Jaguar a Land Rover chystají aktivní aerodynamiku, prozrazují patentové snímky

  • Jaguar a Land Rover mají patent na aktivní aerodynamiku

  • Má především snížit odpor vzduchu a tím pádem i spotřebu

  • Prozatím jsme takové řešení na produkčním voze neviděli

Další uniklé patentové snímky, tentokrát z amerického úřadu, odhalují zajímavé práce ve vývojovém oddělení automobilek Jaguar a Land Rover. Tentokrát se netýkají přímo nových modelů, ale aerodynamiky. Britské automobilky si patentovaly poměrně zajímavé řešení pro snížení aerodynamického odporu pomocí aktivních klapek a nastavitelných prvků na karoserii.

Skici prozrazují řešení pro konvenční auta a také pro velká SUV. Cílem je zlepšit obtékání vzduchu okolo karoserie, snížit vztlak a zlepšit ovladatelnost. Snížení aerodynamického odporu se ale projeví především v nižší spotřebě paliva. S novými testy měření spotřeby se klade větší důraz na jízdu vyšší rychlostí po delší dobu, takže by to mohlo přinést hmatatelnou úsporu.

Doporučujeme: Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]

Vedle pohyblivého a nastavitelného zadního střešního spoileru nechybí řešení pro zadní difuzor. Takové záležitosti se již v automobilovém průmyslu objevily. Ovšem aktivní klapky v blatnících a náraznících jsou úplnou novinkou. Navíc jednotlivé komponenty se mohou nastavit do několika různých tvarů.

Zajímavé je, že přihlášku podal Jaguar s Land Roverem už v srpnu 2015, ale patent byl zveřejněn teprve nyní. Prozatím jsme toto zajímavé a komplikované řešení ještě na produkčních britských vozech neviděli, ale co není, může být. Automobilky však ne vždy všechny patenty uvedou do sériové výroby. Mnohdy si jen chtějí chránit zajímavý nápad.

Jaguar a Land Rover chystají aktivní aerodynamiku, prozrazují patentové snímky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: