XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských kombíků

  • Jaguar XF Sportbrake navazuje na kombi vyráběné v letech 2012-2015

  • Zavazadlový prostor má objem 565 až 1700 litrů

  • Clonu panoramatické střechy o ploše 1,6 m2 lze ovládat mávnutím ruky

  • XF Sportbrake utáhne přívěs o hmotnosti dvě tuny

  • Čtyřválcový diesel lze kombinovat i s pohonem AWD, naftový šestiválec a benzinový čtyřválec jsou vždy zadokolky

  • Ceny pro český trh začínají na 1 217 502 Kč

Jaguar XF Sportbrake byl v roce 2012 byl prvním kombíkem britské značky ve vyšší střední třídě – tedy v segmentu, kterému celoevropsky drtivě dominují německé modely Audi A6 Avant, BMW 5 Touring a Mercedes-Benz třídy E. Nejezdil ani nevypadal zle, ale zdálo se, že s prodejními výsledky firma spokojená není. Když totiž před dvěma lety uváděla na trh druhou generaci modelu XF, o kombi nepadlo ani slovo. A když potom začaly přicházet zvěsti o připravovaném SUV F-Pace, zdál se být osud kombíku značky Jaguar zpečetěn. Byla to ale jen přestávka k nadechnutí. Jakmile si značka uvolnila ruce uvedením klíčových SUV (po F-Pace přišel ještě menší model E-Pace), pustila se do modelu zacíleného speciálně na evropskou firemní klientelu. (Velké manažerské kombíky kupují typicky lidé, jimž flotilová politika zaměstnavatele neumožňuje pořídit si SUV v podobné cenové hladině). Zbrusu nový Jaguar XF Sportbrake se poprvé představil médiím v kopcovité krajině nedaleko portugalského Porta. A my jsme byli u toho.

Jaguar XF Sportbrake S_TDV6_Yulong White_049
Při délce 4955, šířce 2091 a výšce 1496 mm je Sportbrake jen o milimetr delší, stejně široký a o 39 mm vyšší než sedan XF
Jaguar XF Sportbrake S_TDV6_Loire Blue_050
Podle Jaguaru má nová karoserie součinitel odporu Cd 0,29. Hmotnost se dle pohonu pohybuje v rozsahu 1660 až 1855 kg

Jaguar XF Sportbrake samozřejmě vychází ze sedanu XF, se kterým sdílí délku i šířku. Oproti první generaci je nový kombík o šest milimetrů kratší, ale má o pět centimetrů delší rozvor. Hlavním rozdílem je pochopitelně oblast od B-sloupků dozadu. Kombi nabízí cestujícím na zadních sedadlech víc prostoru pro hlavu než poněkud stísněný sedan a především pořádný zavazadlový prostor. Objem 565 litrů v základní konfiguraci a 1700 po sklopení zadních opěradel klientele Superbu dech nevyrazí, ale hodnoty jsou to pro běžný aktivní život víc než dostatečné. Tím spíš, že nakládací hrana je v jedné rovině s podlahou, bočnice zavazadlového prostoru jsou zcela ploché a po sklopení opěradel nevzniká žádný schod.

Jaguar XF Sportbrake S_TDV6_Loire Blue_068
Navzdory ionizaci vzduchu a 10palcové obrazovce infotainmentu Touch Pro nepůsobí interiér tak propracovaně jako u německých rivalů
Jaguar XF Sportbrake R-Sport_2.0P_Firenze Red_103
V zavazadlovém prostoru nechybějí kolejnice, háčky na tašky ani síťka oddělující prostor pro cestující. XF ale neusiluje o rekordní objem zavazadelníku

Podobně jako jiné prémiové kombíky má Jaguar XF Sportbrake při okrajích ložné plochy kolejnice s posuvnými prvky, které usnadňují upevnění nákladu. Nechybí táhla pro pohodlné sklápění opěradel, výklopné háčky na tašky, elektrická zásuvka ani svinovací síťka, která v případě potřeby oddělí prostor pro cestující od prostoru pro zavazadla. Takže všechno, co od kombíku čekáte, ale zároveň žádný originální nápad nebo technické řešení, které by zvyšovalo praktičnost nad obvyklou úroveň. Zkrátka solidní standard.

Na rozdíl od sedanu má XF Sportbrake samočinné udržování světlé výšky na zadní nápravě. Konstrukce zavěšení je ale shodná. Podobně jako BMW nebo u některých modelů Ford používá Jaguar vzadu víceprvkové zavěšení Integral Link, které teoreticky i prakticky dokáže výborně zkombinovat zachování optimálního postavení kola vůči vozovce v průběhu zdvihu s vynikajícím pohlcováním nerovností.

Nabídku motorů pro český trh tvoří vznětový šestiválec 3,0 l, vznětový čtyřválec 2,0 l v několika stupních naladění a zážehový čtyřválec, rovněž dvoulitrový. Benzinový třílitr se na českém trhu vůbec nabízet nebude, přestože do sedanu ho objednat lze. Základní model E-Performance o výkonu 120 kW má manuální převodovku, všechny ostatní sériově jezdí s osmistupňovým automatem. Výkonnější motory lze objednávat i s pohonem všech kol. Přehled pohonných ústrojí nabízených na českém trhu najdete v tabulce:

Jaguar XF Sportbrake: Technické údaje

Motor Převodovka Pohon Palivo Objem (cm3) Výkon (kW/k) Toč. moment (Nm) Spotřeba (l/100 km) 0-100 km/h (s)
AJ200D manuální zadní nafta 1999 120/163 380 4,5 9,3
AJ200D samočinná zadní nafta 1999 120/163 380 4,5 9,4
AJ200D ECO samočinná zadní nafta 1999 132/180 430 4.6 8,8
AJ200D samočinná zadní nafta 1999 132/180 430 4.8 8,8
AJ200D samočinná AWD nafta 1999 132/180 430 5.0 8,9
AJ200D samočinná AWD nafta 1999 176/240 500 5.8 6,7
TDV6 samočinná zadní nafta 2993 221/300 700 5.7 6,6
AJ20P4M samočinná zadní benzin 1997 184/250 365 6.8 7,1

V Portugalsku jsme jezdili se třemi motory: benzinovým dvoulitrem se zadním pohonem, naftovým dvoulitrem s pohonem všech kol a naftovým šestiválcem „v zadokolce“. Dojmy z jízdy po klikatých silničkách nepřetržitě stoupajících a klesajících po úbočích vinařské oblasti Douro potvrzují teoretické předpoklady: čtyřválcům schází pocitová rezerva síly při prudké akceleraci do stoupání. Šestiválec zrychluje s nezaměnitelným efektem „železné pěsti v sametové rukavici“, do ostrých zatáček se nicméně skládá znatelně méně ochotně než oba čtyřválce. Dvoulitrový diesel s pohonem AWD byl mechanicky nejhrubější, na volnoběh se z hnacího agregátu přenášely do interiéru citelné vibrace. Navzdory trochu „utahanému“ dojmu z akcelerace na plný plyn v dálničních rychlostech je asi nejvyváženější volbou 250koňový „turbobenzin“ s kultivovaným chodem, rovnoměrným průběhem výkonu a přece jen dynamičtějším charakterem než nabízejí oba diesely.

Sedan Jaguar XF patří k řidičsky nejvděčnějším autům ve své třídě a kombi z jeho charakteru neztratilo skoro nic. Je to anglická ladičská škola, která před absolutní rychlostí průjezdu zatáčkami dává přednost harmonickému vztahu mezi přesuny hmot, pohlcováním nerovností a ochotou stáčet se okolo svislé osy. Auto je pocitově komfortní, v zatáčce se vždycky trochu nakloní a nenechá se přehodit z jedné ostré zatáčky do druhé tak svižně jako někteří soupeři, ale díky předvídatelnosti reakcí a plynulosti pohybů je řidičský zážitek mimořádně uspokojující. Zvlášť u čtyřválce se zadním pohonem, který byl pocitově nejagilnější.

Jaguar XF Sportbrake R-Sport_2.0P_Firenze Red_034
Zejména modely s pohonem zadních kol vynikají ladným chováním v zatáčkách, které dělá ze Sportbrake řidičsky vděčné auto
Jaguar XF Sportbrake R-Sport_2.0P_Firenze Red_037
Asi nejlepší rovnováhu mezi dynamikou, ovladatelností a charakterem nabízí přeplňovaný benzinový dvoulitr

Jestli někde Jaguar na německou konkurenci nestačí, je to v interiéru. Z materiálů i jejich slícování je znát snaha, tvary ale působí nemoderně, infotainment zůstává Achillovou patou skupiny Jaguar Land Rover a celkový návrh postrádá sofistikovanost německých aut. Zarazí třeba kaplička průhledového displeje, která je nevzhledně „naplácnutá“ nad přístrojový štít jako hrouda těsta. Stejně jako u všech podobných aut ale platí, že Jaguar XF Sportbrake nemusí být celkově nejvyspělejší, nejvytříbenější a nejsofistikovanější auto v segmentu. Rozhodnou se pro něj lidé, kteří chtějí něco jiného než předvídatelný německý model a nad takovýmito drobnostmi mávnou rukou.

Na českém trhu se nový Jaguar XF Sportbrake prodává od října. Ceny začínají na 1 2017 502 Kč za model E-Performance ve výbavě Pure. Nejdražší volbu představuje 30d First Edition se vznětovým šestiválcem za 2 097 414 Kč. Další podrobnosti o tomhle novém kombi vyšší střední třídy najdete v oficiálním ceníku a také v tiskové zprávě:

Cenik Jaguar XF & XF Sportbrake ke stažení

Otevřít tiskovou zprávu

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: