Jaká je nejnižší možná spoluúčast při nehodě?

Většina z nás jezdí opatrně. Naše životy jsou tím nejdůležitějším a nejkřehčím co máme. Bohužel se najdou i tací, kteří jezdí jako šílení. Potkat takového řidiče nechce nikdo. Přesto se tomu mnohdy nevyhneme.

Důsledkem takového setkání může být i dopravní nehoda a škody, které z ní vyplývají. Každé vozidlo, které má přidělenou státní poznávací značku musí mít sjednané povinné ručení. Dalším stupněm pojištění je havarijní pojištění, které je na rozdíl od povinného ručení, dobrovolné.

Povinné ručení

Chrání vás proti škodám, které způsobíte provozem vašeho vozidla třetím stranám. Nevztahuje se na škody vzniklé na vašem vozidle vlastní vinou.

Havarijní pojištění

Smyslem havarijního pojištění je chránit vás před škodami na vlastním vozidle pro případ nehody, vandalismu, odcizení vozidla nebo škod vzniklých v důsledku živelných pohrom. Oceníte ho také v případě, že vám škodu způsobil někdo jiný, jeho totožnost ale není známá.

Co ovlivňuje cenu pojištění?

  • Místo trvalého bydliště
  • Váš věk
  • Objem motoru vašeho vozidla
  • Limity pojistného plnění
  • Stáří vozidla a jeho stav – Pro účely havarijního pojištění je třeba ho doložit fotografiemi, nebo posudkem oprávněné osoby. Záleží na pojišťovně, kterou cestu zvolí.
  • Výše spoluúčasti u havarijního pojištění.

Jak to je se spoluúčastí?

Sjednává se k havarijnímu pojištění. U povinného ručení, kdy pojišťovna vyplácí škodu třetí straně je zbytečná. Pokud si ale škodu způsobíte sám, nebo viníka neznáte, musíte se na tom podílet. Proto si její výši dobře nastavte.

Její výše značně ovlivňuje konečnou cenu havarijní pojistky. Kdo si sjedná spoluúčast ve výši 30 %, ten zaplatí na pojištění mnohem méně než ten, kdo si sjedná nulovou spoluúčast.

Výše spoluúčasti se udává procenty, fixní částkou nebo kombinací obou těchto variant. Procentuální spoluúčast se pohybuje mezi 0-30 %. Výjimkou není ani kombinace, tedy např. spoluúčast ve výši 10 %, minimálně ale 10 000 Kč.

Řidiči často volí „zlatou střední cestu“. Tou je spoluúčast 5 %, minimálně však 5 000 Kč.

Než si pojištění a s ním i spoluúčast půjdete sjednat je dobré popřemýšlet o tom, jaká rizika vám hrozí a jak moc. Pokud parkujete v místech, kde se do aut zloději vloupávají každý den, bude na místě pojištění proti vloupání a krádeži, a také nižší spoluúčast. Může se totiž stát, že pokud bude způsobená škoda nižší než vaše spoluúčast, vše zaplatíte ze své kapsy.

Buďte chytří a spočítejte si, zda se vám nevyplatí připlatit nějakou tu korunu na pojistném. Možná ve výsledku ušetříte na spoluúčasti.

Ohodnoťte tento článek!
Sdílejte

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: