Jak se vyhnout plýtvání penězi při koupi ojetého vozu?

Koupě ojetého vozu je loterie, ovšem vaším cílem je zabránit tomu, abyste prohráli. V případě, že uspějete, vám to může ušetřit spoustu peněz. Vaše šance se výrazně zlepší, pokud znáte několik tipů, jak tuto hru hrát.

Není žádným tajemstvím, že mnoho prodaných ojetých aut bylo poškozeno při nehodě nebo má hodně najetých kilometrů. Být schopen rozpoznat nejběžnější varovné signály může být významnou pomocí pro rozhodování při nákupu. Pojďme si promluvit o tom, co vám může napovědět cena a o tom, jak prozkoumat auto, aby byla odhalena všechna jeho tajemství.

Poznejte důvod prodeje automobilu

Nejprve musíte zjistit důvod, proč se vůz prodává – ten bývá často komplikovanější, než je výměna starého vozidla. Pokud najdete čisté, dobře udržované auto s najetými kilometry pod 150 000 km za dostupnou cenu – blahopřejeme, našli jste unikát.

Tato auta jsou však vzácná a mizí rychleji, než byste se nadáli. Pokud se něco zdá být příliš dobré na to, aby to byla pravda, tak to tak většinou opravdu je. Raději začněte pátrat.

Čím více informací o konkrétním autě získáte, tím je pravděpodobnější, že odhalíte jeho slabá místa. Například „Golf 8“ nové generace byl kritizován kvůli různým softwarovým závadám, které se objevovaly během procesu vývoje. Také nejnovější modely s bezdrátovými aktualizacemi jsou obecně zranitelnější vůči hackerům. Což dokazuje, že byste neměli klást příliš velký důraz na rok, kdy byl konkrétní automobil vyroben – novější vždy neznamená lepší.

Pokud auto nemá doklady potvrzující daný počet najetých kilometrů nebo jej nelze zkontrolovat v databázích, považujte ho za falešný. Pokud bylo vozidlo opraveno v autorizované dílně, můžete zjistit, jak a co přesně bylo opravováno. V mnoha zemích to však obvykle vyžaduje formální souhlas vlastníka.

Pokud je počet najetých kilometrů nízký, hledejte známky předchozího. Pokud můžete, pozvěte někoho, kdo rozumí procesu nákupu automobilů a má zkušenosti, které vám pomohou prohlédnout triky prodejců. Nikdo nemůže zaručit, že váš nákup bude úspěšný, ale odborník vám může pomoci vyhnout se pasti, která se může v budoucnu ukázat jako velmi nákladná.

Nejjednodušším způsobem by však bylo získat úplnou zprávu o historii vozidla nabízenou online platformami. Například carVertical.cz to pro vás může udělat po pár jednoduchých kliknutích a poskytne vám 100% ověřené informace. Ukáže vám skutečný počet najetých kilometrů, zda bylo vozidlo poškozeno, ukradeno a další nejdůležitější údaje. Tento přehled vám pomůže rozhodnout se, zda byste si měli jít prohlédnout auto osobně, nebo na něj raději zapomenout.

Proveďte cenový test

Počet problémových aut na trhu závisí na průměrné ceně automobilu v dané oblasti. Pokud je relativně nízká, bude dosažení zisku z nepoškozených a kvalitních automobilů témě

nemožné. V případě absence přísných pravidel pro regulaci trhu s ojetými vozy nebudou mít prodejci automobilů motivaci nabízet atraktivní nabídky pro kupující.

Provedení testu porovnání cen vám pomůže porozumět hodnotě vozu, který kupujete. Německo je největším vývozcem automobilů, takže je zde velká šance, že vaše vozidlo pochází odtud. Otevřete si panel s prodeji ojetých vozů a najděte si jeden, o který máte zájem. Jakmile to uděláte, přidejte 500 – 1000 EUR za dopravu a nejméně 10 % z dané částky za zisk. Dostanete referenční bod ceny automobilu v dobrém stavu. Porovnejte ho s cenami podobných modelů ve vašem místním autobazaru. Mimochodem, již zmíněný carVertical poskytne pro daný model ve většině případů optimální tržní cenu. Pokud je cenový rozdíl nepřiměřený, ujišťujeme vás, že tato auta skrývají nepříjemná překvapení.

Pečlivě auto zkontrolujte

Zvážili jste tedy možné nedostatky, zkontrolovali cenu a pro nějaké auto jste se rozhodli. Nezapomeňte si prohlédnout auto za denního světla, umyté a suché. Zjistit, co se skrývá pod povrchem, bude v každém případě velmi obtížné. Měřič tloušťky laku může být užitečný, ale neumí dělat zázraky.

S prohlídkou začněte u oken. Zkontrolujte výrobce v rohu – je stejný na každém okně? Jsou vidět známky používání? Poté přejděte na přední světla – byla vyrobena originálním výrobcem? Prokazují známky stárnutí? Zkontrolujte, zda jsou držáky žárovek neporušené. Na předním nárazníku a kapotě by měly být drobné stopy od kamínků a hmyzu.

Podívejte se, jestli tam jsou všechny spojovací prvky a plastové detaily. Pečlivě zkontrolujte kabely pod kapotou. Pokud je ochranná silikonová vrstva poškozena, ukazuje to na vážnou nehodu v minulosti.

Zkontrolujte všechny vnitřní části, zda na nich není koroze a také vlhkost pod podlahovými rohožemi. Nezapomeňte na všechny prvky, které by mohly mít nějaké opotřebení – kolo, tlačítka, řadicí páku, sedadla, pedály, kliky. Pokud něco nevypadá úplně dobře, zpozorněte. Nakonec se podívejte na místo rezervního kola – zda tam nejsou deformace nebo nějaká voda. Zvedněte rohož a podívejte se na rohy, abyste zjistili, zda byly opravovány.

Vezměte auto na projížďku

Zajistěte, aby auto před vaším příjezdem nebylo zahřáté. Studený motor ukáže svá tajemství mnohem rychleji. Před nastartováním zkontrolujte hladinu oleje a měrku. Pokud motor nebyl omyt, podívejte se, zda neuvidíte výraznější zdroje úniku oleje: čím více najetých kilometrů – tím více úniků. Při startování mějte kapotu otevřenou. Podívejte se, zda auto nevypustí modrý plyn a poslouchejte neobvyklé zvuky.

Nyní přichází čas na řízení auta. Projeďte se ve městě i na dálnici. Zrychlení ukáže, zda je vše správně sladěno, odhalí, zda nedochází k nějakým vibracím a zda jsou brzdové kotouče rovné. Použijte všechny rychlosti. Na nerovné silnici poslouchejte zvuky vycházející z podvozku. Až skončíte, zaparkujte na čistém povrchu a nechte motor zapnutý. Když autem později popojedete, uvidíte, zda nejsou na zemi nějaké čerstvé tekutiny.

Nákup ojetého vozu je prostě loterie. Je zde šance, že pokaždé nebudete úspěšní. Jediným způsobem, jak se tomu vyhnout, je poučit se z těchto zkušeností a udělat maximum pro získání více znalostí.

Jak se vyhnout plýtvání penězi při koupi ojetého vozu?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

2 KOMENTÁŘE

  1. Kupoval jsem 4 roky staré auto v autobazaru AAA auto, ke kterému jsem dostal přímo v ceně auta pojištění od Carlife, tedy pojištění na skryté vady motoru, řízení, bzrdového systému a dalších komponentů na autě.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: