Jak vypadá motor japonského auta po 350 tisících km? Lépe, než byste čekali

Zdroj: Tiskový servis Lexus
  • Americký YouTube kanál Wrench Every Day rozebral motor Lexusu IS F

  • Benzinový osmiválec o výkonu 450 koní měl najeto přes 354 tisíc kilometrů

  • Jak ukazuje podrobné video, nějaký unik oleje by se našel, ale nejde o nic hrozného

Japonská auta jsou známá svou spolehlivostí, řada jejich odpůrců si ale myslí, že je to spíš fáma. Že se možná mýlí ukazuje video populárního kanálu na serveru YouTube nazvaného Wrench Every Day. Jeden z jeho protagonistů Jared se rozhodl otevřít motor svého Lexusu IS F. I jeho samotného překvapilo, v jak dobrém stavu je.

Nutno podotknout, že nejde o žádnou „voňavku“. Vůz je 12 let starý a má najeto 220 tisíc mil, tedy asi 354 tisíc kilometrů. Sám Jared s ním už ujel přes 64 tisíc kilometrů a ne zrovna v rukavičkách. „Sjel jsem pneumatiky, prošoupal brzdy, měnil olej a měl jsem problém i s chladičem, který jsem poškodil, když jsem prorazil pár kuželů na závodním okruhu v rychlosti přes 110 km/h,“ směje se majitel.

Automechanici vybrali 10 aut do 100 000 Kč, která by doporučili příbuzným

Kromě toho samotný osmiválec Lexusu IS F také prošel tuningem. Původní výkon ze 416 koní se Jaredovi podařilo zvednou na zhruba 450. Jde o americkou hodnotu, která odpovídá 456 koním dle evropských standardů. Dalo se tedy očekávat, že nebude právě v dobrém stavu.

Účelem otevření motoru byla hlavně výměna těsnění ventilů a vysokotlaké palivové pumpy. Ukázalo se, že olej zatekl okolo ventilů, což ukazuje právě na nutnost vyměnit těsnění. Po otevření ale motor vypadal prakticky jako nový. Byla tu ještě jedna drobnost, tedy olej v u svíček, který by ale mělo jednoduše vyřešit také nové těsnění. To je dobrá známka pro Toyotu, Lexus ale i pro tým kanálu Wrench Every Day, který se o vůz očividně dobře staral.

Za tři roky ztratí polovinu cenu: 10 ojetin s nejrychlejším poklesem hodnoty

„Pokud budete dbát na údržbu a používat vaše auta k tomu, k čemu byla postavena, bude váš motor vypadat čistě ještě mnoho a mnoho mil. Očekávám, že s touhle věcičkou budu jezdit hodně dlouho,“ okomentoval spokojeně stav svého Lexusu IS F Jared. Vy se můžete podívat na celé video, které ukazuje rozebraný osmiválec (anglicky).

Jak vypadá motor japonského auta po 350 tisících km? Lépe, než byste čekali
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlas/ů

1 komentář

  1. Tak hlavně japonci narozdíl od američanů nepočítaj toleranci v palcích. Když je motor pořádně sestavenej, tak něco vydrží

PŘIDAT KOMENTÁŘ: