsi ale vemeno. Dle ty chytrostiky jsi o prevozu do porodnice tak akorat slysel, co?

 6. Manzelku prepadly porodni bolesti v obchodě pri nakupu poslednich potrebnych věcí pro dite, jizni spojku jsem proletel, doktor pisemne potvrdil komplikace. I s timto dokumentem jsem na policii neuspěl s argumentem krajni nouze, pry jsem mel volat sanitu..ale ta by zenu dovezla fo nejbližší porodnice, nikoliv do te, kde znali jeji zdravotni stav..

  • Vidíte, jste kriminálník. Kdyby jste dojeli metrem, nemuseli jste porušit zákon a překročit rychlost. Hanba takovým zločinům.

 7. Záchrana života není nadřazená zákonu nebo předpisům. Poskytnutí první pomoci umírajícímu člověku, není důvodem k nezaplacení parkovacího místa nebo špatnému zaparkování vozidla poblíž nehody.

  Např. při nehodě na dálnici jiného vozidla musíte zaparkovat na nejbližším parkovacím místě, třeba na benzince a dojít a zpátky k nehodě pěšky i když je to několik desítek kilometrů a půjdete několik dní. Umírající musí několik dní počkat, abyste nemusel zaparkovat v místě, kde to není proti předpisům.

  V Praze pokud nemáte povolení parkovat na modré zóně v podstatě nehrozí, že budete poskytovat první pomoc, protože neexistuje legální místo, kde byste poblíž mohl legálně zaparkovat.

  Z pohledu zákona pokud chybně jedenkrát za život zaparkujete nebo překročíte minimálně rychlost, jste doživotně extrémně nebezpečný pirát silnic (extrémně nebezpečný kriminálník) bez možnosti jakékoliv resocializace. Jste tzv. sociálně vyloučena osoba. Ostatně také normální člověk v životě nikdy dopravní předpis neporuší.

  To je dle ministerstva nulová tolerance.

 8. U nas bylo stale casu dost, zadny stres, odtekla voda a ze to trva jeste nejakou dobu a to porodnici mame 14km. Tak nebyl zadny spech a sanitka nebyla tak jsme jeli autem po ujeti asi 8km.jsem musel odrodit holcicku v aute. Po prijezdu sanitky uz jen nalozili a v klidu odjeli do porodnice. Kdyz je pry cas nemusite spechat, tak jsem se stal porodnikem amaterem po telefonu.

 9. Rodící matka by si měla odřídit auto do porodnice sama. Potom by se mohlo ve velmi krajním případě uvažovat o krajní nouzi. Stejně jsou rodící matky lemry líné, že se do porodnice nechají odvést. Hezky bych je nechal jít pěšky i s taškami.

 10. Na venkově ani sanitky nejezdí a musíme si poradit sami a pak sedíme stejně 3 hodiny na pohotovosti tak kam spěchat.

 11. Největší sranda je, když sanitka přijede a posádka vás doslova sjezdí jak malýho smrada, že nemáte otravovat a porod bude nejdřív zítra večer a zase odjede. U toho vám ještě vyhrožují fakturou za zbytečný výjezd.

  Tak jedete o dvě hodiny později do porodnice sami autem a dostanete sprda ještě jednou. Tentokrát za to, že jedete zatraceně pozdě a měli jste přijet před 4 hodinama, protože porod už dávno probíhá.

 12. Zavoláte sanitku dopustíte se trestného činu, nezavoláte sanitku, dopustíte se trestného činu. Zdraví matky a dítěte je nepodstatné.

 13. mě žena zbudila za deset minut pět že jí vytekla voda ještě že jsme měli do porodnice měli 3 kilometry protože jsem jel dost rychle v pět nula pět bylo dítě na světě nikdo neví jak rychle porod může proběhnout

 14. Já jel do porodnice, kde už žena pomalu rodila. Valím to jak kanec po dálnici, o půlnoci nikde nikdo, říkám si, to stihnu … No a v Klimkovicích zavřený tunel, že tam cestaři předělávají značení. Tak mě policajti pustili bokem za protihlukové zábrany, že přijedu do Klimkovic a mám dojet po staré cestě. Říkám si OK, napřed jsem vyjel někde v poli, pak jsem znovu odbočil blbě, bo to tam neznám a nakonec jsem Klimkovice ani nenašel a přijel jsem do Ostravy od Opavy -) Porod jsem nestihl a asi bych to nestihl ani kdyby byla dálnice otevřená, ale aspoň má člověk zážitek.

 15. Když to čtu tak se tu řehtám jak kobyla… Vzpomínám jak žena rodila před 6 lety dceru valil jsem to u nás po Budějcích se studeným dieselem na plný céres a spáchal trestný čin zamoření Dlouhé Louky… Chudáci důchodci nemohli ani trefit do Kauflandu…

PŘIDAT KOMENTÁŘ: